VLetenky

Madeira s TAP Portugal od 236 EUR

Santana
Ľudová architektúra “Casas de Santana” (foto: Lorraine Hawkins/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0)

Vzhliadnuť krásy excelentnej enklávy Portugalska v Atlantickom oceáne s názvom Madeira možno pri využití priamych letov pod taktovkou leteckej spoločnosti TAP Portugal (zo Star Alliance) z Viedne.

Spiatočné letenky na portugalskú Madeiru (do miestneho centra Funchal) sú v predaji za 237 EUR s odletom zo spomínaného viedenského leteckého prístavu.

Tarifné podmienky určujú odlety s výnimkou obdobia 01.07.-30.09.2016, min. dobu pobytu 5 dní alebo sobotňajšiu noc a predaj do aktualizácie tarifu (alebo do vyčerpania voľných termínov). Dostupnosť tarifu, resp. leteniek za najnižšiu a o niečo vyššiu cenu nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým (s odletom) v druhej polovici mája a počas októbra 2016.

Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky na Madeiru nech poslúži odlet z Viedne (VIE) dňa 26. mája s návratom z Funchalu (FNC) o 7 dní neskôr, t.j. dňa 5. júna 2016.

Rezervácia letenky:
Viedeň – Funchal za 236 EUR (26.05.-02.06.2016)
Viedeň – Funchal za 247 EUR (rezervácia v SJ )
Viedeň – Funchal za 6566 CZK (rezervácia v ČJ)

Madeira

Čarovné subtropické súostrovie Madeira – súčasť EÚ a zároveň aj Schengenského priestoru, Vás očakáva v Atlantickom oceáne – približne 1000 km juhozápadne od pevninskej Európy (resp. od pobrežia materského Portugalska) a zhruba 500 km na západ od čierneho kontinentu (či presnejšie od marockých brehov). Zásluhou svojej polohy si udržuje celkom pohodovú klímu počas celého roka.

Madeira, Porto Santo, Ilhas Desertas či Ilhas Selvagens?

Na území s rozlohou okolo 800 km² tu žije cca 270 tisíc obyvateľov. Toto fascinujúce portugalské súostrovie tvoria štyri ostrovné skupiny – hlavný ostrov Madeira, Porto Santo s prekrásnymi plážami (asi 70 km severovýchodne), impozantné Ilhas Desertas (40 km juhovýchodne) a nakoniec neobývané majestátne Ilhas Selvagens (280 km južným smerom).

Pozoruhodný Funchal

Kúzelný Funchal, administratívno-politické centrum tejto pôvabnej portugalskej enklávy v Atlantiku, “odhalíte” v juhovýchodnej časti hlavného ostrova. Vo vzdialenosti nejakých 20 km na východ, v príťažlivej lokalite Santa Cruz, naďabíte na medzinárodné letisko Madeira Airport alias Funchal Airport (zrejme miesto Vášho prvého priameho kontaktu so znamenitou Madeirou).

Medzinárodný letecký prístav Madeira Airport

Tento vzdušný prístav sa radil kedysi k jedným z najnebezpečnejších na svete, avšak časom bola vzletová a pristávacia dráha postupne viackrát predĺžená – najprv z pôvodných cca 1600 m (r. 1964) o 200 m viac na 1800 m (r. 1985). V roku 2004 bola s pomocou 180 pilót s dĺžkou 70 m (nad hladinou oceánu) dosiahnutá dĺžka runway 2781 m (pre leteckých priaznivcov – orientácia dráhy 5/23, t.j. cca 50°/230°).

Portugalský futbal a Cristiano Ronaldo

Ak sa zaraďujete k vášnivým milovníkom futbalu, skúste zápas portugalskej najvyššej súťaže Primeira Divisão na ihrisku miestnych C.D. Nacional alebo C.S. Marítimo. V “Nacional” si svoje prvé futbalové (k)roky “odkrútil” populárny Cristiano Ronaldo – pravdepodobne jeden z najslávnejších rodákov z Madeiry (patrične pyšný na svoje rodisko a platí to i naopak – aj Madeira sa právom hrdí Ronaldom).

Nádherné Curral das Freiras

Z Funchalu sa vydajte do neďalekého Câmara de Lobos, kde Vás privíta 589 m vysoký tajuplný skalný útes Cabo Girão s výborným výhľadom do okolia. Ak sa vyberiete smerom na sever do magického vnútrozemia, v žiadnom prípade nezostanete sklamaní dramatickou terasovitou horskou dedinkou Curral das Freiras (461 m) v nesmierne hlbokom kaňone.

V obrovitej sopečnej kaldere pod najvyššími vrcholmi Madeiry

Mysteriózne Curral das Freiras bolo dlhé stáročia vďaka svojej polohe iba veľmi ťažko prístupné a dobre skryté pred nájazdmi lúpežných pirátov. Celé čarokrásne údolie si vychutnáte ako na dlani z vyhliadky na Eira do Serrado (1095 m). Celá táto pôvabná sopečná kaldera sa rozkladá priamo pod najvyššími vrchmi Madeiry – Pico do Areeiro (1818 m) a Pico do Ruivo (1861 m).

Okúzľujúca ľudová architektúra

K mimoriadne fotogenickým patrí i výnimočná oblasť Santana v severovýchodnej partii hlavného ostrova Madeira, hlavne scénické prímorské skalné bralá vo Faial. Priam očarujúco a vskutku osviežujúco na Vás budú istotne pôsobiť miestne vidiecke domčeky so slamenou strechou, bielou omietkou a červenými dverami (ako aj modrým vonkajším orámovaním).

Všadeprítomné levady

I tu natrafíte na niekoľko tradičných miestnych vodných kanálov s názvom levada, poznávacieho znamenia súostrovia a svojím spôsobom jedinečných architektonických a krajinárskych diel (s celkovou dĺžkou na Madeire 2170 km). Skúste turistický chodník Levada da Ribeira do Inferno so “strašidelnými” kolmými stenami a mnohými vcelku exponovanými úsekmi.

0