VLetenky

Luxembursko s Ryanair od 37 EUR

Vianden
Historický zámoček Vianden na východe Luxemburska (foto: Alun Salt/Flickr/CC BY-SA 2.0)

Príjemné Luxembursko máte príležitosť bližšie spoznať aj počas (jesenného) “predĺženého víkendu” vďaka priamemu spojeniu leteckej spoločnosti Ryanair (s odletom z Budapešti).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky do luxemburskej metropoly Luxemburg sú v predaji za 12116 HUF (alebo v prepočte cca 37 EUR) s odletom zo spomínaného budapeštianskeho leteckého prístavu.

Podmienky predaja:
Uvedená suma platí pri cestovaní s odbavenou batožinou.

Dostupnosť tarifu:
Dostupnosť leteniek za najnižšiu a o čosi vyššiu cenu nájdete v obmedzenom množstve počas novembra 2019 (s predajom do aktualizácie tarifu alebo do vyčerpania voľných termínov).

Príklad rezervácie:
Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky nech poslúži odlet z Budapešti (BUD) dňa 9. novembra (sobota) a návrat z Luxemburgu (LUX) dňa 12. novembra 2019 (utorok).

Rezervácia letenky:
Budapešť – Luxemburg za 12116 HUF / 37 EUR (09.11.-12.11.2019 / sobota – utorok)

BUD-LUX
Budapešť, Maďarsko – Luxemburg, Luxembursko (foto/mapa: NASA’s Earth Observatory/Visible Earth)

Luxembursko

Pohodové Luxembursko sa rozprestiera na území s rozlohou viac ako 2500 km², kde žije vyše pol milióna obyvateľov. Na severe a západe susedí s Belgickom, južnú hranicu zdieľa s Francúzskom a za západného suseda má Nemecko. Táto skutočnosť sa prejavuje i pri použití úradných jazykov, ktorými budú francúzština (hlavná úradná reč), nemčina a luxemburčina (“národný jazyk”). Väčšina domácich okrem vlastnej reči hovorí po francúzsky i po nemecky a prevažná časť aj po anglicky.

Luxembursko má status druhej najmenšej krajiny Európskej únie (po Malte) s “národnou” menou EUR (luxemburské eurocenty sú však skôr zriedkavým javom a pútavým zberateľským artiklom). Nachádzajú sa tu sídla mnohých inštitúcií EÚ (Európska komisia, sekretariát Európskeho parlamentu aj viaceré iné). Patrí samozrejme takisto k členom Schengenského priestoru. Luxembursko sa rovnako môže popýšiť postavením (štatisticky) jednej z najbezpečnejších krajín svetae.

Fotogenický Luxemburg

Istotne budete vcelku pozitívne prekvapení výnimočne príťažlivým hlavným mestom Luxemburg, situovanom v rovnomennom južnom regióne. Určite Vás očarí opevnené “Ville Haute” s malebnými pešími uličkami, postavené na magických útesoch nad hlbokými tiesňavami tvorenými riekami Alzette a Pétrusse (cez ktoré vedie niekoľko vskutku nápadito riešených mostov). V hornej partii luxemburského hlavného mesta neobíďte pôvabné námestia Place d’Armes a Place Guillaume.

Pokračovať skúste popri impozantnom sídle hlavy štátu, impozantnom Palais Grand-Ducal až k “Bock” (Bockfiels), kde natrafíte na rozsiahly systém podzemných chodieb vytesaných do gigantického skalného brala (Bock Casemates). K najkrajším sa však radí neskutočne pôvabná štvrť Grund v dolnom meste (“Ville Basse”), viacmenej dielo Václava I. (alebo Václava Českého alias Václava Luxemburského). Do Ville Haute sa dá odtiaľto vrátiť i výťahom – cestou si nezabudnite pozrieť skvelú Chemin de la Corniche, vedúcu popri masívnych mestských hradbách.

Nádherné zámočky a mnoho iných cestovateľských pozoruhodností

I na pomerne malom priestore, akým Luxembursko disponuje, narazíte na niekoľko “rozprávkových” hradov. Zaiste neobíďte pôsobivý hrad Château de Bourscheid (položený v “severnej polke” územia). Ďalším čarokrásnym zámkom sa môže pochváliť neďaleké úžasné mestečko Vianden, kde natrafíte aj na dom, v ktorom nejaký čas počas svojho exilu zotrvával preslávený francúzsky spisovateľ Victor Hugo. Čarovnou polohou oplýva neveľmi vzdialená lokalita Clerveux.

0

Add a Comment