VLetenky

Madrid s Ryanair od 43 EUR

Castilla-La Mancha
Nesmierne fotogenické kastílske historické mesto Cuenca (foto: Tomás Fano/Flickr/CC BY-SA 2.0)

Na návštevu (nielen) fenomenálneho hlavného mesta Španielska (v chladnejšom období) možno využiť priame pravidelné spojenie leteckej spoločnosti Ryanair z bratislavského leteckého prístavu.

Spiatočné letenky do španielskeho Madridu máte príležitosť kúpiť za 43 EUR s odletom zo spomínaného bratislavského letiska M.R. Štefánika.

Uvedená suma platí pri platbe debetnou kartou (napr. Visa Electron, pri “kreditkách” zaplatíte navyše poplatok 2%) a pri absolvovaní letu s príručnou batožinou (povolené 2 ks). Dostupnosť tarifu, resp. leteniek za najnižšiu a o niečo vyššiu cenu nájdete vo veľmi obmedzenom množstve počas doby platnosti zimného letového poriadku (najmä v čase od novembra 2015 do februára 2016).

Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky nech poslúži odlet zo slovenskej Bratislavy (BTS) dňa 25. novembra s návratom zo španielskeho Madridu (MAD) dňa 2. decembra 2015.

Rezervácia letenky:
Bratislava – Madrid za 43 EUR (25.11.-02.12.2015)

Madrid a širšie okolie (Kastílsko)

V geniálnom Madride si istotne nenechajte ujsť legendárnu umeleckú galériu Prado a preslávený futbalový “kotol” Realu Madrid – obrovitý Estadium Santiago Bernabéu s kapacitou 85000 divákov (v ideálnom prípade počas zápasu Primera División či Ligy Majstrov). Medzi vskutku impresívny architektonický výtvor sa taktiež zaraďuje nádherný Kráľovský palác (Palacio Real). V pulzujúcej španielskej metropole natrafíte na celkom veľkú koncentráciu rozličných múzeí, galérií a parkov. Oplatí sa uvidieť aj botanická či zoologická záhrada a viaceré rozľahlé námestia (Plaza).

Dramatické Kastílsko

Nielen v centrálnej časti Španielska (Kastílsku) – hlavne v oblastiach Castilla y León a Castilla-La Mancha (v blízkosti Madridu vynikajúca provincia Guadalajara) – nájdete obrovské množstvo prekrásnych hradov a zámkov. Z pôsobivej španielskej metropoly si skúste odskočiť na pohodový výlet do susedných historických miest ako Segovia (s kúzelným zámočkom a rímskym akvaduktom), Ávila (s monumentálnymi mestskými hradbami) či Toledo (neopakovateľná atmosféra).

Vynikajúca Segovia (Castilla y León)

V sídle provincie Segovia – rovnomennom historickom meste, naďabíte na historický akvadukt z obdobia Rímskej ríše a na kúzelný Alcázar de Segovia. Tento očarujúci zámoček bol vybudovaný na mieste predchádzajúcich arabských či rímskych pevností (a spolu s bavorským Schloss Neuschwanstein poslúžil ako predloha k rozprávkovému Cinderella Castle v Disneylande).

Gigantická opevnená Ávila (Castilla y León)

Popri okúzľujúcom stredovekom zámočku v Segovii nevynechajte v regióne Castilla y León fantastické historické mesto Ávila obohnané dookola masívnym opevneným múrom z 11. storočia. Samotné hradby obsahujú 88 polkruhových strážnych veží, 9 brán, majú priemernú šírku okolo 3 m, výšku asi 9 m a sú pre návštevníkov prístupné zhruba polovicou svojej celkovej dĺžky.

Multikultúrne Toledo (Castilla-La Mancha)

V skvelej oblasti Castilla-La Mancha sa budete mať možnosť bližšie zoznámiť s fascinujúcim historickým Toledom alias “Ciudad de las tres culturas” – mestom troch kultúr (kresťanskej, židovskej a moslimskej). Ak sa vyberiete z Toleda smerom na východ po prúde tisíckilometrovej rieky Tajo, vlievajúcej sa do Atlantiku v portugalskom Lisabone, v oblasti nádrže Embalse de Castrejón vzhliadnete nesmierne fotogenickú krajinku pod názvom Las Barrancas de Burujón.

Z Madridu ďalej (nielen) do Latinskej Ameriky?

Znamenitý Madrid vytvára leteckú bránu do španielsky hovoriacich krajín Severnej a Južnej Ameriky, kde možno zaradiť z pevninskej časti amerického kontinentu okrem Brazílie všetky štáty od Mexika až po Argentínu (plus niekoľko ostrovov v Karibiku). Ceny leteniek zo španielskych letísk predovšetkým do Latinskej Ameriky sú často v porovnaní s inými európskymi leteckými prístavmi priaznivejšie.

0