VLetenky

Moskva s Pobedou od 38 EUR

Červené námestie
Fotogenické Červené námestie v hlavnom meste Ruska (foto: Adam Baker/Flickr/CC BY 2.0)

Jarnú návštevu famóznej ruskej metropoly možno zrealizovať na palube miestnej aerolínie Pobeda, dcérskej spoločnosti Aerofotu (s odletom zo slovenského hlavného mesta Bratislava).

Routingy v predaji:
Spiatočné letenky do Moskvy (v centrálnej časti európskej partie Ruska) sa predávajú za 38 EUR s odletom zo spomínaného bratislavského letiska M.R. Štefánika.

Podmienky predaja a dostupnosť:
Uvedená suma platí pri cestovaní s príručnou batožinou. Dostupnosť tarifu, resp. leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve počas apríla 2016 (najmä v druhej aprílovej dekáde) s predajom do aktualizácie tarifu (alebo do vyčerpania voľných termínov).

Príklad rezervácie:
Príkladom rezervácie obojsmernej letenky do Moskvy môže byť odlet z Bratislavy (BTS) dňa 13. apríla s návratom z Moskvy-Vnukovo (VKO) dňa 20. apríla 2016.

Rezervácia letenky:
Bratislava – Moskva za 38 EUR (13.04.-20.04.2016)

Moskva

Majestátna 11,5-miliónová Moskva, pulzujúce ruské hlavné mesto, nájdete v centrálnej oblasti “európskeho Ruska na brehoch rovnomennej rieky. Po stáročia sa radí k centrám moskovského života legendárne Červené námestie s fantastickým Kremlinom, nádherným Chrámom Vasilija Blaženého (s tradičným cibuľovitými kupolami vežičiek) či svetoznámym Leninovým Mauzóleom.

Lákavá (nielen) “stalinistická” architektúra

K typickým symbolom mesta sa zaraďujú takisto “Stalinskie Visotki” alebo Sedem sestier – 7 “stalinistických mrakodrapov”, z ktorých najznámejšie budú pravdepodobne Lomonosovova univerzita, budova Ministerstva zahraničných vecí a “Kotelničeskaja naberežnaja” (medzi stavby v podobnom štýle patria aj varšavský Palác kultúry a budova Lotyšskej akadémie vied v Rige).

Pútavé galérie, múzeá, obchodné domy i “vyhliadky”

Prehliadkou ruského umenia máte príležitosť pokračovať vo fascinujúcej Treťjakovskej galérii. Pokiaľ už budete pozoruhodnými moskovskými pamiatkami trošku unavení, vyskúšajte úžasný výhľad na celú ruskú metropolu so širokým okolím z najvyššej stavby v Európe – z Televíznej veže Ostankino (540 m). Na nákupy sa dá zájsť do presláveného GUM-u (Glavnyj universaľnyj magazin) či pohodovo si oddýchnuť v Gorkyj Parku (nazvanom po spisovateľovi menom Maxim Gorkyj).

Niečo pre leteckých entuziastov

Leteckí milovníci by si rozhodne nemali nechať ujsť výborný moskovský MAKS, striedajúci sa s Gidroaviasalonom v Gelendžiku. Túto významnú prehliadku ruského letectva, odohrávajúcu sa v nepárne roky, najbližšie uvidíte 15.-20. augusta 2017. Dejiskom MAKS bude ako zvyčajne letisko Ramenskoje alias Žukovskyj (UUBW), ktoré sa môže pochváliť s dĺžkou vzletovej a pristávacej dráhy 5402 m statusom druhej najdlhšej “runway” na svete (za tibetským Qamdo Bamda Airport, v minulosti najvyššie položeným svetovým leteckým prístavom s pravidelnou komerčnou dopravou).

Budúcnosť nízkonákladovej leteckej dopravy v Rusku?

V relatívne nedávnej minulosti bol plánovaný presun aktivít určitých leteckých spoločností (predovšetkým “low costov”) na “Ramenskoje aeroport” (UUBW) z medzinárodných moskovských letísk (Vnukovo a Šeremťjevo), ale v tomto smere neprišlo viacmenej k výraznému, resp. žiadnemu posunu a Ramenskoje ďalej slúži prevažne potrebám nákladnej dopravy (cargo) a na skúšobné (testovacie) lety. Novovzniknutá “low cost carrier” Pobeda si vybrala za svoju bázu Vnukovo (VKO).

0