VLetenky

Mongolsko s Turkish Airlines od 524 EUR

Altaj
Masív Altaj na severozápade Mongolska v oblasti hranice s Ruskom (foto: Kanenori/Pixabay/CC0)

Krajinu Džingischána máte šancu navštíviť (i na začiatku letného obdobia) pri využití ponuky leteckej spoločnosti Turkish Airlines (Star Alliance) aj zo slovenských Košíc.

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky do mongolskej metropoly Ulanbátar sa predávajú za 524 EUR s odletom zo spomínaného košického leteckého prístavu.

Podmienky predaja:
Tarifné podmienky stanovujú odlety v období 01.11.-15.12.2017 a 01.01.-22.09.2018, min. dobu pobytu 5 dní alebo sobotňajšiu noc, max. dobu pobytu 12 mesiacov a predaj do 30. novembra (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov).

Dostupnosť tarifu:
Dostupnosť leteniek za najnižšiu a o čosi vyššiu cenu nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým (s odletom) v čase od začiatku novembra 2017 do konca mája 2018.

Príklad rezervácie:
Príkladom rezervácie obojsmernej letenky do Mongolska môže byť odlet zo slovenských Košíc (KSC) dňa 25. mája s návratom z mongolského Ulanbátaru (ULN) dňa 7. júna 2018.

Rezervácia letenky:
Košice – Ulanbátar za 524 EUR (25.05.-07.06.2018)

Mongolsko

Famózne 1,9-miliónové Mongolsko zaberá územie s rozlohou viac ako 1,56 milióna km², vďaka čoho mu patrí status druhej najrozľahlejšej “vnútrozemskej” krajiny zemegule (za Kazachstanom) a naopak titul najredšie osídleného svetového štátu (s priemerným “zaľudnením” 1,8 obyvateľov/km²). Napriek chladnému podnebiu sa môže pochváliť v priemere 250 slnečnými dňami počas roka. Na severe susedí s Ruskom, zatiaľ čo východnú, južnú a západnú hranicu zdieľa s Čínou.

Gigantická Mongolská ríša

Územie dnešného Mongolska pokrýva však len zlomok teritória legendárnej Mongolskej ríše, založenej Džingischánom a ďalej rozvíjanej jeho potomkami, ktorá sa dá označiť za najrozľahlejší (suchozemský) štát v dejinách ľudstva. V časoch svojho najväčšieho rozkvetu v 13.-14. storočí sa rozkladala na neuveriteľných 33 miliónoch km² (asi pätina zemskej súše), od Kórejského polostrova na východe až po strednú Európu na západe, resp. od južného Ruska až po Indiu na juhu (pokusy o dobytie ostrovného Japonska či Indonézie zostali neúspešné).

Moderný Ulanbátar i historický Karakorum

Pôsobivý Ulanbátar – 1,3-miliónová metropola krajiny, Vás očakáva v centrálnej partii v nadmorskej výške 1350 m (necelých 300 km od hranice s Ruskom). Bude to zároveň mesto, kde žije takmer polovica obyvateľstva Mongolska. V relatívne rozumnej vzdialenosti od Ulanbátaru (smerom na východ) natrafíte na impresívne Kakarorum, v minulosti hlavné mesto Mongolskej ríše. V jeho blízkosti nájdete i rozľahlý budhistický kláštorný komplex Erdene Zuu.

Magické púštne scenérie Gobi

Južnej časti Mongolska vládne drsná a nehostinná púšť Gobi, plynulo prechádzajúca do susednej Číny. Z impresívneho mesta Dalanzadgad máte možnosť vybrať sa do národného parku Gobi Gurvan Saikhan (v rovnomennom pohorí Gurvan Saikhan – Dund Saikhany Nuruu 2825 m). V lokalite Flaiming Cliffs (Bain-Dzak) boli nájdené dinosaurie fosílie i pozostatky druhu známeho ako Velociraptor. Nevynechajte pôvabné “spievajúce” piesočnaté duny v Khongoryn Els či dramatickú tiesňavu Yolyn Am.

Fotogenický mongolský Altaj

Fascinujúci masív Altaj prechádza od Gobi celým juhozápadným Mongolskom (a čiastočne severnou Čínou) až do Ruska a Kazachstanu. Istotne si nenechajte ujsť jeho skvelú západomongolskú časť, so silným zastúpením kazašskej populácie. V provincii Bayan-Ölgii s rovnomenným administratívnym centrom Ölgii Vás čaká fantastický národný park Altai Tavan Bogd N.P. s najvyššou horou Mongolska Hüiten Orgil (4374 m) v oblasti mongolsko-rusko-čínskeho trojmedzia. Nesklame ani susedný Tsambagarav N.P. s druhým najvyšším vrchom Mongolska toho istého názvu (4208 m). V tomto úžasnom regióne sa vyskytuje i vcelku raritný snežný leopard.

0