VLetenky

Mongolsko s Air China od 466 EUR

Tavan Bogd
Mongolský Altaj v národnom parku Tavan Bogd N.P. (foto: martin_vmorris/Flickr/CC BY-SA 2.0)

Krajinu Džingischána možno navštíviť (na max. 30 dní) v rámci súčasného skúšobného bezvízového režimu (do 31.12.2015) aj vďaka tarifu Air China zo Star Alliance (s odletom zo strednej Európy).

Spiatočné letenky do mongolského Ulanbátaru sa predávajú za 466 EUR s odletom z Budapešti a návratom do Barcelony (pozri poznámku pri rezervácii letenky).

Tarifné podmienky stanovujú cesty v období 01.09.-20.12.2015 a 28.12.2015-26.03.2016, min. dobu pobytu 7 dní, max. dobu pobytu 1 mesiac a predaj do 31. augusta (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov). Dostupnosť tarifu, resp. leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve najmä s odletmi v čase od septembra do decembra 2015.

Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky do Mongolska nech poslúži odlet z Budapešti (BUD) dňa 21. septembra s návratom z mongolského Ulanbátaru (ULN) do Barcelony (BCN) dňa 8. októbra 2015.

Rezervácia letenky:
Budapešť – Ulanbátar – (Viedeň) – Barcelona za 466 EUR (21.09.-08.10.2015)

Pozn.: Pravidelné spojenie Air China CA 841 na trase z čínskeho Pekingu (PEK) do španielskej (katalánskej) Barcelony (BCN) obsahuje (pri ceste späť z Mongolska do Európy) “palivové medzipristátie” vo Viedni (VIE) v dĺžke 01:40 hod (od 05:45 do 07:25), počas ktorého cestujúci opúšťajú priestory lietadla A330 (z dôvodu ukončenia letu, resp. z nutnosti čakania v tranzitnom priestore)

Mongolsko

Famózne 1,9-miliónové Mongolsko zaberá územie s rozlohou viac ako 1,56 milióna km², zásluhou čoho mu patrí status druhej najrozľahlejšej “vnútrozemskej” krajiny zemegule (za Kazachstanom) a naopak titul najredšie osídleného svetového štátu (s priemerným “zaľudnením” 1,8 obyvateľov/km²). Napriek chladnému podnebiu sa môže pochváliť v priemere 250 slnečnými dňami počas roka. Na severe susedí s Ruskom, zatiaľ čo východnú, južnú a západnú hranicu zdieľa s Čínou.

Gigantická Mongolská ríša

Územie dnešného Mongolska pokrýva však len zlomok teritória preslávenej Mongolskej ríše, založenej Džingischánom a ďalej rozvíjanej jeho potomkami, ktorá sa dá označiť za najrozľahlejší (suchozemský) štát v dejinách ľudstva. V časoch svojho najväčšieho rozkvetu v 13.-14. storočí sa rozkladala na neuveriteľných 33 miliónoch km² (asi pätina zemskej súše), od Kórejského polostrova na východe až po strednú Európu na západe, resp. od južného Ruska až po Indiu na juhu (pokusy o dobytie ostrovného Japonska či Indonézie zostali neúspešné).

Moderný Ulanbátar i historický Karakorum

Pôsobivý Ulanbátar – 1,3-miliónová metropola krajiny, Vás očakáva v centrálnej partii v nadmorskej výške 1350 m (necelých 300 km od hranice s Ruskom). Bude to zároveň mesto, kde žije skoro polovica obyvateľstva Mongolska. V relatívne rozumnej vzdialenosti od Ulanbátaru (smerom na východ) natrafíte na impresívne Kakarorum, v minulosti hlavné mesto Mongolskej ríše. V jeho blízkosti nájdete obrovitý budhistický kláštorný komplex Erdene Zuu.

Magické púštne scenérie Gobi

Južnej časti Mongolska vládne drsná a nehostinná púšť Gobi, plynulo prechádzajúca do susednej Číny. Z impresívneho mesta Dalanzadgad máte šancu vybrať sa do národného parku Gobi Gurvan Saikhan (v rovnomennom pohorí Gurvan Saikhan – Dund Saikhany Nuruu 2825 m). V lokalite Flaiming Cliffs (Bain-Dzak) boli nájdené dinosaurie fosílie i pozostatky druhu známeho ako Velociraptor. Nevynechajte pôvabné “spievajúce” piesočnaté duny v Khongoryn Els či dramatickú tiesňavu Yolyn Am.

Fotogenický mongolský Altaj

Fascinujúci masív Altaj prechádza od Gobi celým juhozápadným Mongolskom (a čiastočne severnou Čínou) až do Ruska a Kazachstanu. Istotne si nenechajte ujsť jeho skvelú západomongolskú časť, so silným zastúpením kazašskej populácie. V provincii Bayan-Ölgii s rovnomenným administratívnym centrom Ölgii Vás čaká fantastický národný park Altai Tavan Bogd N.P. s najvyššou horou Mongolska Hüiten Orgil (4374 m) v oblasti mongolsko-rusko-čínskeho trojmedzia. Nesklame ani susedný Tsambagarav N.P. s druhým najvyšším vrchom Mongolska toho istého názvu (4208 m). V tomto úžasnom regióne sa vyskytuje i vcelku raritný snežný leopard.

0