VLetenky

Mexická Chihuahua s Iberiou od 442 EUR

Copper Canyon
Copper Canyon (Medený kaňon) alias Barrancas del Cobre (foto: JensUhlenbrock/Wikimedia Commons/CC0)

Severomexický štát Chihuahua máte príležitosť navštíviť vďaka tarifu leteckej spoločnosti Iberia (Oneworld) v spolupráci s aliančnými partnermi (s odletom z Viedne).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky do Chihuahua City (v mexickej provincii Chihuahua) sú v predaji za 442 EUR s odletom zo spomínaného viedenského leteckého prístavu.

Podmienky predaja:
Tarifné podmienky stanovujú min. dobu pobytu 6 dní, max. dobu pobytu 12 mesiacov a predaj do aktualizácie tarifu (alebo do vyčerpania termínov) – pri cestovaní s príručnou batožinou.

Dostupnosť tarifu:
Dostupnosť leteniek za najnižšiu a o čosi vyššiu cenu nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým (s odletom) od mája 2021 do februára 2022.

Príklad rezervácie:
Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky do štátu Chihuahua nech poslúži odlet z rakúskej Viedne (VIE) dňa 12. januára a návrat z mexického Chihuahua City (CUU) dňa 26. januára 2022.

Rezervácia letenky:
Viedeň – Chihuahua City za 442 EUR (12.01.-26.01.2022)

VIE-CUU
Viedeň, Rakúsko – Chihuahua City, Mexiko (foto/mapa: NASA’s Earth Observatory/Visible Earth)

Doprava po Mexiku a susedných krajinách

Do susedného amerického Texasu sa dajú využiť autobusové linky na trase Chihuahua City – Ciudad Juarez – El Paso (cca 25 USD). Opačným smerom do Copper Canyon by sa mohlo hodiť pozemné spojenie (busom) z Chihuahua City do mestečka Creel (asi 20 USD).

Chihuahua (Mexiko)

Pulzujúce Chihuahua City

Vcelku rozsiahle miliónové Chihuahua City, administatívno-politické a ekonomické centrum rovnomenného mexického regiónu Chihauhua, Vás čaká v jeho centrálnej časti (v nadmorskej výške 1415 m). K okolitým oblastiam sa radia americké Nové Mexiko (Santa Fe) a Texas (Austin) na severe, ako aj mexické štáty Sonora (Hermosillo) na západe, Sinaloa (Culiacán) a Durango (Victoria de Durango) na juhu, ale aj Coahuila (Saltillo) na východe.

Barrancas del Cobre (Medený kaňon) alebo po stopách apačského náčelníka Geronima

Za návštevu v tomto mikroregióne nepochybne stojí excelentný Barrancas del Cobre (Medený kaňon), prístupný z Chihuahua City železničnou aj autobusovou dopravou. V nedostupných kútoch Copper Cayon sa relatívne dlhý čas podarilo úspešne unikať a ukrývať aj preslávenému apačskému vodcovi Geronimovi (ktorý poslúžil ako predloha knižných diel na tému Winnetou z pera Karla Maya).

Ferrocarril Chihuahua al Pacífico (El Chepe)

Do prístavného Los Mochis (Sinaloa) na pobreží Pacifiku vedie populárna horská železnička Ferrocarril Chihuahua al Pacífico (známa aj pod skráteným názvom El Chepe), pokladaná za jednu z najatraktívnejších železníc planéty. Vyznačuje sa 16-hodinovou cestou cez 86 tunelov, 37 mostov a sedlo vo výške 2400 m (Divisadero) s trasovaním Chihuahua City – Cuauhtémoc – Creel – Divisadero – San Rafael – Bahuichivo – El Fuerte – Los Mochis (Mexická riviéra). Autobusovými prípojmi sú prístupné aj Batopilas (z Creel) a Cerocahui/Urique (z Bahuichivo).

Tarahumarovia (Rarámuri)

Pôvodní obyvatelia Barrancas del Cobre, legendárni Tarahumarovia (Rarámuri), patria už dlhé stáročia k najlepším svetovým ultramaratóncom (istotne ich poznáte z obľúbeného dielka Born To Run). Možno si s nim trošku zasúťažiť (a odkukať čosi zaujímavé či už zo športovej oblasti alebo aj z výroby sandálov) i na niekoľkých miestnych bežeckých podujatiach (napr. Ultra Caballo Blanco). Aj napriek dlhotrvajúcim (prevažne nepriateľským) vonkajším vplyvom (a externým snahám o asmiliáciu) si pomerne úspešne stále zachovávajú svoju kultúru a zvyky vďaka svojmu tradičnému spôsobu života.

0