VLetenky

Madeira s KLM od 139 EUR

Porto Moniz
Madeira v podobe prímorského mestečka Porto Moniz (foto: José Manuel García/Flickr/CC BY-SA 2.0)

Výlet (aj v priebehu “zimných sviatkov”) na portugalskú Madeiru máte šancu uskutočniť pri využití ponuky holandskej aerolínie KLM z leteckej aliancie Sky Team (s odletom z Viedne).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky na Madeiru (Funchal) sa predávajú za 139 EUR s odletom zo spomínaného viedenského leteckého prístavu.

Podmienky predaja:
Tarifné podmienky stanovujú min. dobu 3 dni alebo sobotňajšiu noc, max. dobu pobytu 6 mesiacov a predaj do aktualizácie tarifu (alebo do vyčerpania termínov) – pri cestovaní s príručnou batožinou.

Dostupnosť tarifu:
Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým (s odletom) v čase od začiatku decembra 2018 do konca januára 2019.

Príklad rezervácie:
Príklad rezervácie obojsmernej letenky na Madeiru nech poslúži odlet z Viedne (VIE) dňa 18. decembra 2018 s návratom z Funchalu (FNC) dňa 10. januára 2019.

Alternatívou rezervácie spiatočnej letenky môže byť odlet z rakúskej Viedne (VIE) dňa 22. januára 2019 s návratom z portugalského Funchalu (FNC) dňa 28. januára 2019.

Rezervácia letenky:
Viedeň – Funchal (Madeira) za 139 EUR (18.12.2018-10.01.2019)
Viedeň – Funchal (Madeira) za 139 EUR (22.01.2019-28.01.2019)

VIE-FNC
Viedeň, Rakúsko – Funchal, Portugalsko (foto/mapa: NASA’s Earth Observatory/Visible Earth)

Madeira

Čarovné subtropické súostrovie Madeira – súčasť EÚ a zároveň aj Schengenského priestoru, Vás čaká v Atlantickom oceáne – približne 1000 km juhozápadne od pevninskej Európy (resp. od pobrežia materského Portugalska) a zhruba 500 km na západ od čierneho kontinentu (či presnejšie od marockých brehov). Zásluhou svojej polohe si udržuje pohodové podnebie počas celého roka.

Madeira, Porto Santo, Ilhas Desertas či Ilhas Selvagens?

Na území s rozlohou okolo 800 km² tu žije asi 270 tisíc obyvateľov. Toto fascinujúce portugalské súostrovie tvoria štyri ostrovné skupiny – hlavný ostrov Madeira, Porto Santo s prekrásnymi plážami (asi 70 km na severovýchod), impozantné Ilhas Desertas (40 km na juhovýchod) a nakoniec neobývané majestátne Ilhas Selvagens (280 km južným smerom).

Pozoruhodný Funchal

Kúzelný Funchal, administratívno-politické centrum tejto pôvabnej portugalskej enklávy v Atlantiku, objavíte v juhovýchodnej časti hlavného ostrova. Vo vzdialenosti nejakých 20 km východne, v príťažlivej lokalite Santa Cruz, naďabíte na medzinárodné letisko Madeira Airport alias Funchal Airport (pravdepodobne miesto Vášho prvého priameho kontaktu so znamenitou Madeirou).

Madeira Airport

Tento letecký prístav sa kedysi zaraďoval k jedným z najnebezpečnejších na svete, avšak časom bola vzletová a pristávacia dráha postupne viackrát predĺžená – najprv z pôvodných cca 1600 m (roku 1964) o 200 m viac na 1800 m (roku 1985). V roku 2004 bola za pomoci 180 pilót s dĺžkou 70 m (nad hladinou oceánu) dosiahnutá dĺžka runway 2781 m (orientácia dráhy 5/23, t.j. cca 50°/230°).

Portugalský futbal a Cristiano Ronaldo

Pokiaľ sa radíte medzi vášnivých milovníkov futbalu, skúste zápas portugalskej najvyššej súťaže Primeira Divisão na ihrisku miestnych C.D. Nacional alebo C.S. Marítimo. V “Nacional” si svoje prvé futbalové (k)roky “odkrútil” obľúbený Cristiano Ronaldo – zrejme jeden z najslávnejších rodákov z Madeiry (patrične pyšný na svoje rodisko a platí to i naopak – aj Madeira sa právom hrdí Ronaldom).

Nádherné Curral das Freiras

Z Funchalu sa vydajte do neďalekého Câmara de Lobos, kde Vás privíta 589 m vysoký mysteriózny skalný útes Cabo Girão s výborným výhľadom do okolia. Pokiaľ sa vyberiete smerom na sever do magického vnútrozemia, v žiadnom prípade nezostanete sklamaní dramatickou terasovitou horskou dedinkou Curral das Freiras (461 m) v nesmierne hlbokom kaňone.

V obrovitej sopečnej kaldere pod najvyššími vrcholmi Madeiry

Mysteriózne Curral das Freiras bolo dlhé stáročia vďaka svojej polohe iba veľmi ťažko prístupné a dobre skryté pred nájazdmi lúpežných pirátov. Celé prekrásne údolie si vychutnáte ako na dlani z vyhliadky na Eira do Serrado (1095 m). Táto pôvabná sopečná kaldera sa rozprestiera priamo pod najvyššími vrchmi Madeiry – Pico do Areeiro (1818 m) a Pico do Ruivo (1861 m).

Okúzľujúca ľudová architektúra

K mimoriadne fotogenickým sa dá priradiť i výnimočná oblasť Santana v severovýchodnej partii hlavného ostrova Madeira, hlavne scénické prímorské skalné bralá vo Faial. Priam očarujúco a vskutku osviežujúco na Vás budú istotne pôsobiť miestne vidiecke domčeky so slamenou strechou, bielou omietkou a červenými dverami (ako i modrým vonkajším orámovaním).

Všadeprítomné levady

I tu narazíte na niekoľko typických miestnych vodných kanálov s názvom levada, poznávacieho znamenia súostrovia a svojím spôsobom jedinečných architektonických a krajinárskych diel (s celkovou dĺžkou na Madeire 2170 km). Skúste turistický chodník Levada da Ribeira do Inferno so “strašidelnými” kolmými stenami a mnohými vcelku exponovanými úsekmi.

0