VLetenky

Mongolsko s Turkish Airlines od 659 EUR

Altai
Mongolský Altaj v národnom parku Tavan Bogd N.P. (foto: martin_vmorris/Flickr/CC BY-SA 2.0)

„Krajinu Džingischána“ si máte možnosť pozrieť zásluhou leteckej spoločnosti Turkish Airlines zo Star Alliance (s odletom z Budapešti).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky do mongolskej metropoly Ulanbátar kúpite za 659 EUR s odletom zo spomínaného budapeštianskeho leteckého prístavu.

Podmienky predaja:
Tarifné podmienky stanovujú odlety v období od 8. februára 2023 do 7. januára 2024, min. dobu pobytu 4 dni alebo sobotňajšiu noc, max. dobu pobytu 12 mesiacov a predaj do aktualizácie tarifu (alebo do vyčerpania voľných termínov) – pri cestovaní s odbavenou batožinou.

Dostupnosť tarifu:
Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým (s odletom) v priebehu marca a apríla 2023.

Príklad rezervácie:
Príkladom rezervácie obojsmernej letenky do Mongolska môže byť odlet z maďarskej Budapešti (BUD) dňa 15. apríla s návratom z mongolského Ulanbátaru (ULN) dňa 29. apríla 2023.

Rezervácia letenky:
Budapešť – Ulanbátar za 659 EUR (15.04.-29.04.2023)

BUD-ULN

Budapešť, Maďarsko – Ulanbátar, Mongolsko (foto/mapa: NASA’s Earth Observatory/Visible Earth)

Mongolsko

Famózne 1,9-miliónové Mongolsko zaberá územie s rozlohou viac ako 1,56 milióna km², vďaka čomu mu patrí status druhej najrozľahlejšej “vnútrozemskej” krajiny planéty (za Kazachstanom) a naopak titul najredšie osídleného svetového štátu (s priemerným “zaľudnením” 1,8 obyvateľov/km²). Napriek chladnému podnebiu sa môže pochváliť v priemere 250 slnečnými dňami počas roka. Na severe susedí s Ruskom, kým východnú, južnú a západnú hranicu zdieľa s Čínou.

Gigantická Mongolská ríša

Územie dnešného Mongolska pokrýva však len zlomok teritória preslávenej Mongolskej ríše, založenej Džingischánom a ďalej rozvíjanej jeho potomkami, ktorú možno označiť za najrozľahlejší (suchozemský) štát v dejinách ľudstva. V časoch svojho najväčšieho rozkvetu v 13.-14. storočí sa rozprestierala na neuveriteľných 33 miliónoch km² (asi pätina zemskej súše), od Kórejského polostrova na východe až po strednú Európu na západe, resp. od južného Ruska až po Indiu na juhu (pokusy o dobytie ostrovného Japonska či Indonézie zostali neúspešné).

Moderný Ulanbátar i historický Karakorum

Pôsobivý Ulanbátar – 1,3-miliónová metropola krajiny, Vás očakáva v centrálnej partii v nadmorskej výške 1350 m (necelých 300 km od hranice s Ruskom). Bude to súčasne mesto, kde žije skoro polovica obyvateľstva Mongolska. V relatívne rozumnej vzdialenosti od Ulanbátaru (smerom na východ) natrafíte na impresívne Kakarorum, v minulosti hlavné mesto Mongolskej ríše. V jeho blízkosti nájdete aj budhistický kláštorný komplex Erdene Zuu.

Magické púštne scenérie Gobi

Južnej časti Mongolska vládne drsná a nehostinná púšť Gobi, plynulo prechádzajúca do susednej Číny. Z pozoruhodného mesta Dalanzadgad máte príležitosť vybrať sa do národného parku Gobi Gurvan Saikhan (v rovnomennom pohorí Gurvan Saikhan – Dund Saikhany Nuruu 2825 m). V lokalite Flaiming Cliffs (Bain-Dzak) boli nájdené dinosaurie fosílie i pozostatky druhu známeho ako Velociraptor. Nevynechajte pôvabné “spievajúce” piesočnaté duny v Khongoryn Els či dramatickú tiesňavu Yolyn Am.

Fotogenický mongolský Altaj

Fascinujúci masív Altaj prechádza od Gobi celým juhozápadným Mongolskom (a čiastočne severnou Čínou) až do Ruska a Kazachstanu. Istotne si nenechajte ujsť jeho skvelú západomongolskú partiu, so silným zastúpením kazašskej populácie. V provincii Bayan-Ölgii s rovnomenným administratívnym centrom Ölgii Vás čaká fantastický národný park (Altai) Tavan Bogd N.P. s najvyššou horou Mongolska Hüiten Orgil (4374 m) v oblasti mongolsko-rusko-čínskeho trojmedzia. Nesklame ani susedný Tsambagarav N.P. s druhým najvyšším vrchom Mongolska toho istého názvu (4208 m). V tomto úžasnom regióne sa vyskytuje i vcelku raritný snežný leopard.

0