VLetenky

Laos s Qatar Airways od 543 EUR

Kuang Si Falls
Fotogenické vodopády “Kuang Si” pri laoskom Luang Prabang (foto: Rien Ramerman/Pexels/CC0)

Na cestu za prírodným bohatstvom Laosu v oblasti juhovýchodnej Ázie sa snaží podnietiť ponuka spoločnosti Qatar Airways (z aliancie Oneworld) v spolupráci s partnermi (s odletom z Budapešti).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky do laoského mesta Pakse sa dajú kúpiť za 543 EUR s odletom zo spomínaného budapeštianskeho leteckého prístavu.

Podmienky predaja:
Tarifné podmienky stanovujú odlety v období 21.02.-26.01.0 a 30.10.-10.12.2019, min. dobu pobytu 3 dni, max. dobu pobytu 2 mesiace a predaj do 26. februára (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov) – pri cestovaní s odbavenou batožinou.

Dostupnosť tarifu:
Dostupnosť leteniek za najnižšiu a o čosi vyššiu cenu nájdete v obmedzenom množstve (s odletom) v priebehu horeuvedeného času platnosti tarifu.

Príklady rezervácií:
Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky do Laosu nech poslúži odlet z maďarskej Budapešti (BUD) dňa 2. apríla a návrat z laoského Pakse (PKZ) dňa 17. apríla 2019.

Rezervácia letenky:
Budapešť – Pakse za 543 EUR (02.04.-17.04.2019)

BUD-PKZ
Budapešť, Maďarsko – Pakse, Laos (foto/mapa: NASA’s Earth Observatory/Visible Earth)

Laos

Hornatý 6,5-miliónový Laos Vás čaká v regióne Indočíny na území s veľkosťou necelých 237 tisíc km², čo predstavuje takmer dvakrát väčšiu plochu ako rozloha bývalého Československa. Na západe hraničí s Mjanmarskom (Barmou), severnú hranicu si delí s Čínou, za východného suseda má Vietnam, hraničné pásmo na juhu zdieľa s Kambodžou a na juhozápade susedí s Thajskom.

Laoské hlavné mesto na Mekongu

Trištvrtemiliónový Vientiane – hlavné mesto Laosu, Vás očakáva v centrálnej šasti krajiny v relatívne neveľkej vzdialenosti od hraničnej “čiary” so susedným Thajským kráľovstvom na brehoch impozantného Mekongu. Spomínaný veľtok má status siedmej najdlhšej rieky v Ázii a na svojej 4350-kilometrovej ceste od prameňov v čínskom Tibete do svojho ústia (delta Mekongu) vo vietnamskej partii Juhočínskeho mora tvorí aj hraničnú líniu medzi Laosom a Mjanmarskom (Barmou), pokračujúc cez obávaný “Zlatý trojuholník” (v oblasti laosko-thajsko-mjanmarského trojmedzia) a následne vytvárajúc i hranicu medzi samotným Laosom a susedným Thajskom.

Okúzľujúci Luang Prabang

Zhruba 300 km severne od laoskej metropoly Vientiane natrafíte taktiež na Mekongu na populárne mesto Luang Prabang s rovnomenným okolitým pohorím s najvyšším vrchom Phu Soi Dao (2120 m) a národným parkom rovnakého názvu na laosko-thajskej hranici. V samotnom Luang Prabang nájdete niekoľko prekrásnych tradičných chrámov (“watov”), ale i fascinujúce vodopády Kuang Si. Celkom dramaticky pôsobia neďaleké jaskyne Pak Ou s miniatúrnymi budhistickými sochami a figúrami v interiéri, ale aj magickým skalnatým okolím nad Mekongom v exteriéri. Výborný výhľad na celý Luang Prabang si vychutnáte z hory Phou Si s nádherným Wat Tham Phou Si na svojom vrchole.

Čarovný Vang Vieng

Na polceste medzi Vientiane a Luang Prabang narazíte na rieke Nam Song na obľúbené “cestovateľské” mestečko Vang Vieng s fantastickou krajinkou plnou divoko tvarovaných vápencových krasových útvarov. Ak sa radíte k priaznivcom kayakingu, tubingu či horolezectva, určite neostanete sklamaní. Očariť môže aj niekoľko lákavých etnických dediniek.

Geniálnych 4000 ostrovov

Na juhu Laosu (južne od Pakse smerom ku kambodžskej hranici) rozhodne neobíďte neskutočných “4000 ostrovov” alebo Si Phan Don, obrovské množstvo malých riečnych ostrovčekov priamo v majestátnom Mekongu. Možno natrafíte aj na sympatického a relatívne ohrozeného delfína tuponosého (Irrawaddy dolphin), ktorý sa vyskytuje len v juhovýchodnej Ázii a v Bengálskom zálive.

0