VLetenky

Madeira s Niki od 211 EUR

Curral das Freiras
Dych berúce horské panorámy v oblasti Curral das Freiras (foto: Greg_Men/Flickr/CC BY 2.0)

Lákavá šanca objaviť krásy excelentnej enklávy Portugalska v Atlantickom oceáne s názvom Madeira vo veľmi blízkej budúcnosti sa núka hlavne časovo flexibilným cestovateľom (číhajúcim na pútavé last minute ponuky) pri využití charterového letu spoločnosti Niki/Air Berlin (s odletom z Viedne).

Spiatočné letenky na portugalskú Madeiru máte k dispozícii za 211 EUR s odletom zo spomínaného viedenského letiska (VIE) dňa 6. marca a návratom z Funchalu (FNC) o 7 dní neskôr, t.j. dňa 13. marca 2015 – last minute ponuka charterových leteniek s veľmi obmedzenou dostupnosťou.

Alternatívou rezervácie obojsmernej letenky na Madeiru (za príplatok) môže byť 14-dňový pobyt s odletom z Viedne (VIE) dňa 6. marca a návratom z Funchalu (FNC) dňa 20. marca 2015.

Rezervácia letenky:
Viedeň – Funchal (Madeira) za 211 EUR (06.03.-13.03.2015)

Madeira

Čarovné subtropické súostrovie Madeira – súčasť EÚ a zároveň aj Schengenského priestoru, Vás očakáva v Atlantickom oceáne – približne 1000 km juhozápadne od pevninskej Európy (resp. od pobrežia materského Portugalska) a zhruba 500 km na západ od čierneho kontinentu (či presnejšie od marockých brehov). Zásluhou svojej polohy si udržuje pohodové podnebie počas celého roka.

Madeira, Porto Santo, Ilhas Desertas či Ilhas Selvagens?

Na území s rozlohou okolo 800 km² tu žije okolo 270 tisíc obyvateľov. Toto fascinujúce portugalské súostrovie tvoria štyri ostrovné skupiny – hlavný ostrov Madeira, Porto Santo s prekrásnymi plážami (asi 70 km severovýchodne), impozantné Ilhas Desertas (40 km juhovýchodne) a nakoniec neobývané majestátne Ilhas Selvagens (280 km južným smerom).

Pozoruhodný Funchal

Kúzelný Funchal, administratívno-politické centrum tejto pôvabnej portugalskej enklávy v Atlantiku, odhalíte v juhovýchodnej časti hlavného ostrova. Vo vzdialenosti nejakých 20 km na východ, v príťažlivej lokalite Santa Cruz, naďabíte na medzinárodné letisko Madeira Airport alias Funchal Airport (zrejme miesto Vášho prvého priameho kontaktu so znamenitou Madeirou).

Medzinárodný letecký prístav Madeira Airport

Tento vzdušný prístav patril kedysi k jedným z najnebezpečnejších na svete, avšak časom bola vzletová a pristávacia dráha postupne viackrát predĺžená – najprv z pôvodných cca 1600 m (r. 1964) o 200 m viac na 1800 m (r. 1985). V roku 2004 bola za pomoci 180 pilót s dĺžkou 70 m (nad hladinou oceánu) dosiahnutá dĺžka runway 2781 m (pre leteckých fanúšikov – orientácia dráhy 5/23, t.j. cca 50°/230°).

Portugalský futbal a Cristiano Ronaldo

Ak sa radíte medzi vášnivých milovníkov futbalu, skúste zápas portugalskej najvyššej súťaže Primeira Divisão na ihrisku miestnych C.D. Nacional alebo C.S. Marítimo. V “Nacional” si svoje prvé futbalové (k)roky “odkrútil” populárny Cristiano Ronaldo – pravdepodobne jeden z najslávnejších rodákov z Madeiry (patrične pyšný na svoje rodisko a platí to i naopak – aj Madeira sa právom hrdí Ronaldom).

Nádherné Curral das Freiras

Z Funchalu sa vydajte do neďalekého Câmara de Lobos, kde Vás privíta 589 m vysoký tajuplný skalný útes Cabo Girão s výborným výhľadom do okolia. Ak sa vyberiete smerom na sever do magického vnútrozemia, v žiadnom prípade nezostanete sklamaní dramatickou terasovitou horskou dedinkou Curral das Freiras (461 m) v neuveriteľne hlbokom kaňone.

V obrovitej sopečnej kaldere pod najvyššími vrcholmi Madeiry

Mysteriózne Curral das Freiras bolo dlhé stáročia vďaka svojej polohe iba veľmi ťažko prístupné a dobre skryté pred nájazdmi lúpežných pirátov. Celé nádherné údolie si vychutnáte ako na dlani z vyhliadky na Eira do Serrado (1095 m). Celá táto pôvabná sopečná kaldera sa rozkladá priamo pod najvyššími vrchmi Madeiry – Pico do Areeiro (1818 m) a Pico do Ruivo (1861 m).

Okúzľujúca ľudová architektúra

K mimoriadne fotogenickým sa zaraďuje i výnimočná oblasť Santana v severovýchodnej partii hlavného ostrova Madeira, hlavne scénické prímorské skalné bralá vo Faial. Priam očarujúco a veľmi osviežujúco na Vás budú istotne pôsobiť miestne vidiecke domčeky so slamenou strechou, bielou omietkou a červenými dverami (ako aj modrým vonkajším orámovaním).

Všadeprítomné levady

I tu natrafíte na niekoľko tradičných miestnych vodných kanálov pod názvom levada, poznávacieho znamenia súostrovia a svojím spôsobom jedinečných architektonických a krajinárskych diel (s celkovou dĺžkou na Madeire 2170 km). Skúste turistický chodník Levada da Ribeira do Inferno so “strašidelnými” kolmými stenami a mnohými vcelku exponovanými úsekmi.

0