VLetenky

Mexiko s Air Berlin od 416 EUR

Cancún
Karibská Mayská riviéra v Cancúne (foto: Irving Huertas/Wikimedia Coomons/CC BY-SA 3.0)

Predovšetkým flexibilní a pohotoví cestovatelia (nielen spoza rieky Moravy) majú šancu uvidieť najmä fenomenálnu karibskú oblasť stredoamerického Mexika pri využití pútavej ponuky (last minute) charterových leteniek na krídlach spoločnosti Air Berlin (s odletom z Nemecka).

Spiatočné letenky na nesmierne fotogenickú Riviera Maya v karibskej časti Mexika sú k dispozícii za 416 EUR s odletom z bavorského veľkomesta Mníchov (MUC) dňa 4. marca a návratom z mexického prímorského letoviska Cancún (CUN) na polostrove Yucatán o 7 neskôr, t.j. dňa 11. marca 2015 – last minute ponuka charterových leteniek s veľmi obmedzenou dostupnosťou.

Alternatívou rezervácie obojsmernej letenky môže byť pobyt s dĺžkou 14 či 21 dní s odletom z Mníchova (MUC) dňa 4. marca a návratom z Cancúnu (CUN) dňa 18. alebo 25. marca 2015.

Rezervácia letenky:
Mníchov – Cancún za 416 EUR (04.03.-11.03.2015)

Doprava do Nemecka

Na letecký prískok do nemeckého Mníchova (a naopak) možno využiť letecké linky Niki/Air Berlin z Viedne (s tromi dennými rotáciami), ekonomickejšou variantou v závislosti od konkrétnych termínov môže byť pozemná cesta autobusmi spoločnosti Touring/Eurolines (od 35 EUR/smer z Bratislavy; cestovatelia spoza Moravy využijú linky Touring medzi Mníchovom a Prahou). Ďalšou existujúcou alternatívou bude použitie pohodlných rýchlovlakov rakúskych (resp. nemeckých) železníc Railjet z Viedne (na weboch nemeckých/rakúskych dopravcov od 29 EUR/smer).

Low costová doprava po Mexiku a susedných krajinách

Nízkonákladové presuny po Mexiku (a prípadne aj po širšom okolí) máte príležitosť vyriešiť využitím služieb mexických “low fare” leteckých dopravcov Interjet, VivaAerobus a Volaris, ponúkajúcich letecké spojenia v regióne Severnej Ameriky (Mexiko, USA) a Strednej Ameriky (Kuba, Guatemala a Kostarika). Ako ďalšia možnosť sa núka aj výrazne pomalšia pozemná doprava, v sektore ktorej si konkuruje niekoľko vcelku kvalitných (a ekonomicky veľmi dostupných) autobusových spoločností.

Mexiko

Pulzujúce Mexico City

Celkom rozľahlé 9-miliónové Mexico City, najľudnatejšie španielsky hovoriace sídlo zemegule a hlavné mesto krajiny, Vás očakáva v centrálnej partii (v nadmorskej výške 2420 m-3930 m), pričom v jeho rozsiahlej mestskej aglomerácii žije až okolo 21 miliónov obyvateľov. Nezabudnite si prehliadnuť obrovité Zócalo (Plaza de la Constitución), tretie najväčšie námestie sveta (po moskovskom Červenom námestí a “Tianamen Sqaure” v čínskom Pekingu). Za zastávku stojí aj vynikajúce “Museo Nacional de Antropología”. V pomerne dostupnej vzdialenosti od metropolitnej oblasti natrafíte na aktívnu sopku Popocatépetl (5426 m), druhú najvyššiu horu Mexika po Pico de Orizaba (5636 m).

Výborná Mexická riviéra a dramatický Kalifornský záliv

V prípade využívania (low costovej) leteckej dopravy alebo (nočných) pozemných autobusových spojení sa Vám azda podarí spoznať výraznú partiu západného (pacifického) pobrežia krajiny. Popri pôvabných prímorských mestách ako Acapulco, Puerto Vallarta a Mazatlán s nádhernými piesočnatými plážami skúste i ďalšie pozoruhodné “miestečká” Mexickej riviéry. Výnimočne atraktívnym charakterom oplýva aj fantastický Kalifornský záliv vrátane pohodových letovísk v oblasti Los Cabos (Cabo San Lucas a San José del Cabo) i La Paz na juhu Kalifornského polostrova.

Skvelé historické pamiatky z predkolumbovskej éry

Nielen ak Vás svet pláží Tichého oceánu náhodou po čase omrzí, pustite sa do návštevy archeologických pozoruhodností (prevažne) z mayského obdobia. Skúste začať v Teotihuacán (mayské mesto s pyramídami asi 50 km severovýchodne od Mexico City). Fanúšikovia “alternatívnej archeológie” by nemali vynechať “Museo de Antropología de Xalapá” v štáte Veracruz s expozíciou niekoľkých gigantických olméckych hláv (s výškou do 3 m a hmotnosťou viac ako 20 ton) z náleziska San Lorenzo Tenochtitlán, ktoré sú črtami tváre odlišné od pôvodného obyvateľstva v tých časoch.

Geniálny Yucatán

K “povinným jazdám” sa nepochybne radí neuveriteľný polostrov Yucatán, kde istotne neobíďte úžasné Palenque (mayské ruiny v štáte Chiapas) a samozrejme v žiadnom prípade preslávené Chichen Itza s pyramídou El Castillo. Svetoznámy Tulum ponúka výnimočné archeologické špeciality priamo na pobreží Karibiku, v pomerne veľkej blízkosti extrémne obľúbeného Cancúnu.

Fascinujúca Mayská riviéra

V populárnom Cancúne alebo v susednej Playa del Carmen si skúste porovnať kvalitu pacifického pobrežia Mexickej riviéry s prekrásnymi miestnymi karibskými plážami Mayskej riviéry, ktoré sú silným magnetom pre cestovateľov z celého sveta. Neskutočne farebný svet v obdivuhodných podmorských jaskyniach (tzv. “cenotách”) v celej oblasti (obzvlášť v neveľkej vzdialenosti neďalekého ostrova Cozumel) patrí k jedným z najnavštevovanejších potápačských lokalít modrej planéty.

0