VLetenky

Moskva s Pobedou od 40 EUR

Moscow State University
Budova Lomonosovovej univerzity, jednej z tzv. “Sedem sestier” (foto: Eldar Vagapov/Flickr/CC BY 2.0)

Last minute cestu do znamenitej ruskej metropoly (aj v rámci “predĺženého víkendu) možno podniknúť na krídlach miestnej aerolinky Pobeda, dcérskej spoločnosti Aerofotu (s odletom z Bratislavy).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky do Moskvy (v centrálnej partii európskej časti Ruska) sa dajú kúpiť za 40 EUR s odletom zo spomínaného bratislavského letiska M.R. Štefánika.

Podmienky predaja a dostupnosť:
Uvedená suma platí pri cestovaní s príručnou batožinou. Dostupnosť tarifu v najnižšej cenovej hladine nájdete na konci novembra / na začiatku decembra 2016 – last minute ponuka leteniek s veľmi obmedzenou dostupnopsťou (s predajom do aktualizácie tarifu alebo do vyčerpania voľných termínov).

Príklad rezervácie:
Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky nech poslúži odlet z Bratislavy (BTS) dňa 2. decembra (piatok podvečer) s návratom z Moskvy-Vnukovo (VKO) dňa 5. decembra 2016 (pondelok podvečer).

Rezervácia letenky:
Bratislava – Moskva za 40 EUR (02.12.-05.12.2016 / manuálne zadanie)

Moskva

Impozantná 11,5-miliónová Moskva, rušné ruské hlavné mesto, nájdete v centrálnej oblasti “európskeho Ruska na brehoch rovnomennej rieky. Po stáročia sa zaraďuje k centrám moskovského života legendárne Červené námestie s fascinujúcim Kremlinom, prekrásnym Chrámom Vasilija Blaženého (s typickými cibuľovitými kupolami vežičiek) či legendárnym Leninovým Mauzóleom.

Pútavá (nielen) “stalinistická” architektúra

K tradičným symbolom mesta sa radia taktiež “Stalinskie Visotki” alebo Sedem sestier – 7 “stalinistických mrakodrapov”, z ktorých najznámejšie budú zrejme Lomonosovova univerzita, budova Ministerstva zahraničných vecí a “Kotelničeskaja naberežnaja” (medzi stavby v podobnom štýle patria i varšavský Palác kultúry a budova Lotyšskej akadémie vied v Rige).

Atraktívne galérie, múzeá, obchodné domy i “vyhliadky”

Prehliadkou ruského umenia máte šancu pokračovať vo fantastickej Treťjakovskej galérii. Ak už budete pozoruhodnými moskovskými pamiatkami trochu unavení, vyskúšajte skvelý výhľad na celú ruskú metropolu so širokým okolím z najvyššej stavby v Európe – z Televíznej veže Ostankino (540 m). Na nákupy možno zájsť do svetoznámeho GUM-u (Glavnyj universaľnyj magazin) či príjemne si oddýchnuť v Gorkyj Parku (pomenovanom po spisovateľovi menom Maxim Gorkyj).

Niečo pre leteckých entuziastov

Leteckí milovníci by si rozhodne nemali nechať ujsť vynikajúci moskovský MAKS, striedajúci sa s Gidroaviasalonom v Gelendžiku. Túto dôležitú prehliadku ruského letectva, odohrávajúcu sa v nepárne roky, najbližšie vzhliadnete 15.-20. augusta 2017. Dejiskom MAKS bude ako obyčajne letisko Ramenskoje alias Žukovskyj (ZIA), ktoré sa môže popýšiť s dĺžkou vzletovej a pristávacej dráhy 5402 m statusom druhej najdlhšej “runway” na svete (za tibetským Qamdo Bamda Airport, v minulosti najvyššie položeným svetovým leteckým prístavom s pravidelnou komerčnou dopravou).

Budúcnosť low costovej leteckej dopravy v Rusku?

V pomerne nedávnom čase bol plánovaný presun aktivít istých leteckých spoločností (predovšetkým “nízkonákladoviek”) práve na “Ramenskoje/Žukovskyj aeroport” (ZIA) z medzinárodných moskovských letísk (Vnukovo a Šeremťjevo), ale medzičasom na Ramenskoje oproti minulosti v podobe prevažne nákladnej dopravy (cargo) a skúšobných (testovacích) letov pribúda niekoľko pravidelných liniek v podaní klasických aerolínií (Ural Airlines, UVT Aero, Belavia, Air Manas/Pegasus Asia). Zánovná “low cost carrier” Pobeda si zvolila za svoju bázu naopak Vnukovo (VKO).

0