VLetenky

Madeira s TAP Portugal od 233 EUR

Curral das Freiras
Dych berúce panorámy v oblasti Curral das Freiras (foto: .MiguelCorreia./Flickr/CC BY-SA 2.0)

Lákavú príležitosť spoznať krásy excelentnej enklávy Portugalska v Atlantickom oceáne pod názvom Madeira ponúka letecká spoločnosť TAP Portugal zo Star Alliance (s odletom z Viedne).

Spiatočné letenky na portugalskú Madeiru sa predávajú za 233 EUR s odletom zo spomínaného viedenského letiska (pri uplatnení kupónu “NYEARPROMO” poskytujúceho zľavu 15% – v tomto prípade zo základnej ceny 274 EUR). Tarifné podmienky stanovujú cesty v čase od 15. januára do 31. mája 2015 (okrem blackoutu 12.02.-22.02.2015 a 20.03.-06.04.2015), min. dobu pobytu 5 dní alebo sobotňajšiu noc, max. dobu pobytu 1 mesiac a predaj do 7. januára. Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve počas uvedenej doby platnosti tarifu.

Príkladom rezervácie obojsmernej letenky na Madeiru môže byť odlet z Viedne (VIE) dňa 4. mája s návratom z portugalského Funchalu (FNC) dňa 12. mája 2015.

Rezervácia letenky:
Viedeň – Funchal za 233 EUR (04.05.-12.05.2015 / priamy odkaz s aplikovaným promokódom)

Madeira

Kúzelné subtropické súostrovie Madeira – súčasť EÚ a zároveň i Schengenského priestoru, Vás čaká v Atlantickom oceáne – zhruba 1000 km na juhozápad od kontinentálnej Európy (resp. od pobrežia materského Portugalska) a približne 500 km západne od čierneho svetadielu (či presnejšie od marockých brehov). Vďaka svojej polohe si udržuje vcelku príjemnú klímu v priebehu celého roka.

Madeira, Porto Santo, Ilhas Desertas či Ilhas Selvagens?

Na území s rozlohou okolo 800 km² tu žije cca 270 tisíc obyvateľov. Toto fantastické portugalské súostrovie vytvárajú štyri ostrovné skupiny – hlavný ostrov Madeira, Porto Santo s nádhernými plážami (asi 70 km na severovýchod), majestátne Ilhas Desertas (40 km na juhovýchod) a nakoniec neobývané impozantné Ilhas Selvagens (280 km južným smerom).

Pozoruhodný Funchal

Čarovný Funchal, administratívno-politické centrum tejto príťažlivej portugalskej enklávy v Atlantiku, objavíte v juhovýchodnej partii hlavného ostrova. Vo vzdialenosti nejakých 20 km na východ, v pôvabnej lokalite Santa Cruz, narazíte na medzinárodné letisko Madeira Airport alias Funchal Airport (pravdepodobne miesto Vášho prvého priameho kontaktu s famóznou Madeirou).

Medzinárodný vzdušný prístav Madeira Airport

Tento letecký prístav patril kedysi k jedným z najnebezpečnejších na svete, avšak časom bola vzletová a pristávacia dráha postupne viackrát predĺžená – najprv z pôvodných cca 1600 m (r. 1964) o 200 m viac na 1800 m (r. 1985). V roku 2004 bola pomocou 180 pilót s dĺžkou 70 m (nad hladinou oceánu) dosiahnutá dĺžka runway 2781 m (pre leteckých fanúšikov – orientácia dráhy 5/23, t.j. cca 50°/230°).

Portugalský futbal a Cristiano Ronaldo

Pokiaľ patríte k vášnivým milovníkom futbalu, skúste duel portugalskej najvyššej súťaže Primeira Divisão na ihrisku miestnych C.D. Nacional alebo C.S. Marítimo. V “Nacional” si svoje prvé futbalové (k)roky “odkrútil” obľúbený Cristiano Ronaldo – zrejme jeden z najslávnejších rodákov z Madeiry (patrične pyšný na svoje rodisko a platí to aj naopak – aj Madeira sa právom hrdí Ronaldom).

Prekrásne Curral das Freiras

Z Funchalu sa vyberte do neďalekého Câmara de Lobos, kde Vás privíta 589 m vysoký mysteriózny skalný útes Cabo Girão s vynikajúcim výhľadom do okolia. Pokiaľ sa vydáte smerom na sever do dramatického vnútrozemia, v žiadnom prípade neostanete sklamaní magickou terasovitou horskou dedinkou Curral das Freiras (461 m) v neskutočne hlbokom kaňone.

V gigantickej sopečnej kaldere pod najvyššími vrcholmi Madeiry

Tajuplné Curral das Freiras bolo dlhé stáročia zásluhou svojej polohy len veľmi ťažko prístupné a dobre ukryté pred nájazdmi lúpežných pirátov. Celé čarokrásne údolie si vychutnáte ako na dlani z vyhliadky na Eira do Serrado (1095 m). Celá táto príťažlivá sopečná kaldera sa rozprestiera priamo pod najvyššími vrchmi Madeiry – Pico do Areeiro (1818 m) a Pico do Ruivo (1861 m).

Očarujúca ľudová architektúra

K výnimočne fotogenickým sa radí aj mimoriadna oblasť Santana v severovýchodnej časti hlavného ostrova Madeira, najmä scénické prímorské skalné bralá vo Faial. Priam okúzľujúco a veľmi osviežujúco na Vás budú určite pôsobiť miestne vidiecke domčeky so slamenou strechou, bielou omietkou a červenými dverami (ako i modrým vonkajším orámovaním).

Všadeprítomné levady

Aj tu naďabíte na niekoľko typických miestnych vodných kanálov pod názvom levada, poznávacieho znamenia súostrovia a svojím spôsobom unikátnych architektonických a krajinárskych diel (s celkovou dĺžkou na Madeire 2170 km). Skúste turistický chodník Levada da Ribeira do Inferno so “strašidelnými” kolmými stenami a mnohými celkom exponovanými úsekmi.

0