VLetenky

Luxor so Sun Express od 159 EUR

Abu Simbel
Veľký chrám Ramzesa II. v Abú Simbel na brehu Násirovho jazera (foto: neiljs/Flickr/CC BY 2.0)

Juhoegyptský Luxor s mystickým Údolím kráľov a dych berúcim chrámovým areálom v Karnaku, rozľahlá Asuánska priehrada, obrovitá faraónska svätyňa v Abú Simbel – nielen toto všetko majú príležitosť vzhliadnuť najmä flexibilní cestovatelia (nielen spoza rieky Moravy) pri využití vcelku pútavej ponuky charterových leteniek s leteckou spoločnosťou Sun Express Deutschland.

Spiatočné letenky do Luxoru sa dajú kúpiť za 159 EUR s odletom z Lipska (LEJ) alebo Frankfurtu (FRA) dňa 1. januára a návratom z luxorského letiska (LXR) 7 dní neskôr, t.j. dňa 8. januára 2015. Alternatívou rezervácie obojsmerných leteniek do južného Egypta (za príplatok 20 EUR) môže byť odlet z Mníchova (MUC) dňa 8. januára s návratom z egyptského Luxoru (LXR) o 14 dní neskôr, t.j. dňa 22. júna 2015 (ponuka charterových leteniek s veľmi obmedzenou dostupnosťou).

Rezervácia leteniek:
Lipsko – Luxor za 159 EUR (01.01.-08.01.2015)
Frankfurt – Luxor za 159 EUR (01.01.-08.01.2015)
Mníchov – Luxor za 179 EUR (08.01.-22.01.2015)

Južný Egypt

Mysteriózne údolie kráľov na západnom brehu Nílu v Luxore

V južnej partii famózneho Egypta Vás očakáva veľké množstvo nielen archeologických a historických špecialít, ktoré v každom prípade stoja za samostatnú návštevu. Západný breh Nílu v mýtickom Luxore ukrýva preslávené Údolie kráľov (Valley of the Kings) s početnými hrobkami panovníkov starovekého Egypta (vrátane faraóna Tutanchamóna), ktoré v žiadnom prípade nemajú tvar pyramíd. Nepochybne upúta predovšetkým neuveriteľne fotogenický monumentálny Chrám kráľovnej Hatšepsut.

Fantastický Luxor Temple a Karnak Temple na východnom luxorskom brehu Nílu

Na východnej strane majestátneho egyptského veľtoku, mimochodom jednej z najdlhších riek modrej planéty, natrafíte na impozantný Luxor Temple s impresívnou Avenue of Sphinxes. O čosi severnejšie leží gigantický historický areál v Karnaku, kde v svätyni boha Amóna nájdete jeden z najväčších a najťažších starovekých monolitov na celom svete vôbec – 29-metrový obelisk vážiaci 328 ton.

Fascinujúci Abú Simbel pri Lake Nasser

Ak sa vyberiete od pamiatkami priam nabitého Luxoru južným smerom, proti toku grandióznej veľrieky Níl, naďabíte na majestátne chrámové komplexy v Abú Simbel – “Veľký chrám Ramzesa II.” a “Malý chrám Nefertari”. Obe spomínané cestovateľské pozoruhodnosti ležia pri obrovitom Násirovom jazere v relatívne neveľkej vzdialenosti od hranice so Sudánom (a od Asuánskeho priehradného múru).

Obľúbená prímorská Marsa Alam

V populárnom letovisku Marsa Alam, nachádzajúcom sa pri Červenom mori (v oblasti obratníka Raka) približne 300 km na juh od oveľa známejšej Hurghady, nájdete výborné podmienky na príjemné kúpanie, objavovanie farebných záhad skrytých pod morskou hladinou i rozličné ďalšie vodné športy. Vcelku ľahko dostupné z Marsa Alam budú národné parky Gebel Elba a Wadi al Gimal.

Odskočíte si aj do tajomného Sudánu?

Ostrieľanejší a dobrodružnejšie ladení cestovatelia majú šancu sa vybrať odhaľovať tajomstvá susedného Sudánu. Ako jedna z alternatív sa núka cesta lodnou dopravou po Níle, resp. po Asuánskej nádrži do sudánskeho Wadi Halfa s pokračovaním vlakom či autobusom do Chartúmu. Ďalšou existujúcou variantou by mohla byť plavba loďou po Červenom mori z Port Ghalib do Port Sudan.

0