VLetenky

Mexiko s TUI od 454 EUR

Cancún
Karibský ostrovček Isla Contoy na Mayskej rivére (foto: Peter Maas/Wikimedia Commons/CC BY-SA 2.5)

Predovšetkým flexibilní a pohotoví cestovatelia majú príležitosť vzhliadnuť (na konci hlavnej miestnej sezóny počas končiacej stredoeurópskej zimy) hlavne grandióznu karibskú oblasť stredoamerického Mexika pri využití last minute ponuky charterových leteniek spoločnosti TUI (s odletom z Poľska).

Spiatočné letenky na Riviera Maya v “mexickom Karibiku” sú k dispozícii za 1997 PLN (alebo v prepočte cca 454 EUR) s odletom z poľskej Varšavy (WAW) dňa 21. februára a návratom z mexického prímorského letoviska Cancún (CUN) na polostrove Yucatán o 10 dní neskôr, t.j. dňa 2. marca 2016 – last minute ponuka charterových leteniek s veľmi obmedzenou dostupnosťou.

Rezervácia letenky:
Varšava – Cancún za 1997 PLN (21.02.-02.03.2016)

Doprava do Poľska

Alternatív ekonomickej dopravy do poľskej metropoly bude viac, máte šancu vyskúšať služby poľského nízkonákladového autobusového dopravcu PolskiBus na linke Bratislava – Katovice – Varšava, alebo využiť lety ultra low cost carriers Wizz Air (Ryanair) na trase Budapešť – Varšava.

Low costová doprava po Mexiku a susedných krajinách

Nízkonákladové presuny po Mexiku (a prípadne i po širšom okolí) sa dajú vyriešiť využitím služieb mexických “low fare” leteckých dopravcov Interjet, VivaAerobus a Volaris, núkajúcich letecké spojenia v regióne Severnej Ameriky (Mexiko, USA) a Strednej Ameriky (Kuba, Guatemala a Kostarika). Ako ďalšia varianta sa ponúka aj výrazne pomalšia pozemná doprava, v sektore ktorej si konkuruje niekoľko celkom kvalitných (a ekonomicky veľmi dostupných) autobusových spoločností.

Mexiko

Rušné Mexico City

Vcelku rozľahlé 9-miliónové Mexico City, najľudnatejšie španielsky hovoriace sídlo zemegule a hlavné mesto krajiny, Vás čaká v centrálnej časti (v nadmorskej výške 2420 m-3930 m), pričom v jeho gigantickej mestskej aglomerácii žije až okolo 21 miliónov obyvateľov. Nezabudnite si prehliadnuť obrovské Zócalo (Plaza de la Constitución), tretie najrozsiahlejie námestie sveta (po moskovskom Červenom námestí a “Tianamen Sqaure” v čínskom Pekingu). Za zastávku stojí i výborné “Museo Nacional de Antropología”. V relatívne dostupnej vzdialenosti od metropolitnej oblasti naďabíte na aktívnu sopku Popocatépetl (5426 m), druhú najvyššiu horu Mexika po Pico de Orizaba (5636 m).

Vynikajúca Mexická riviéra a dramatický Kalifornský záliv

V prípade využívania (nízkonákladovej) leteckej dopravy alebo (nočných) pozemných autobusových spojení sa Vám snáď podarí spoznať výraznú časť západného (pacifického) pobrežia krajiny. Popri príťažlivých prímorských mestách ako Acapulco, Puerto Vallarta a Mazatlán s prekrásnymi piesočnatými plážami skúste aj ďalšie pozoruhodné “miestečká” Mexickej riviéry. Mimoriadne pútavým charakterom oplýva i fascinujúci Kalifornský záliv vrátane príjemných letovísk v oblasti Los Cabos (Cabo San Lucas a San José del Cabo) aj La Paz na juhu Kalifornského polostrova.

Úžasné historické pamiatky z predkolumbovskej éry

Nielen ak Vás svet pláží Tichého oceánu náhodou po čase omrzí, pustite sa do návštevy archeologických špecialít (prevažne) z mayského obdobia. Skúste začať v Teotihuacán (mayské mesto s pyramídami asi 50 km na severovýchod od Mexico City). Priaznivci “alternatívnej archeológie” by nemali vynechať “Museo de Antropología de Xalapá” v štáte Veracruz s expozíciou niekoľkých obrovitých olméckych hláv (s výškou do 3 m a hmotnosťou vyše 20 ton) z náleziska San Lorenzo Tenochtitlán, ktoré sú črtami tváre odlišné od pôvodného obyvateľstva v tých časoch.

Fenomenálny Yucatán

K “povinným jazdám” sa nepochybne zaraďuje neskutočný polostrov Yucatán, kde určite nevynechajte skvelé Palenque (mayské ruiny v štáte Chiapas) a samozrejme v žiadnom prípade legendárne Chichen Itza s pyramídou El Castillo. Preslávený Tulum ponúkne mimoriadne archeologické špeciality priamo na pobreží Karibiku, v relatívne veľkej blízkosti extrémne obľúbeného Cancúnu.

Fantastická Mayská riviéra

V obľúbenom Cancúne alebo v susednej Playa del Carmen si skúste porovnať kvalitu pacifického pobrežia Mexickej riviéry s nádhernými miestnymi karibskými plážami Mayskej riviéry, ktoré sú silným magnetom pre cestovateľov z celého sveta. Nesmierne farebný svet v obdivuhodných podmorských jaskyniach (tzv. “cenotách”) v celej oblasti (obzvlášť v neveľkej vzdialenosti neďalekého ostrova Cozumel) sa zaraďuje k jedným z najnavštevovanejších potápačských lokalít planéty.

0