VLetenky

Mexiko s TUIfly za 315 EUR

Cancún
Biele pláže karibskej Riviera Maya s azúrovou vodou v Cancúne (foto: Kyle Simourd/Flickr/CC BY 2.0)

Predovšetkým flexibilnejší a pohotovejší cestovatelia (hlavne spoza rieky Moravy) majú šancu spoznať nielen fascinujúcu karibskú oblasť grandiózneho stredoamerického Mexika pri využití (last minute) ponuky charterových leteniek pod taktovkou leteckej spoločnosti TUIfly (s odletom z Nemecka).

Spiatočné letenky na mexickú Mayskú riviéru sú v predaji za 315 EUR s odletom z Hamburgu. Letenky v najnižšej cenovej hladine nájdete (s odletmi) v druhej polovici januára 2015 s variabilnou dĺžkou pobytu 7 alebo 14 dní s predajom do vyčerpania voľných termínov alebo do aktualizácie tarifu (last minute ponuka charterových leteniek s veľmi obmedzeniu dostupnosťou).

Ako príklad rezervácie letenky nech poslúži odlet z Hamburgu (HAM) dňa 25. januára (nedeľa) s návratom z Cancúnu (CUN) na polostrove Yucatán o 7 neskôr, t.j. dňa 1. februára 2015 (nedeľa).

Rezervácia letenky:
Hamburg – Cancún za 315 EUR (25.01.-01.02.2014)

Doprava do Nemecka

Na letecký prískok do Hamburgu z našich končín sa dá vo všeobecnosti využiť nízkonákladová dcérska spoločnosť Lufthansy pod názvom Germanwings z Viedne alebo z Budapešti. Ďalšou alternatívou môže byť železničné spojenie na trase (– Budapešť -) Bratislava – Břeclav – Brno – Praha – Berlín – Hamburg-Altona/Hbf v podaní EC Jesenius (resp. EC Vindobona len od Břeclavi), ale ekonomickejšie “na poslednú chvíľu” s najväčšou pravdepodobnosťou vyjde autobusová doprava.

Low costová doprava po Mexiku a susedných krajinách

Nízkonákladové presuny po Mexiku (a prípadne aj po širšom okolí) máte príležitosť vyriešiť využitím služieb mexických “low fare” leteckých dopravcov Interjet, VivaAerobus a Volaris, ponúkajúcich letecké spojenia v regióne Severnej Ameriky (Mexiko, USA) a Strednej Ameriky (Kuba, Guatemala a Kostarika). Ako ďalšia varianta sa núka i výrazne pomalšia pozemná doprava, v sektore ktorej si konkuruje niekoľko vcelku kvalitných (a ekonomicky veľmi dostupných) autobusových spoločností.

Mexiko

Pulzujúce Mexico City

Celkom rozsiahle 9-miliónové Mexico City, najľudnatejšie španielsky hovoriace sídlo planéty a hlavné mesto krajiny, Vás očakáva v centrálnej partii (v nadmorskej výške 2420 m-3930 m), pričom v jeho gigantickej mestskej aglomerácii žije až okolo 21 miliónov obyvateľov. Nezabudnite si prehliadnuť obrovité Zócalo (Plaza de la Constitución), tretie najrozľahlejšie námestie sveta (po moskovskom Červenom námestí a “Tianamen Sqaure” v čínskom Pekingu). Za zastávku stojí aj vynikajúce “Museo Nacional de Antropología”. V pomerne dostupnej vzdialenosti od metropolitnej oblasti natrafíte na aktívnu sopku Popocatépetl (5426 m), druhú najvyššiu horu Mexika po Pico de Orizaba (5636 m).

Excelentná Mexická riviéra a dramatický Kalifornský záliv

V prípade využívania (low costovej) leteckej dopravy alebo (nočných) pozemných autobusových spojení sa Vám azda podarí spoznať výraznú časť západného (pacifického) pobrežia krajiny. Popri pôvabných prímorských mestách ako Acapulco, Puerto Vallarta a Mazatlán s nádhernými piesočnatými plážami skúste aj ďalšie pozoruhodné “miestečká” Mexickej riviéry. Výnimočne atraktívnym charakterom oplýva aj fantastický Kalifornský záliv vrátane pohodových letovísk v oblasti Los Cabos (Cabo San Lucas a San José del Cabo) i La Paz na juhu Kalifornského polostrova.

Skvelé historické pamiatky z predkolumbovskej éry

Nielen ak Vás svet pláží Tichého oceánu náhodou po čase omrzí, pustite sa do návštevy archeologických pozoruhodností (prevažne) z mayského obdobia. Skúste začať v Teotihuacán (mayské mesto s pyramídami asi 50 km severovýchodne od Mexico City). Fanúšikovia “alternatívnej archeológie” by nemali vynechať “Museo de Antropología de Xalapá” v štáte Veracruz s expozíciou niekoľkých obrovských olméckych hláv (s výškou do 3 m a hmotnosťou viac ako 20 ton) z náleziska San Lorenzo Tenochtitlán, ktoré sú črtami tváre odlišné od pôvodného obyvateľstva v tých časoch.

Geniálny Yucatán

K “povinným jazdám” sa nepochybne radí neuveriteľný polostrov Yucatán, kde istotne neobíďte úžasné Palenque (mayské ruiny v štáte Chiapas) a samozrejme v žiadnom prípade preslávené Chichen Itza s pyramídou El Castillo. Svetoznámy Tulum ponúka výnimočné archeologické špeciality priamo na pobreží Karibiku, v relatívne veľkej blízkosti nesmierne obľúbeného Cancúnu.

Fascinujúca Mayská riviéra

V populárnom Cancúne alebo v susednej Playa del Carmen máte možnosť porovnať si kvalitu pacifického pobrežia Mexickej riviéry s prekrásnymi miestnymi karibskými plážami Mayskej riviéry, ktoré sú veľkým magnetom pre cestovateľov z celého sveta. Neskutočne farebný svet v obdivuhodných podmorských jaskyniach (tzv. “cenotách”) v celej oblasti (obzvlášť v neveľkej vzdialenosti neďalekého ostrova Cozumel) sa radí k jedným z najnavštevovanejších potápačských lokalít planéty.

0