VLetenky

Mexická Chihuahua s Air France od 390 EUR

Copper Canyon
Barrancas del Cobre (Medený kaňon) v oblasti medzi Bahuichivo a Urique (foto: Eli Duke/Flickr/CC BY-SA 2.0)

Severomexický štát Chihuahua máte príležitosť navštíviť v rámci tarifu Air France-KLM (Sky Team) v spolupráci s partnerskými dopravcami (s odletom z Viedne).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky do Chihuahua City (v mexickej provincii Chihuahua) sú v predaji za 390 EUR s odletom zo spomínaného viedenského leteckého prístavu.

Podmienky predaja:
Tarifné podmienky určujú min. dobu pobytu 6 dní, max. dobu pobytu 12 mesiacov a predaj do aktualizácie tarifu (alebo do vyčerpania termínov) – pri cestovaní s príručnou batožinou.

Dostupnosť tarifu:
Dostupnosť leteniek za najnižšiu a o niečo vyššiu cenu nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým (s odletom) od septembra 2020 do mája 2021.

Príklad rezervácie:
Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky do štátu Chihuahua nech poslúži odlet z rakúskej Viedne (VIE) dňa 10. februára a návrat z mexického Chihuahua City (CUU) dňa 20. februára 2021.

Rezervácia letenky:
Viedeň – Chihuahua City za 390 EUR (10.02.-20.02.2021)

VIE-CUU
Viedeň, Rakúsko – Chihuahua City, Mexiko (foto/mapa: NASA’s Earth Observatory/Visible Earth)

Doprava po Mexiku a susedných krajinách

Do susedného amerického Texasu možno využiť autobusové linky na trase Chihuahua City – Ciudad Juarez – El Paso (cca 25 USD). Opačným smerom do Copper Canyon by mohlo padnúť vhod pozemné spojenie (busom) z Chihuahua City do mestečka Creel (asi 20 USD).

Chihuahua (Mexiko)

Rušné Chihuahua City

Celkom rozsiahle miliónové Chihuahua City, administatívno-politické a ekonomické centrum rovnomenného mexického regiónu Chihauhua, Vás očakáva v jeho centrálnej partii (v nadmorskej výške 1415 m). K okolitým oblastiam sa zaraďujú americké Nové Mexiko (Santa Fe) a Texas (Austin) na severe, ako aj mexické štáty Sonora (Hermosillo) na západe, Sinaloa (Culiacán) a Durango (Victoria de Durango) na juhu, ale aj Coahuila (Saltillo) na východe.

Barrancas del Cobre (Medený kaňon) alebo po stopách apačského náčelníka Geronima

Za návštevu v tomto mikroregióne nepochybne stojí excelentný Barrancas del Cobre (Medený kaňon), prístupný z Chihuahua City železničnou i autobusovou dopravou. V nedostupných kútoch Copper Cayon sa pomerne dlhý čas podarilo úspešne unikať a skrývať aj preslávenému apačskému vodcovi Geronimovi (ktorý poslúžil ako predloha knižných diel na tému Winnetou z pera Karla Maya).

Ferrocarril Chihuahua al Pacífico (El Chepe)

Do prístavného Los Mochis (Sinaloa) na pobreží Pacifiku vedie obľúbená horská železnička Ferrocarril Chihuahua al Pacífico (známa aj pod skráteným názvom El Chepe), považovaná za jednu z najatraktívnejších železníc planéty. Vyznačuje sa 16-hodinovou cestou cez 86 tunelov, 37 mostov a sedlo vo výške 2400 m (Divisadero) s trasovaním Chihuahua City – Cuauhtémoc – Creel – Divisadero – San Rafael – Bahuichivo – El Fuerte – Los Mochis (Mexická riviéra). Autobusovými prípojmi sú prístupné aj Batopilas (z Creel) a Cerocahui/Urique (z Bahuichivo).

Tarahumarovia (Rarámuri)

Pôvodní obyvatelia Barrancas del Cobre, legendárni Tarahumarovia (Rarámuri), patria už dlhé stáročia k najlepším svetovým ultramaratóncom (určite ich poznáte z populárneho dielka Born To Run). Možno si s nim trochu zasúťažiť (a odkukať niečo zaujímavé či už zo športovej oblasti alebo aj z výroby sandálov) i na niekoľkých miestnych bežeckých podujatiach (napr. Ultra Caballo Blanco). Aj napriek dlhotrvajúcim (prevažne nepriateľským) vonkajším vplyvom (a externým snahám o asmiliáciu) si relatívne úspešne stále zachovávajú svoju kultúru a zvyklosti vďaka svojmu tradičnému spôsobu života.

0