VLetenky

Madeira s Condor Airlines od 120 EUR

Curral das Freiras
Horské panorámy v oblasti Curral das Freiras (foto: Jcunha123/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0)

Na výlet za teplom (v chladnejšom čase) na obdivuhodnú Madeiru v spojení s atmosférou európskych vianočných trhov máte príležitosť zavítať z nemeckého Mníchova s leteckou spoločnosťou Condor.

Spiatočné letenky na subtropické súostrovie Madeira (Funchal) máte šancu kúpiť za 120 EUR s odletom zo spomínaného bavorského veľkomesta Mníchov.

Dostupnosť leteniek za najnižšiu a o niečo vyššiu cenu nájdete v obmedzenom množstve najmä v decembri 2015/januári 2016 (s predajom do aktualizácie tarifu alebo do vyčerpania voľných termínov).

Príklad rezervácie obojsmernej letenky na Madeiru nech bude napr. odlet z Mníchova (MUC) dňa 10. decembra a návrat z portugalského mesta Funchal (FNC) o 7 dní neskôr, t.j. dňa 17. decembra 2015.

Rezervácia letenky:
Mníchov – Funchal (Madeira) za 120 EUR (10.12.-17.12.2015)

Doprava do/z Nemecka

Na pozemný presun do Mníchova (resp. viceversa) máte možnosť využiť nasledovné alternatívy:
– autobusové spojenie Flixbus od 26,50 EUR z Bratislavy (od 19 EUR z Viedne / aj nočné spoje)
– vlakom pri rezervácii s Deutsche Bahn od 39 EUR z Bratislavy (od 29 EUR z Viedne s Railjet)

Madeira

Kúzelné subtropické súostrovie Madeira – súčasť EÚ a zároveň i Schengenského priestoru, Vás očakáva v Atlantickom oceáne – zhruba 1000 km na juhozápad od kontinentálnej Európy (resp. od pobrežia materského Portugalska) a približne 500 km západne od čierneho svetadielu (či presnejšie od marockých brehov). Vďaka svojej polohe si udržuje príjemné podnebie v priebehu celého roka.

Madeira, Porto Santo, Ilhas Desertas či Ilhas Selvagens?

Na území s rozlohou okolo 800 km² tu žije asi 270 tisíc obyvateľov. Toto fantastické portugalské súostrovie vytvárajú štyri ostrovné skupiny – hlavný ostrov Madeira, Porto Santo s nádhernými plážami (asi 70 km na severovýchod), majestátne Ilhas Desertas (40 km najuhovýchod) a nakoniec neobývané impozantné Ilhas Selvagens (280 km južným smerom).

Pozoruhodný Funchal

Čarovný Funchal, administratívno-politické centrum tejto príťažlivej portugalskej enklávy v Atlantiku, odhalíte v juhovýchodnej partii hlavného ostrova. Vo vzdialenosti nejakých 20 km na východ, v pôvabnej lokalite Santa Cruz, narazíte na medzinárodné letisko Madeira Airport alias Funchal Airport (pravdepodobne miesto Vášho prvého priameho kontaktu so znamenitou Madeirou).

Medzinárodný letecký prístav Madeira Airport

Tento vzdušný prístav sa kedysi radil k jedným z najnebezpečnejších na svete, avšak časom bola vzletová a pristávacia dráha postupne viackrát predĺžená – najprv z pôvodných cca 1600 m (r. 1964) o 200 m viac na 1800 m (r. 1985). V roku 2004 bola pomocou 180 pilót s dĺžkou 70 m (nad hladinou oceánu) dosiahnutá dĺžka runway 2781 m (pre “spotterov” – orientácia dráhy 5/23, t.j. cca 50°/230°).

Portugalský futbal a Cristiano Ronaldo

Pokiaľ patríte medzi vášnivých milovníkov futbalu, skúste duel portugalskej najvyššej súťaže Primeira Divisão na ihrisku miestnych C.D. Nacional alebo C.S. Marítimo. V “Nacional” si svoje prvé futbalové (k)roky “odkrútil” obľúbený Cristiano Ronaldo – zrejme jeden z najslávnejších rodákov z Madeiry (patrične pyšný na svoje rodisko a platí to aj naopak – i Madeira sa právom hrdí Ronaldom).

Čarokrásne Curral das Freiras

Z Funchalu sa vyberte do neďalekého Câmara de Lobos, kde Vás privíta 589 m vysoký mysteriózny skalný útes Cabo Girão s panoramatickým výhľadom do okolia. Ak sa vydáte smerom na sever do dramatického vnútrozemia, v žiadnom prípade neostanete sklamaní magickou terasovitou horskou dedinkou Curral das Freiras (461 m) v neskutočne hlbokom kaňone.

V gigantickej sopečnej kaldere pod najvyššími vrcholmi Madeiry

Tajuplné Curral das Freiras bolo dlhé stáročia vplyvom svojej polohy len veľmi ťažko prístupné a dobre ukryté pred nájazdmi lúpežných pirátov. Celé prekrásne údolie si vychutnáte ako na dlani z vyhliadky na Eira do Serrado (1095 m). Táto príťažlivá sopečná kaldera sa rozprestiera priamo pod najvyššími vrchmi Madeiry – Pico do Areeiro (1818 m) a Pico do Ruivo (1861 m).

Očarujúca ľudová architektúra

K výnimočne fotogenickým sa zaraďuje i mimoriadna oblasť Santana v severovýchodnej časti hlavného ostrova Madeira, hlavne scénické prímorské skalné bralá vo Faial. Priam okúzľujúco a osviežujúco na Vás budú určite pôsobiť miestne vidiecke domčeky so slamenou strechou, bielou omietkou a červenými dverami (ako aj modrým vonkajším orámovaním).

Všadeprítomné levady

Aj tu naďabíte na niekoľko tradičných miestnych vodných kanálov s názvom levada, poznávacieho znamenia súostrovia a svojím spôsobom unikátnych architektonických a krajinárskych diel (s celkovou dĺžkou na Madeire 2170 km). Skúste turistický chodník Levada da Ribeira do Inferno s “hrozivými” kolmými stenami a mnohými vskutku exponovanými úsekmi.

0