VLetenky

Luxembursko s Luxair od 101 EUR

Luxemburg City
Idylické zákutia obdivuhodného luxemburského hlavného mesta (foto: Wolfgang Staudt/Flickr/CC BY 2.0)

Pohodové Luxembursko máte možnosť bližšie spoznať (aj počas víkendov cez letné prázdniny) na krídlach miestneho národného dopravcu Luxair (s odletom z Viedne).

Spiatočné letenky do luxemburskej metropoly Luxemburg sa predávajú za 101 EUR s odletom zo spomínaného viedenského leteckého prístavu.

Tarifné podmienky stanovujú cesty v období od 1. marca do 31. decembra 2016 a predaj do 17. januára (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov. Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete počas uvedeného času platnosti tarifu (vrátane letných prázdnin).

Príklad rezervácie obojsmernej letenky nech poslúži odlet z Viedne (VIE) dňa 1. júla (piatok) a návratom z Luxemburgu (LUX) dňa 3. júla 2016 (nedeľa).

Rezervácia letenky:
Viedeň – Luxemburg za 101 EUR (01.07.-03.07.2016)
Viedeň – Luxemburg za 105 EUR (rezervácia v SJ)
Viedeň – Luxemburg za 2794 CZK (rezervácia v ČJ)

Luxembursko

Príjemné Luxembursko sa rozkladá na území s rozlohou vyše 2500 km², kde žije viac ako pol milióna obyvateľov. Na severe a západe susedí s Belgickom, južnú hranicu si delí s Francúzskom a za západného suseda má Nemecko. Táto skutočnosť sa odzrkadľuje aj pri použití úradných jazykov, ktorými budú francúzština (hlavná úradná reč), nemčina a luxemburčina (“národný jazyk”). Väčšina domácich okrem vlastnej reči hovorí po francúzsky aj po nemecky a prevažná časť i po anglicky.

Luxembursko má status druhej najmenšej krajiny Európskej únie (po Malte) s “národnou” menou EUR (luxemburské eurocenty sú však skôr zriedkavým javom a lákavým zberateľským artiklom). Nachádzajú sa tu sídla mnohých inštitúcií EÚ (Európska komisia, sekretariát Európskeho parlamentu i viaceré iné). Patrí samozrejme taktiež k členom Schengenského priestoru. Luxembursko sa takisto môže pochváliť postavením (štatisticky) jednej z najbezpečnejších krajín na svete.

Fotogenický Luxemburg

Určite budete celkom pozitívne prekvapení mimoriadne pôvabným hlavným mestom Luxemburg, položenom v rovnomennom južnom regióne. Istotne Vás okúzli opevnené “Ville Haute” s malebnými pešími uličkami, vybudované na dramatických útesoch nad hlbokými tiesňavami vytvorenými riekami Alzette a Pétrusse (cez ktoré vedie niekoľko vskutku nápadito riešených mostov). V hornej partii luxemburského hlavného mesta nevynechajte príťažlivé námestia Place d’Armes a Place Guillaume.

Pokračovať skúste popri majestátnom sídle hlavy štátu, impozantnom Palais Grand-Ducal až k “Bock” (Bockfiels), kde naďabíte na rozsiahly systém podzemných chodieb vytesaných do gigantického skalného brala (Bock Casemates). K najkrajším sa však zaraďuje nesmierne príťažlivá štvrť Grund v dolnom meste (“Ville Basse”), z veľkej časti dielo Václava I. (alebo Václava Českého alias Václava Luxemburského). Do Ville Haute sa možno odtiaľto vrátiť aj výťahom – cestou si nezabudnite pozrieť úžasnú Chemin de la Corniche, vedúcu popri masívnych mestských hradbách.

Prekrásne zámočky a mnoho iných cestovateľských špecialít

Aj na relatívne malom priestore, akým Luxembursko disponuje, naďabíte na niekoľko “rozprávkových” hradov. Zaiste nevynechajte impresívny hrad Château de Bourscheid (situovaný v “severnej polke” územia). Ďalším čarokrásnym zámkom sa môže popýšiť neďaleké skvelé mestečko Vianden, kde naďabíte i na dom, v ktorom nejaký čas počas svojho exilu zotrvával svetoznámy francúzsky spisovateľ Victor Hugo. Kúzelnou polohou oplýva neveľmi vzdialená lokalita Clerveux.

0