VLetenky

Mongolsko s Turkish Airlines od 691 EUR

Altai
Potaninov ľadovec v národnom parku Altaj Tavan Bogd (foto: Altaihunters/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0)

„Krajinu Džingischána“ máte príležitosť navštíviť vďaka ponuke leteckej spoločnosti Turkish Airlines zo Star Alliance (s odletom z Viedne).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky do mongolskej metropoly Ulanbátar sú v predaji za 691 EUR s odletom zo spomínaného viedenského leteckého prístavu.

Podmienky predaja:
Tarifné podmienky určujú odlety v období od 27.01.-22.03., 18.04.-14.06. a 15.08.-14.12.2023, min. dobu pobytu 4 dni alebo sobotňajšiu noc, max. dobu pobytu 12 mesiacov a predaj do aktualizácie tarifu (alebo do vyčerpania voľných termínov) – pri cestovaní s odbavenou batožinou.

Dostupnosť tarifu:
Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým (s odletom) v priebehu marca 2023.

Príklad rezervácie:
Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky do Mongolska nech poslúži odlet z rakúskej Viedne (VIE) dňa 22. marca s návratom z mongolského Ulanbátaru (ULN) dňa 6. apríla 2023.

Rezervácia letenky:
Viedeň – Ulanbátar za 691 EUR (22.03.-06.04.2023)

VIE-ULN

Viedeň, Rakúsko – Ulanbátar, Mongolsko (foto/mapa: NASA’s Earth Observatory/Visible Earth)

Mongolsko

Znamenité 1,9-miliónové Mongolsko zaberá územie s rozlohou vyše 1,56 milióna km², zásluhou čoho mu patrí status druhej najrozľahlejšej “vnútrozemskej” krajiny planéty (za Kazachstanom) a naopak titul najredšie osídleného svetového štátu (s priemerným “zaľudnením” 1,8 obyvateľov/km²). Napriek chladnému podnebiu sa môže popýšiť v priemere 250 slnečnými dňami počas roka. Na severe susedí s Ruskom, kým východnú, južnú a západnú hranicu si delí s Čínou.

Gigantická Mongolská ríša

Územie dnešného Mongolska pokrýva však iba zlomok teritória legendárnej Mongolskej ríše, založenej Džingischánom a ďalej rozvíjanej jeho potomkami, ktorú možno označiť za najrozľahlejší (suchozemský) štát v dejinách ľudstva. V časoch svojho najväčšieho rozkvetu v 13.-14. storočí sa rozkladala na neskutočných 33 miliónoch km² (asi pätina zemskej súše), od Kórejského polostrova na východe až po strednú Európu na západe, resp. od južného Ruska až po Indiu na juhu (pokusy o dobytie ostrovného Japonska či Indonézie ostali neúspešné).

Moderný Ulanbátar i historický Karakorum

Impresívny Ulanbátar – 1,3-miliónová metropola krajiny, Vás čaká v centrálnej časti v nadmorskej výške 1350 m (necelých 300 km od hranice s Ruskom). Bude to zároveň mesto, kde žije takmer polovica obyvateľstva Mongolska. V pomerne rozumnej vzdialenosti od Ulanbátaru (smerom na východ) naďabíte na pôsobivé Kakarorum, v minulosti hlavné mesto Mongolskej ríše. V jeho blízkosti nájdete budhistický kláštorný komplex Erdene Zuu.

Dramatické púštne scenérie Gobi

Južnej partii Mongolska vládne drsná a nehostinná púšť Gobi, plynulo prechádzajúca do susednej Číny. Z pozoruhodného mesta Dalanzadgad máte šancu vydať sa do národného parku Gobi Gurvan Saikhan (v rovnomennom pohorí Gurvan Saikhan – Dund Saikhany Nuruu 2825 m). V lokalite Flaiming Cliffs (Bain-Dzak) boli nájdené dinosaurie fosílie aj pozostatky druhu známeho ako Velociraptor. Neobíďte príťažlivé “spievajúce” piesočnaté duny v Khongoryn Els či magickú tiesňavu Yolyn Am.

Fotogenický mongolský Altaj

Fantastický masív Altaj prechádza od Gobi celým juhozápadným Mongolskom (a čiastočne severnou Čínou) až do Ruska a Kazachstanu. Určite si nenechajte ujsť jeho úžasnú západomongolskú partiu, so silným zastúpením kazašskej populácie. V provincii Bayan-Ölgii s rovnomenným administratívnym centrom Ölgii Vás očakáva fascinujúcinárodný park (Altai) Tavan Bogd N.P. s najvyššou horou Mongolska Hüiten Orgil (4374 m) v oblasti mongolsko-rusko-čínskeho trojmedzia. Nesklame ani susedný Tsambagarav N.P. s druhým najvyšším vrcholom Mongolska rovnakého názvu (4208 m). V tomto skvelom regióne sa vyskytuje aj celkom raritný snežný leopard.

0