VLetenky

Madeira a Lisabon s Wizz Air a Easy Jet za 159 EUR

Câmara de Lobos
Câmara de Lobos pod skalnými bralami Cabo Girão (589 m) (foto: David Stanley/Flickr/CC BY 2.0)

Spojiť hľadanie prírodných pokladov grandióznej enklávy Portugalska v Atlantickom oceáne pod názvom Madeira s návštevou (nemenej lákavého) portugalského hlavného mesta máte možnosť pri využití kombinovanej ponuky leteckých spoločností Wizz Air a Easy Jet na (s odletom z Budapešti).

Na atlantickú Madeiru sa máte možnosť dopraviť za 159 EUR s odletom zo spomínaného budapeštianskeho letiska (BUD) cez Lisabon (LIS) pri nákupe dvoch samostatných spiatočných leteniek – z budapeštianskeho leteckého prístavu do portugalskej metropoly (za 90 EUR s Wizz Air) a z Lisabonu na atlantický ostrov Madeira (za 69 EUR s Easy Jet).

Z Budapešti do Lisabonu s Wizz Air za 90 EUR

Prvou časťou itinerára bude obojsmerný let na palube leteckej spoločnosti Wizz Air na trase zo susedného Maďarska do portugalského veľkomesta Lisabon.

Spiatočné letenky do Lisabonu sú v predaji za 27980 HUF (alebo v prepočte cca 90 EUR) s odletom z budapeštianskeho letiska. Uvedená suma platí pri absolvovaní letu s “malou” príručnou batožinou, pričom členovia Wizz Discount Club (WDC) zaplatia iba 21780 HUF (asi 70 EUR). Dostupnosť leteniek za najnižšiu a o niečo vyššiu cenu nájdete vo veľmi obmedzenom množstve najmä na konci jari.

Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky nech poslúži odlet z maďarskej Budapešti (BUD) dňa 18. mája s návratom z portugalského Lisabonu (LIS) dňa 1. júna 2015.

Rezervácia leteniek:
Budapešť – Lisabon za 27980 HUF / 21780 HUF (18.05.-01.06.2015)

Z Lisabonu na Madeiru s Easy Jet za 69 EUR

Druhou časťou cestovateľského itinerára budú obojsmerné letenky z pevninského Lisabonu na atlantickú Madeiru pri využití linky leteckej spoločnosti Easy Jet.

Spiatočné letenky na Madieru kúpite za 69 EUR s odletom zo spomínaného Lisabonu. Uvedená suma platí vrátane administratívneho poplatku za platbu kartou (do celkovej ceny letenky sa započítava iba raz bez ohľadu na počet segmentov či cestujúcich).

Príkladom rezervácie obojsmernej letenky na Madeiru môže byť odlet z Lisabonu (LIS) dňa 19. mája s návratom z portugalského Funchalu (FNC) dňa 1. júna 2015.

Rezervácia letenky:
Lisabon – Funchal za 69 EUR (19.05.-01.06.2015)

Celkový itinerár Madeira s Lisabonom za 159 EUR

Pri tvorení itinerára treba počítať s dvoma týždennými frekvenciami (pondelky a piatky) spoločnosti Wizz Air na trase z Budapešti (BUD) do Lisabonu (LIS) a pätnástimi rotáciami za týždeň (2x denne s pridaným ďalším nedeľným letom) v réžii Easy Jet na linke z Lisabonu (LIS) do Funchalu (FNC).

Príklad cestovného itinerára:
18.05.2015 Budapešť (BUD) – Lisabon (LIS) za 45 EUR (1. letenka s Wizz Air)
19.05.2015 Lisabon (LIS) – Funchal (FNC) za 33 EUR (2. letenka s Easy Jet)
01.06.2015 Funchal (FNC) – Lisabon (LIS) za 36 EUR (2. letenka s Easy Jet)
01.06.2015 Lisabon (LIS) – Budapešť (BUD) za 45 EUR (1. letenka s Wizz Air)

Madeira

Čarovné subtropické súostrovie Madeira – súčasť EÚ a zároveň aj Schengenského priestoru, Vás očakáva v Atlantickom oceáne – približne 1000 km juhozápadne od pevninskej Európy (resp. od pobrežia materského Portugalska) a zhruba 500 km na západ od čierneho kontinentu (či presnejšie od marockých brehov). Zásluhou svojej polohe si udržuje celkom príjemnú klímu počas celého roka.

Madeira, Porto Santo, Ilhas Desertas či Ilhas Selvagens?

Na území s rozlohou okolo 800 km² tu žije okolo 270 tisíc obyvateľov. Toto fascinujúce portugalské súostrovie tvoria štyri ostrovné skupiny – hlavný ostrov Madeira, Porto Santo s prekrásnymi plážami (asi 70 km na severovýchod), impozantné Ilhas Desertas (40 km na juhovýchod) a nakoniec neobývané majestátne Ilhas Selvagens (280 km južným smerom).

