VLetenky

Madeira s Austrian Airlines za 145 EUR

Portugalsko
Krajinka v oblasti najvyšších vrcholov Madeiry (foto: Markus Bernet/Wikimedia Commons/CC BY-SA 2.0)

Ak by ste sa radi v skorej jari vydali na grandióznu portugalskú enklávu v Atlantiku pod názvom Madeira, máte šancu využiť ponuku charterových leteniek s Austrian Airlines (s odletom z Viedne).

Spiatočné letenky na portugalskú Madeiru máte k dispozícii za 145 EUR s odletom zo spomínanej Viedne (VIE) dňa 10. apríla (nedeľa) a návratom z Funchalu (FNC) o 7 dní neskôr, t.j. dňa 17. apríla 2016 (nedeľa) – (last minute) ponuka charterových leteniek s veľmi obmedzenou dostupnosťou.

Alternatívou rezervácie letenky na Madeiru (za 144 EUR) môže byť 25-dňový pobyt s odletom z Viedne (VIE) dňa 10. apríla (nedeľa) a návratom z Funchalu (FNC) dňa 5. mája 2016 (štvrtok).

Rezervácia letenky:
Viedeň – Funchal (Madeira) za 145 EUR (10.04.-17.04.2016)
Viedeň – Funchal (Madeira) za 144 EUR (10.04.-05.05.2016)

Madeira

Kúzelné subtropické súostrovie Madeira – súčasť EÚ a zároveň i Schengenského priestoru, Vás očakáva v Atlantickom oceáne – zhruba 1000 km juhozápadne od kontinentálnej Európy (resp. od pobrežia materského Portugalska) a približne 500 km na západ od čierneho svetadielu (či presnejšie od marockých brehov). Vďaka svojej polohe si udržuje príjemné podnebie v priebehu celého roka.

Madeira, Porto Santo, Ilhas Desertas či Ilhas Selvagens?

Na území s rozlohou okolo 800 km² tu žije asi 270 tisíc obyvateľov. Toto fantastické portugalské súostrovie vytvárajú štyri ostrovné skupiny – hlavný ostrov Madeira, Porto Santo s nádhernými plážami (asi 70 km na severovýchod), majestátne Ilhas Desertas (40 km na juhovýchod) a nakoniec neobývané impozantné Ilhas Selvagens (280 km južným smerom).

Pozoruhodný Funchal

Čarovný Funchal, administratívno-politické centrum tejto príťažlivej portugalskej enklávy v Atlantiku, “objavíte” v juhovýchodnej partii hlavného ostrova. Vo vzdialenosti nejakých 20 km východne, v pôvabnej lokalite Santa Cruz, naďabíte na medzinárodné letisko Madeira Airport alias Funchal Airport (pravdepodobne miesto Vášho prvého priameho kontaktu so znamenitou Madeirou).

Medzinárodný letecký prístav Madeira Airport

Tento vzdušný prístav sa kedysi radil k jedným z najnebezpečnejších na svete, avšak časom bola vzletová a pristávacia dráha postupne viackrát predĺžená – najprv z pôvodných cca 1600 m (r. 1964) o 200 m viac na 1800 m (r. 1985). V roku 2004 bola s pomocou 180 pilót s dĺžkou 70 m (nad hladinou oceánu) dosiahnutá dĺžka runway 2781 m (pre priaznivcov – orientácia dráhy 5/23, t.j. cca 50°/230°).

Portugalský futbal a Cristiano Ronaldo

Pokiaľ patríte medzi vášnivých milovníkov futbalu, skúste duel portugalskej najvyššej súťaže Primeira Divisão na ihrisku miestnych C.D. Nacional alebo C.S. Marítimo. V “Nacional” si svoje prvé futbalové (k)roky “odkrútil” populárny Cristiano Ronaldo – zrejme jeden z najslávnejších rodákov z Madeiry (patrične pyšný na svoje rodisko a platí to aj naopak – i Madeira sa právom hrdí Ronaldom).

Prekrásne Curral das Freiras

Z Funchalu sa vyberte do neďalekého Câmara de Lobos, kde Vás privíta 589 m vysoký mysteriózny skalný útes Cabo Girão s vynikajúcim výhľadom do okolia. Ak sa vyberiete smerom na sever do dramatického vnútrozemia, v žiadnom prípade neostanete sklamaní dramatickou terasovitou horskou dedinkou Curral das Freiras (461 m) v neskutočne hlbokom kaňone.

V obrovitej sopečnej kaldere pod najvyššími vrcholmi Madeiry

Tajuplné Curral das Freiras bolo dlhé stáročia zásluhou svojej polohy len veľmi ťažko prístupné a dobre ukryté pred nájazdmi lúpežných pirátov. Celé čarokrásne údolie si vychutnáte ako na dlani z vyhliadky na Eira do Serrado (1095 m). Táto príťažlivá sopečná kaldera sa rozkladá priamo pod najvyššími vrchmi Madeiry – Pico do Arieiro (1818 m) a Pico Ruivo (1861 m).

Očarujúca ľudová architektúra

K výnimočne fotogenickým sa zaraďuje aj mimoriadna oblasť Santana v severovýchodnej časti hlavného ostrova Madeira, najmä scénické prímorské skalné bralá vo Faial. Priam okúzľujúco a vskutku osviežujúco na Vás budú určite pôsobiť miestne vidiecke domčeky so slamenou strechou, bielou omietkou a červenými dverami (ako aj modrým vonkajším orámovaním).

Všadeprítomné levady

Aj tu naďabíte na niekoľko tradičných miestnych vodných kanálov pod názvom levada, poznávacieho znamenia súostrovia a svojím spôsobom unikátnych architektonických a krajinárskych diel (s celkovou dĺžkou na Madeire 2170 km). Skúste turistický chodník Levada da Ribeira do Inferno so “strašidelnými” kolmými stenami a mnohými celkom exponovanými úsekmi.

0