VLetenky

Madeira s Brussels Airlines od 176 EUR

Funchal
Šarmantné zákutia miestnej metropoly Funchal (foto: Stephen Colebourne/Flickr/CC BY 2.0)

Pútavú príležitosť vzhliadnuť krásy excelentnej Madeiry (na začiatku letného obdobia) ponúka spoločnosť Brussels Airlines v spolupráci s partnermi zo Star Alliance (s odletom z Prahy).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky do hlavného mesta Madeiry pod názvom Funchal sa predávajú za 176 EUR s odletom zo spomínaného pražského letiska Václava Havla.

Podmienky predaja:
Tarifné podmienky stanovujú min. dobu pobytu 4 dni alebo sobotňajšiu noc, max. dobu pobytu 12 mesiacov a predaj do aktualizácie tarifu (alebo do vyčerpania voľných termínov).

Dostupnosť tarifu:
Dostupnosť leteniek za najnižšiu a o čosi vyššiu cenu nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým v čase od začiatku júna do konca júna 2017.

Príklad rezervácie:
Ako príklad rezervácie letenky na Madeiru nech poslúži odlet z českej Prahy (PRG) dňa 10. júna (sobota) s návratom z portugalského Funchalu (FNC) o 14 dní neskôr, t.j. dňa 24. júna 2017 (sobota).

Rezervácia leteniek:
Praha – Funchal za 176 EUR (10.06.-24.06.2017)

Madeira

Kúzelné subtropické súostrovie Madeira – súčasť EÚ a zároveň i Schengenského priestoru, Vás čaká v Atlantickom oceáne – zhruba 1000 km na juhozápad od pevninskej Európy (resp. od pobrežia materského Portugalska) a približne 500 km západne od čierneho svežadielu (či presnejšie od marockých brehov). Vďaka svojej polohe si udržuje vcelku pohodovú klímu v priebehu celého roka.

Madeira, Porto Santo, Ilhas Desertas či Ilhas Selvagens?

Na území s rozlohou okolo 800 km² tu žije cca 270 tisíc obyvateľov. Toto fantastické portugalské súostrovie vytvárajú štyri ostrovné skupiny – hlavný ostrov Madeira, Porto Santo s nádhernými plážami (asi 70 km severovýchodne), majestátne Ilhas Desertas (40 km na juhovýchod) a nakoniec neobývané impozantné Ilhas Selvagens (280 km južným smerom).

Pozoruhodný Funchal

Čarovný Funchal, administratívno-politické centrum tejto príťažlivej portugalskej enklávy v Atlantiku, “objavíte” v juhovýchodnej partii hlavného ostrova. Vo vzdialenosti nejakých 20 km na východ, v pôvabnej lokalite Santa Cruz, naďabíte na medzinárodné letisko Madeira Airport alias Funchal Airport (pravdepodobne miesto Vášho prvého priameho kontaktu s famóznou Madeirou).

Medzinárodný vzdušný prístav Madeira Airport

Tento letecký prístav sa radil kedysi k jedným z najnebezpečnejších na svete, avšak časom bola vzletová a pristávacia dráha postupne viackrát predĺžená – najprv z pôvodných cca 1600 m (r. 1964) o 200 m viac na 1800 m (r. 1985). Roku 2004 bola za pomoci 180 pilót s dĺžkou 70 m (nad hladinou oceánu) dosiahnutá dĺžka runway 2781 m (pre fanúšikov – orientácia dráhy 5/23, t.j. cca 50°/230°).

Portugalský futbal a Cristiano Ronaldo

Pokiaľ sa zaraďujete k vášnivým milovníkom futbalu, skúste duel portugalskej najvyššej súťaže Primeira Divisão na ihrisku miestnych C.D. Nacional alebo C.S. Marítimo. V “Nacional” si svoje prvé futbalové (k)roky “odkrútil” obľúbený Cristiano Ronaldo – zrejme jeden z najslávnejších rodákov z Madeiry (patrične pyšný na svoje rodisko a platí to aj naopak – i Madeira sa právom hrdí Ronaldom).

čarokrásne Curral das Freiras

Z Funchalu sa vyberte do neďalekého Câmara de Lobos, kde Vás privíta 589 m vysoký mysteriózny skalný útes Cabo Girão s vynikajúcim výhľadom do okolia. Pokiaľ sa vypravíte smerom na sever do dramatického vnútrozemia, v žiadnom prípade neostanete sklamaní magickou terasovitou horskou dedinkou Curral das Freiras (461 m) v neskutočne hlbokom kaňone.

V gigantickej sopečnej kaldere pod najvyššími vrcholmi Madeiry

Tajuplné Curral das Freiras bolo dlhé stáročia zásluhou svojej polohy len veľmi ťažko prístupné a dobre ukryté pred nájazdmi lúpežných pirátov. Celé nádherné údolie si vychutnáte ako na dlani z vyhliadky na Eira do Serrado (1095 m). Celá táto príťažlivá sopečná kaldera sa rozprestiera priamo pod najvyššími vrchmi Madeiry – Pico do Areeiro (1818 m) a Pico do Ruivo (1861 m).

Očarujúca ľudová architektúra

K výnimočne fotogenickým patrí aj mimoriadna oblasť Santana v severovýchodnej časti hlavného ostrova Madeira, najmä scénické prímorské skalné bralá vo Faial. Priam okúzľujúco a veľmi osviežujúco na Vás budú určite pôsobiť miestne vidiecke domčeky so slamenou strechou, bielou omietkou a červenými dverami (ako i modrým vonkajším orámovaním).

Všadeprítomné levady

Aj tu naďabíte na niekoľko typických miestnych vodných kanálov s názvom levada, poznávacieho znamenia súostrovia a svojím spôsobom unikátnych architektonických a krajinárskych diel (s celkovou dĺžkou na Madeire 2170 km). Skúste turistický chodník Levada da Ribeira do Inferno so “strašidelnými” kolmými stenami a mnohými celkom exponovanými úsekmi.

0