VLetenky

Manchester s Ryanair od 56 EUR

Buttermere Lake
Čarokrásne Buttermere Lake v regióne Cumbia/Lake District (foto: john mcsporran/Flickr/CC BY 2.0)

Od (budúceho) letného letového poriadku máte príležitosť pod taktovkou spoločnosti Ryanair letieť z Bratislavy do Manchestru (miesto linky do neďalekého Liverpoolu).

Spiatočné letenky do pozoruhodného britského veľkomesta Manchester sú v predaji za 56 EUR s odletom zo spomínaného bratislavského letiska M.R. Štefánika.

Uvedená suma platí pri platbe debetnou kartou (napr. Visa Electron, pri “kreditkách” zaplatíte naviac poplatok 2%) a pri absolvovaní letu (len) s príručnou batožinou. Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete vo veľmi obmedzenom množstve najmä počas apríla 2016 (s predajom do aktualizácie tarifu alebo do vyčerpania voľných termínov).

Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky môže byť odlet z Bratislavy (BTS) dňa 15. apríla s návratom z anglického mesta Manchester (MAN) dňa 20. apríla 2016.

Rezervácia letenky:
Bratislava – Manchester za 56 EUR (15.04.-20.04.2016)

Linka leteckej spoločnosti Ryanair z Bratislavy do Manchestru

Pravidelné spojenie spoločnosti Ryanair z bratislavského leteckého prístavu (BTS) na manchesterské letisko (MAN) bude v prevádzke v čase od 1. apríla 2016 s troma týždennými rotáciami ako “náhrada” pôvodnej trasy z Bratislavy (BTS) do (relatívne neveľmi vzdialeného) Liverpoolu (LPL) – s prakticky nezmeneným počtom frekvencií (avšak so zmenenými letovými dňami/letovými časmi).

Letový poriadok Bratislava (BTS) – Manchester (MAN) od 01.04.2016
BTS-MAN FR35 10:15-11:45 B738 –3-5– (t.j. streda, piatok)
BTS-MAN FR35 11:55-13:25 B738 ——7 (t.j. nedeľa)

MAN-BTS FR34 06:20-09:50 B738 –3-5– (t.j. streda, piatok)
MAN-BTS FR34 08:00-11:30 B738 ——7 (t.j. nedeľa)

Letové časy s najväčšou pravdepodobnosťou naznačujú, že Boeing B737-800 (B738) spoločnosti Ryanair bude štartovať z Veľkej Británie (t.j. z anglického Manchestru).

Linka spoločnosti Ryanair z Bratislavy do Liverpoolu

Pre porovnanie prikladáme i dáta existujúcej linky z Bratislavy (BTS) do Liverpoolu (LPL), v podstate rovnaké počas končiaceho letného a onedlho začínajúceho zimného letového poriadku.

Letový poriadok Bratislava (BTS) – Liverpool (LPL) do 26.03.2016
BTS-LPL FR4024 20:30-22:10 B738 -2—– (t.j. utorok)
BTS-LPL FR4024 18:35-20:15 B738 —4— (t.j. štvrtok)
BTS-LPL FR4024 21:30-23:10 B738 —–6- (t.j. sobota)

LPL-BTS FR4023 16:35-20:05 B738 -2—– (t.j. utorok)
LPL-BTS FR4023 14:40-18:10 B738 —4— (t.j. štvrtok)
LPL-BTS FR4023 17:35-21:05 B738 —–6- (t.j. sobota)

Manchester a okolie

Polmiliónový Manchester nájdete v severozápadnom Anglicku. Gigantická 2,7-miliónová aglomerácia “Veľkého” Manchestru alias Greater Manchester dlhodobo súťaží s Birminghamom o pozíciu druhej najľudnatejšej oblasti na britských ostrovoch (za Londýnom). V širšom okolí (do 100 km) sa nachádzajú ďalšie dôležité a impresívne mestá ako Liverpool, Leeds či Sheffield.

Prestížne futbalové kluby i hudobná scéna

Spomínané britské veľkomesto nepochybne preslávila i vzájomná rivalita či existencia dvoch úspešných legendárnych miestnych futbalových veľkoklubov ako Manchester United (Old Trafford) a konkurenčný Manchester City (Etihad Stadium). Nezabudnite navštíviť jeden z vynikajúcich manchesterských hudobných podnikov, keďže miestna scéna si dlhodobo udržuje vysoký kredit.

Možnosti dopravy do okolia i pútavé letenky do celého sveta

Na dopravu po zemi do ostatných partií Británie skúste využiť služby low costového autobusového dopravcu Megabus (s cenami začínajúcimi na 1 GBP pri nákupe v dostatočnom časovom predstihu). Z manchesterského letiska existuje množstvo cenovo priaznivých charterových letov do celého sveta (zvyčajne hlavne last minute do Karibiku, do severnej a východnej Afriky či do Ázie) s britskými aerolíniami Thomson Airways (TUI Group), Thomas Cook Airlines a Monarch Airlines.

Letecké výlety z Manchestru na “neznámejšie” anglické ostrovy

Manchesterský medzinárodný letecký prístav Manchester Airport (MAN) môže byť taktiež celkom vhodným východiskovým bodom na prehliadku niektorých populárnych britských ostrovov – a súčasne i zaujímavou alternatívou pre vášnivých milovníkov letectva, ako (týmto spôsobom) podniknúť lety rôznymi netradičnejšmi typmi lietadiel s menšími domácimi aerolíniami.

Odskočíte si na Isle of Man alebo na Channel Islands?

Zo spomínaných “islands” za návštevu určite stojí “neďaleký” ostrov Isle of Man (IOM; letecká spoločnosť Flybe) situovaný medzi Anglickom a Írskom. Nenechajte si ujsť ani súostrovie Channel Islands – Guernsey (GCI; Aurigny Air Service a Blue Islands) a Jersey (JER; Flybe a Blue Islands), položené medzi anglickou a francúzskou pevninou.

Fenomenálna Cumbria a Lake District

Ak sa vydáte z Manchestru smerom na sever, v oblasti medzi Lancashire a Škótskom naďabíte na fascinujúci región Cumbria. V jeho centrálnej časti Vás čaká fantastický národný park Lakes District National Park, do ktorého bránami budú Kendal z juhovýchodu a Penrith zo severovýchodu. Okrem impozantných hradov ako Carlisle Castle, Sizergh Castle a Muncaster Castle, či mystického kamenného kruhu v Castlerigg, tu nájdete i najvyšší vrch Anglicka s názvom Scafell Pike (978 m).

Skvelé Coniston Water (i s rýchlostnými rekordmi)

Z mnohých jazier okrem Windermere Lake s pohodovými lodnými plavbami upúta i skoro 9 km dlhé Coniston Water, na ktorom dosiahol množstvo rýchlostných rekordov Malcolm Campbell a neskôr i jeho syn Donald (bohužiaľ posledný pokus s Bluebrird K7 v roku 1966 sa mu stal osudným). Rovnomennú dedinku stráži magická hora Old Man of Coniston (803 m).

Excelentné pobrežie na západe i grandiózna Eden Valley na východe

Rozhodne neobíďte ani vcelku malebné prímorské mesto na okraji Morecambe Bay pod názvom Barrow-in-Furness (“where the lakes meet the see”). Skúste sa dopraviť scénickou železničkou popri morskom pobreží až do Carlisle na severe Cumbrie (s dlhočizným Hadrian Wall zo starovekého rímskeho obdobia). Východnú hranicu Cumbrie vytvára neskutočne fotogenická Eden Valley.

0