VLetenky

Madrid s Ryanair za 64 EUR

Segovia
Grandiózny Castillo de Coca v provnicii Segovia (foto: Jose Luis Cernadas Iglesias/Flickr/CC BY 2.0)

K cestám na začiatku leta (nielen) do magického hlavného mesta Španielska (aj počas “predĺžených víkendov”) možno využiť budúcu linku leteckej spoločnosti Ryanair z Bratislavy.

Spiatočné letenky do španielskeho Madridu sa predávajú za 64 EUR s odletom zo spomínaného bratislavského letiska M.R. Štefánika. Uvedená suma platí pri platbe debetnou kartou (napr. Visa Electron, pri “kreditkách” zaplatíte navyše poplatok 2%) a pri uskutočnení letu s príručnou batožinou (povolené 2 ks). Dostupnosť tarifu, resp. leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve najmä s odletom v máji a júni 2015 (návratom v júni 2015).

Príkladom rezervácie obojsmernej letenky môže byť odlet z Bratislavy (BTS) dňa 26. júna s návratom zo španielskeho Madridu (MAD) dňa 29. júna 2015 (t.j. “predĺžený víkend” piatok – pondelok).

Rezervácia letenky:
Bratislava – Madrid za 64 EUR (26.06.-29.06.2015)

Madrid a širšie okolie (Kastílsko)

V geniálnom Madride si istotne nenechajte ujsť preslávenú umeleckú galériu Prado a svetoznámy futbalový “kotol” Realu Madrid – gigantický Estadium Santiago Bernabéu s kapacitou 85000 divákov (v ideálnom prípade počas zápasu Primera División či Ligy Majstrov). Medzi veľmi impresívne architektonické výtvory sa taktiež zaraďujú nádherný Kráľovský palác (Palacio Real). V pulzujúcej španielskej metropole natrafíte na celkom veľkú koncentráciu rozličných múzeí, galérií a parkov. Oplatí sa uvidieť aj botanická či zoologická záhrada a viaceré rozľahlé námestia (Plaza).

Dramatické Kastílsko

Nielen v centrálnej časti Španielska (Kastílsku) – hlavne v oblastiach Castilla y León a Castilla-La Mancha (v blízkosti Madridu výborná provincia Guadalajara) – nájdete obrovské množstvo prekrásnych hradov a zámkov. Z pôsobivej španielskej metropoly si skúste odskočiť na pohodový výlet do susedných historických miest ako Segovia (s kúzelným zámočkom a rímskym akvaduktom), Ávila (s obrovitými mestskými hradbami) či Toledo (neopakovateľná atmosféra).

Excelentná Segovia (Castilla y León)

V sídle provincie Segovia – rovnomennom historickom meste, naďabíte na historický akvadukt z obdobia Rímskej ríše a na kúzelný Alcázar de Segovia. Tento očarujúci zámoček bol vybudovaný na mieste predchádzajúcich arabských či rímskych pevností (a spolu s bavorským Schloss Neuschwanstein poslúžil ako predloha k rozprávkovému Cinderella Castle v Disneylande).

Monumentálna opevnená Ávila (Castilla y León)

Popri okúzľujúcom stredovekom zámočku v Segovii nevynechajte v regióne Castilla y León fantastické historické mesto Ávila obohnané dookola masívnym opevneným múrom z 11. storočia. Samotné hradby obsahujú 88 polkruhových strážnych veží, 9 brán, majú priemernú šírku okolo 3 m, výšku asi 9 m a sú pre návštevníkov prístupné zhruba polovicou svojej celkovej dĺžky.

Multikultúrne Toledo (Castilla-La Mancha)

V skvelej oblasti Castilla-La Mancha sa budete mať šancu bližšie zoznámiť s fascinujúcim historickým Toledom alias “Ciudad de las tres culturas” – mestom troch kultúr (kresťanskej, židovskej a moslimskej). Ak sa vyberiete z Toleda smerom na východ po prúde tisíckilometrovej rieky Tajo, vlievajúcej sa do Atlantiku v portugalskom Lisabone, v oblasti nádrže Embalse de Castrejón vzhliadnete nesmierne fotogenickú krajinku pod názvom Las Barrancas de Burujón.

Z Madridu ďalej (nielen) do Latinskej Ameriky?

Znamenitý Madrid vytvára leteckú bránu do španielsky hovoriacich krajín Severnej a Južnej Ameriky, kde možno zaradiť z pevninskej časti amerického svetadielu s výnimkou Brazílie všetky štáty od Mexika až po Argentínu (plus niekoľko ostrovov v Karibiku). Ceny leteniek zo španielskych letísk predovšetkým do Latinskej Ameriky sú často v porovnaní s inými európskymi leteckými prístavmi priaznivejšie.

0