VLetenky

Madrid s Ryanair od 36 EUR

Toledo
“Mesto troch kultúr” Toledo na brehoch rieky Tajo (foto: Chensiyuan/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0)

Na prehliadku (nielen) geniálneho hlavného mesta Španielska (v chladnejšom období) máte možnosť využiť priame pravidelné spojenie leteckej spoločnosti Ryanair z bratislavského leteckého prístavu.

Spiatočné letenky do španielskeho Madridu máte príležitosť kúpiť za 36 EUR s odletom zo spomínaného bratislavského letiska M.R. Štefánika.

Uvedená suma platí pri platbe debetnou kartou (napr. Visa Electron, pri “kreditkách” zaplatíte naviac poplatok 2%) a pri absolvovaní letu s príručnou batožinou (povolené 2 ks). Dostupnosť leteniek za najnižšiu a o čosi vyššiu cenu nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým v priebehu decembra 2015 a januára 2016 (s predajom do aktualizácie tarifu alebo do vyčerpania voľných termínov).

Príkladom rezervácie obojsmernej letenky môže byť odlet zo slovenskej Bratislavy (BTS) dňa 2. decembra s návratom zo španielskeho Madridu (MAD) dňa 14. decembra 2015.

Rezervácia letenky:
Bratislava – Madrid za 36 EUR (02.12.-14.12.2015)

Madrid a širšie okolie (Kastílsko)

Vo fenomenálnom Madride si určite nenechajte ujsť preslávenú umeleckú galériu Prado a legendárny futbalový “kotol” Realu Madrid – gigantický Estadium Santiago Bernabéu s kapacitou 85000 divákov (v ideálnom prípade počas duelu Primera División či Ligy Majstrov). Medzi vskutku pôsobivý architektonický výtvor sa takisto radí prekrásny Kráľovský palác (Palacio Real). V rušnej španielskej metropole naďabíte na vcelku veľkú koncentráciu rôznych múzeí, galérií a parkov. Oplatí sa vzhliadnuť i botanická či zoologická záhrada a viaceré rozľahlé námestia (Plaza).

Magické Kastílsko

Nielen v centrálnej partii Španielska (Kastílsku) – najmä v oblastiach Castilla y León a Castilla-La Mancha (v blízkosti Madridu výborná provincia Guadalajara) – nájdete obrovské množstvo nádherných hradov a zámkov. Z impresívnej španielskej metropoly si skúste odskočiť na príjemný výlet do susedných historických miest ako Segovia (s čarovným zámočkom a rímskym akvaduktom), Ávila (s monumentálnymi mestskými hradbami) či Toledo (nezabudnuteľná atmosféra).

Excelentná Segovia (Castilla y León)

V sídle provincie Segovia – rovnomennom historickom meste, natrafíte na historický akvadukt z obdobia Rímskej ríše a na čarovný Alcázar de Segovia. Tento okúzľujúci zámoček bol postavený na mieste predchádzajúcich arabských či rímskych pevností (a spolu s bavorským Schloss Neuschwanstein poslúžil ako predloha k rozprávkovému Cinderella Castle v Disneylande).

Obrovitá opevnená Ávila (Castilla y León)

Popri očarujúcom stredovekom zámočku v Segovii neobíďte v regióne Castilla y León fantastické historické mesto Ávila obohnané dookola masívnym opevneným múrom z 11. storočia. Samotné hradby obsahujú 88 polkruhových strážnych veží, 9 brán, majú priemernú šírku okolo 3 m, výšku asi 9 m a sú pre návštevníkov prístupné približne polovicou svojej celkovej dĺžky.

Multikultúrne Toledo (Castilla-La Mancha)

V úžasnej oblasti Castilla-La Mancha sa budete mať možnosť bližšie zoznámiť s fantastickým historickým Toledom alias “Ciudad de las tres culturas” – mestom troch kultúr (kresťanskej, židovskej a moslimskej). Pokiaľ sa vydáte z Toleda smerom na východ po prúde tisíckilometrovej rieky Tajo, vlievajúcej sa do Atlantiku v portugalskom Lisabone, v oblasti nádrže Embalse de Castrejón uvidíte neskutočne fotogenickú krajinku s názvom Las Barrancas de Burujón.

Z Madridu ďalej (nielen) do Latinskej Ameriky?

Famózny Madrid tvorí leteckú bránu do španielsky hovoriacich krajín Severnej a Južnej Ameriky, kde sa dajú zaradiť z pevninskej partie oboch “Amerík” okrem Brazílie všetky štáty od Mexika až po Argentínu (plus niekoľko ostrovov v Karibiku). Ceny leteniek zo španielskych letísk najmä do Latinskej Ameriky bývajú často v porovnaní s inými európskymi leteckými prístavmi výhodnejšie.

0