VLetenky

Luxembursko s Luxair od 82 EUR

Luxemburg City
Idylické zákutia grandiózneho luxemburského hlavného mesta (foto: Misty/Flickr/CC BY 2.0)

Príjemne Luxembursko možno bližšie spoznať (v priebehu chladnejšieho obdobia) na palube miestneho národného dopravcu Luxair (s odletom z rakúskej Viedne).

Spiatočné letenky do luxemburskej metropoly Luxemburg sú v predaji za 82 EUR s odletom zo spomínaného viedenského leteckého prístavu.

Tarifné podmienky stanovujú cesty v období od 4. januára do 15. marca 2016 a predaj do 1. novembra (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov. Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete počas celej uvedenej doby platnosti tarifu.

Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky nech poslúži odlet z Viedne (VIE) dňa 12. februára a návratom z Luxemburgu (LUX) dňa 14. februára 2016.

Rezervácia letenky:
Viedeň – Luxemburg za 82 EUR (12.02.-14.02.2016)
Viedeň – Luxemburg za 85 EUR (rezervácia v SJ)
Viedeň – Luxemburg za 2259 CZK (rezervácia v ČJ)

Luxembursko

Pohodové Luxembursko sa rozprestiera na území s rozlohou viac ako 2500 km², kde žije vyše pol milióna obyvateľov. Na severe a západe susedí s Belgickom, južnú hranicu zdieľa s Francúzskom a za západného suseda má Nemecko. Táto skutočnosť sa prejavuje i pri použití úradných jazykov, ktorými budú francúzština (hlavná úradná reč), nemčina a luxemburčina (“národný jazyk”). Väčšina domácich okrem vlastnej reči hovorí po francúzsky i po nemecky a prevažná partia aj po anglicky.

Luxembursko má status druhej najmenšej krajiny Európskej únie (po Malte) s “národnou” menou EUR (luxemburské eurocenty sú však skôr zriedkavým javom a pútavým zberateľským artiklom). Nachádzajú sa tu sídla mnohých inštitúcií EÚ (Európska komisia, sekretariát Európskeho parlamentu aj viaceré iné). Patrí samozrejme takisto k členom Schengenského priestoru. Luxembursko sa taktiež môže popýšiť postavením (štatisticky) jednej z najbezpečnejších krajín na svete.

Fotogenický Luxemburg

Istotne budete vcelku pozitívne prekvapení výnimočne príťažlivým hlavným mestom Luxemburg, situovanom v rovnomennom južnom regióne. Určite Vás očarí opevnené “Ville Haute” s malebnými pešími uličkami, postavené na magických útesoch nad hlbokými tiesňavami tvorenými riekami Alzette a Pétrusse (cez ktoré vedie niekoľko vskutku nápadito riešených mostov). V hornej partii luxemburského hlavného mesta neobíďte pôvabné námestia Place d’Armes a Place Guillaume.

Pokračovať skúste popri impozantnom sídle hlavy štátu, majestátnom Palais Grand-Ducal až k “Bock” (Bockfiels), kde natrafíte na rozsiahly systém podzemných chodieb vytesaných do obrovitého skalného brala (Bock Casemates). K najkrajším sa však radí neskutočne pôvabná štvrť Grund v dolnom meste (“Ville Basse”), z veľkej časti dielo Václava I. (alebo Václava Českého alias Václava Luxemburského). Do Ville Haute sa dá odtiaľto vrátiť i výťahom – cestou si nezabudnite pozrieť skvelú Chemin de la Corniche, vedúcu popri masívnych mestských hradbách.

Nádherné zámočky a množstvo iných cestovateľských pozoruhodností

I na pomerne malom priestore, akým Luxembursko disponuje, natrafíte na niekoľko “rozprávkových” hradov. Zaiste neobíďte pôsobivý hrad Château de Bourscheid (položený v “severnej polovici” územia). Ďalším prekrásnym zámkom sa môže pochváliť neďaleké úžasné mestečko Vianden, kde narazíte aj na dom, v ktorom nejaký čas počas svojho exilu zotrvával preslávený francúzsky spisovateľ Victor Hugo. Čarovnou polohou oplýva neveľmi vzdialená lokalita Clerveux.

0