VLetenky

Mexiko s Eurowings od 521 EUR

Cancún
Playa del Carmen v Karibiku na mexickej Mayskej riviére (foto: andrewarchy/Flickr/CC BY 2.0)

Flexibilnejší cestovatelia majú príležitosť navštíviť nielen karibskú oblasť stredoamerického Mexika s ponukou charterových leteniek na palube spoločnosti Eurowings (s odletom z Viedne).

Spiatočné letenky na obzvlášť fotogenickú mexickú Mayskú riviéru sa predávajú za 521 EUR s odletom zo spomínaného viedenského leteckého prístavu (VIE) dňa 25 mája a návratom z mexického prímorského letoviska Cancún (CUN) na polostrove Yucatán o 14 dní neskôr, t.j. dňa 8. júna 2016 – ponuka charterových leteniek s veľmi obmedzenou dostupnosťou.

Alternatívou rezervácie leteniek za príplatok (v cene 532 EUR) môže byť odlet z Viedne (VIE) dňa 25. mája a návrat z Cancúnu (CUN) o 7 dní neskôr, t.j. dňa 1. júna 2016.

Rezervácia letenky:
Viedeň – Cancún za 521 EUR (25.05.-08.06.2016)
Viedeň – Cancún za 532 EUR (25.05.-01.06.2016)

Low costová doprava po Mexiku a susedných krajinách

Nízkonákladové presuny po Mexiku (a prípadne aj po širšom okolí) máte šancu vyriešiť využitím služieb mexických “low fare” leteckých dopravcov Interjet, VivaAerobus a Volaris, ponúkajúcich letecké spojenia v regióne Severnej Ameriky (Mexiko, USA) a Strednej Ameriky (Kuba, Guatemala a Kostarika). Ako ďalšia varianta sa núka i výrazne pomalšia pozemná doprava, v sektore ktorej si konkuruje niekoľko vcelku kvalitných (a ekonomicky veľmi dostupných) autobusových spoločností.

Mexiko

Pulzujúce Mexico City

Celkom rozsiahle 9-miliónové Mexico City, najľudnatejšie španielsky hovoriace sídlo zemegule a hlavné mesto krajiny, Vás očakáva v centrálnej partii (v nadmorskej výške 2420 m-3930 m), pričom v jeho gigantickej mestskej aglomerácii žije až okolo 21 miliónov obyvateľov. Nezabudnite si prehliadnuť obrovité Zócalo (Plaza de la Constitución), tretie najrozľahlejšie námestie sveta (po moskovskom Červenom námestí a “Tianamen Sqaure” v čínskom Pekingu).

Vynikajúce múzeá i činné päťtisícové vulkány

Za krátku zastávku v rovnomennej mexickej metropole nepochybne stojí i excelentné antropologické múzeum “Museo Nacional de Antropología”. V pomerne dostupnej vzdialenosti od rozsiahlej miestnej metropolitnej oblasti (resp. mestskej aglomerácie) natrafíte na aktívnu sopku Popocatépetl (5426 m), druhú najvyššiu horu Mexika po Pico de Orizaba (5636 m).

Výborná Mexická riviéra

V prípade využívania (low costovej) leteckej dopravy alebo (nočných) pozemných autobusových spojení sa Vám azda podarí spoznať výraznú partiu západného (pacifického) pobrežia krajiny. Popri pôvabných prímorských mestách ako Acapulco, Puerto Vallarta a Mazatlán s nádhernými piesočnatými plážami skúste i ďalšie pozoruhodné “miestečká” Mexickej riviéry.

Dramatický Kalifornský záliv

Výnimočne lákavým charakterom oplýva okrem pobrežných miest spomenutej Mexickej riviéry i fantastický Kalifornský záliv alias Golfo de California (niekedy nazývaný i Sea of Cortez). V tomto pútavom mikroregióne Vás čakajú nielen pohodové letoviská v oblasti Los Cabos (Cabo San Lucas a San José del Cabo) i La Paz na juhu Kalifornského polostrova (Baja California Peninsula).

Skvelé historické pamiatky z predkolumbovskej éry

Nielen ak Vás svet impozantných piesočnatých pláží majestátneho Tichého oceánu náhodou po čase omrzí, pustite sa do návštevy archeologických pozoruhodností (prevažne) z mayského obdobia (pred návštevou prvých európskych osadníkov pod vedením Krištofa Kolumba). Skúste začať v Teotihuacán (mayské mesto s pyramídami asi 50 km severovýchodne od Mexico City).

Obrie Olmécke hlavy v Xalapá

Fanúšikovia tzv. “alternatívnej archeológie” by v žiadnom prípade nemali vynechať “Museo de Antropología de Xalapá” v štáte Veracruz s expozíciou niekoľkých obrovitých olméckych hláv (s výškou do 3 m a hmotnosťou viac ako 20 ton) z náleziska San Lorenzo Tenochtitlán, ktoré sú črtami tváre výrazne odlišné od predpokladaného pôvodného obyvateľstva v tých časoch.

Geniálny Yucatán

K “povinným jazdám” sa nepochybne radia neuveriteľný polostrov Yucatán, kde istotne neobíďte úžasné Palenque (mayské ruiny v štáte Chiapas) a samozrejme v žiadnom prípade svetoznáme Chichen Itza s pyramídou El Castillo. Legendárny Tulum ponúkne výnimočné archeologické špeciality priamo na pobreží Karibiku, v pomerne veľkej blízkosti vskutku obľúbeného Cancúnu.

Fascinujúca Mayská riviéra

V populárnom Cancúne alebo v susednej Playa del Carmen si skúste porovnať kvalitu pacifického pobrežia Mexickej riviéry s prekrásnymi miestnymi karibskými plážami Mayskej riviéry, ktoré sú značným magnetom pre cestovateľov z celého sveta. Neskutočný farebný svet v obdivuhdoných podmorských jaskyniach (tzv. “cenotách”) v celej oblasti (predovšetkým v neveľkej vzdialenosti neďalekého ostrova Cozumel) patrí k jedným z najnavštevovanejších potápačských lokalít planéty.

0