VLetenky

Kréta a Atény s Ryanair od 66 EUR

Kréta
Malebné prímorské scenérie stredomorského súostrovia Kréta (foto: jarmoluk/Pixabay/CC0)

Nielen príjemný grécky stredomorský ostrov Kréta v spojení s prehliadkou hlavného mesta Grécka možno spoznať s leteckou spoločnosťou Ryanair (s odletom z Bratislavy).

Na Krétu sa možno dopraviť za 66 EUR s odletom zo spomínaného bratislavského letiska (BTS) cez Atény (ATH) pri nákupe dvoch samostatných spiatočných leteniek – z bratislavského leteckého prístavu do gréckej metropoly (za 35 EUR) a z Athens Airport do Chanie (za 31 EUR).

Uvedená suma platí pri platbe debetnou kartou (napr. Visa Electron, pri “kreditkách” zaplatíte navyše poplatok 2%) a pri absolvovaní letu s príručnou batožinou (povolené 2 ks). Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete vo veľmi obmedzenom množstve počas októbra 2015 (s troma týždennými rotáciami na trase BTS-ATH a troma dennými frekvenciami na linke ATH-CHQ).

Príklad cestovného itinerára:
15.10.2015 Bratislava (BTS) – Atény (ATH) za 17 EUR (1. letenka)
16.10.2015 Atény (ATH) – Chania (CHQ) za 17 EUR (2. letenka)
22.10.2015 Chania (CHQ) – Atény (ATH) za 14 EUR (2. letenka)
22.10.2015 Atény (ATH) – Bratislava (BTS) za 18 EUR (1. letenka)

Rezervácia letenky:
Bratislava – Atény za 35 EUR (15.10.-22.10.2015)
Atény – Chania za 31 EUR (16.10.-22.10.2015)

Kréta

Obľúbená Kréta sa zaraďuje k najrozľahlejším i najjužnejším gréckym ostrovom. Z geografického hľadiska delí Egejské more, rozprestierajúce sa smerom na sever od súostrovia, od južnejšie položeného Líbyjského mora. Z východu na západ meria približne 260 km a od severu na juh v rozmedzí od 12 km do 60 km. Kréta sa môže pochváliť vcelku hornatým reliéfom – jej najvyšší vrch Ida alias Psiloritis (2456 m) s tajuplnou jaskyňou boha Dia Vás očakáva v centrálnej časti.

Okrem impozantných horských masívov tu nájdete aj dramatické hlboké tiesňavy, prekrásne jazerá, pôvabné rieky a samozrejme nádherné pláže, ako aj obrovský kusisko (nielen antickej) histórie. Neobídete príťažlivé mesto Chania v severnej oblasti Kréty pri pobreží Egejského mora. Istotne si nenechajte ujsť majestátne Biele hory (Lefka Ori) s druhým najvyšším vrchom ostrova Pachnes (2453 m) a nesmierne fotogenickým kaňonom Samaria v rovnomennom národnom parku.

Atény

Viac ako trojmiliónová znamenitá grécka metropola a súčasne “kolíska západnej civilizácie” istotne nesklame v žiadnom ročnom období. Určite nevynechajte Akropolu s Parthenonom, s ruinami chrámu bohyne Niké a Diovho chrámu. Oplatí sa vzhliadnuť i starobylá Agora či mramorový štadión Panathinaikos, kde sa v roku 1896 konali prvé novodobé olympijské hry.

Vášniví milovníci umenia si nepochybne prídu na svoje v mnohých múzeách a početných galériách alebo v jednom zo 148 divadiel, z ktorých k najslávnejším sa radí Odeon – Herodes Atticus Theater (aj vysoký počet divadelných javísk naznačuje, že “divadelná scéna” sa “zrodila” práve v Grécku). Ak Vás aténske pozoruhodnosti unavia, skúste tradičnú grécku tavernu s ochutnávkou excelentnej domácej kuchyne aj miestneho vína (pri sprievode typickej gréckej muziky “Rebetiko” či “Laïkó”).

0