Pozoruhodný Funchal

kúzelný Funchal, administratívno-politické centrum tejto pôvabnej portugalskej enklávy v Atlantiku, objavíte v juhovýchodnej časti hlavného ostrova. Vo vzdialenosti nejakých 20 km na východ, v príťažlivej lokalite Santa Cruz, narazíte na medzinárodné letisko Madeira Airport alias Funchal Airport (pravdepodobne miesto Vášho prvého priameho kontaktu so znamenitou Madeirou).

Medzinárodný letecký prístav Madeira Airport

Tento vzdušný prístav patril kedysi k jedným z najnebezpečnejších na svete, avšak časom bola vzletová a pristávacia dráha postupne viackrát predĺžená – najprv z pôvodných cca 1600 m (r. 1964) o 200 m viac na 1800 m (r. 1985). V roku 2004 bola pomocou 180 pilót s dĺžkou 70 m (nad hladinou oceánu) dosiahnutá dĺžka runway 2781 m (pre leteckých priaznivcov – orientácia dráhy 5/23, t.j. cca 50°/230°).

Portugalský futbal a Cristiano Ronaldo

Ak patríte k vášnivým milovníkom futbalu, skúste zápas portugalskej najvyššej súťaže Primeira Divisão na ihrisku miestnych C.D. Nacional alebo C.S. Marítimo. V “Nacional” si svoje prvé futbalové (k)roky “odkrútil” populárny Cristiano Ronaldo – zrejme jeden z najslávnejších rodákov z Madeiry (patrične pyšný na svoje rodisko a platí to i naopak – aj Madeira sa právom hrdí Ronaldom).

Prekrásne Curral das Freiras

Z Funchalu sa vydajte do neďalekého Câmara de Lobos, kde Vás privíta 589 m vysoký tajuplný skalný útes Cabo Girão s panoramatickým výhľadom do okolia. Ak sa vyberiete smerom na sever do magického vnútrozemia, v žiadnom prípade nezostanete sklamaní dramatickou terasovitou horskou dedinkou Curral das Freiras (461 m) v nesmierne hlbokom kaňone.

V obrovitej sopečnej kaldere pod najvyššími vrcholmi Madeiry

Mysteriózne Curral das Freiras bolo dlhé stáročia vďaka svojej polohe iba veľmi ťažko prístupné a dobre skryté pred nájazdmi lúpežných pirátov. Celé nádherné údolie si vychutnáte ako na dlani z vyhliadky na Eira do Serrado (1095 m). Celá táto monumentálna sopečná kaldera sa rozkladá priamo pod najvyššími vrchmi Madeiry – Pico do Areeiro (1818 m) a Pico do Ruivo (1861 m).

Okúzľujúca ľudová architektúra

K mimoriadne fotogenickým sa zaraďuje aj výnimočná oblasť Santana v severovýchodnej partii hlavného ostrova Madeira, hlavne scénické prímorské skalné bralá vo Faial. Priam očarujúco a veľmi osviežujúco na Vás budú istotne pôsobiť miestne vidiecke domčeky so slamenou strechou, bielou omietkou a červenými dverami (ako aj modrým vonkajším orámovaním).

Všadeprítomné levady

Aj tu natrafíte na niekoľko tradičných miestnych vodných kanálov pod názvom levada, poznávacieho znamenia súostrovia a svojím spôsobom jedinečných architektonických a krajinárskych diel (s celkovou dĺžkou na Madeire 2170 km). Skúste turistický chodník Levada da Ribeira do Inferno so “strašidelnými” kolmými stenami a mnohými vcelku exponovanými úsekmi.

Lisabon

Príťažlivý portugalský Lisabon sa môže popýšiť prívlastkom najzápadnejšieho hlavného mesta (pevninskej) Európy. V rámci európskeho kontinentu sa taktiež zaraďuje medzi miesta s najteplejšími zimami (a aj preto sa jeho návštevy v chladnejšom období nemusíte obávať). Bol vybudovaný (taktiež ako Rím rovnako) na siedmich pahorkoch, pri ústí rieky Tajo (Tagus) do Atlantiku.

Aj keď obrovské množstvo cestovateľských pozoruhodností Vás čaká aj v samotnom rušnom Lisabone, v žiadnom prípade si nenechajte ujsť návštevu neďalekého historického mestečka Sintra s nádherným stredovekým hradom. Neveľmi ďaleko to nebudete mať ani do najzápadnejšieho bodu kontinentálnej Európy – fotogenického mysu Cabo da Roca.

0