VLetenky

Kanadský Yukon s KLM od 514 EUR

Carcross Desert
Najmenšia púšť planéty, kanadská Carcross Desert v Yukone (foto: Joseph/Flickr/CC BY-SA 2.0)

Divoké pôvaby Yukonu možno spoznať pri využití zaujímavého tarifu holandskej aerolínie KLM (z leteckej aliancie Sky Team) v spolupráci s partnerskou spoločnosťou Air Canada (s odletom z Európy).

Spiatočné letenky do dramatickej yukonskej metropoly Whitehorse sú v predaji za 514 EUR s “odletom” z belgického hlavného mesta (z Brussels-South Railway Staton alias Brusel-Midi). Tarifné podmienky stanovujú “odlety” v období 01.05.-24.06. a 19.08.-31.10.2015, min. dobu pobyt 6 dní alebo sobotňajšiu noc, max. dobu pobytu 3 mesiace a predaj do 31. marca (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov). Dostupnosť tarifu, resp. leteniek za najnižšiu a o niečo vyššiu cenu nájdete vo veľmi obmedzenom množstve najmä v priebehu apríla 2015.

Úvodný segment itinerára z Brussels-South Railway Staton (ZYR) do Amsterdamu (AMS) bude prevádzkovaný belgickým železničným dopravcom “Société nationale des chemins de fer belges” (SNCB) v spolupráci s holandskou aerolinkou KLM. Po vynechaní prvého “úseku” letenky zvyčajne býva zrušený celý jej zvyšok, preto sa odporúča tento začiatočný pozemný “leg” reálne (fyzicky) absolvovať.

Ako príklad rezervácie obojsmwernej letenky do Yukonu nech poslúži odlet z Brusel-Midi (ZYR) dňa 9. apríla a návrat z kanadského Whitehorse (YXY) dňa 20. apríla 2015.

Rezervácia leteniek:
Brusel – Whitehorse za 514 EUR (09.04.-20.04.2015)
Brusel – Whitehorse za 14367 CZK (rezervácia v ČJ)

Positioning flights do Belgicka

Letecký prískok do Bruselu máte príležitosť zrealizovať s ultra LCC Ryanair a Wizz Air, prevádzkujúcimi lety na Brusel-Charleroi z Bratislavy, z Budapešti a z Krakova. Obe aerolinky obsluhujú na tejto linke väčšinu dní v týždni dve letecké spojenia (ráno a večer). Frekvencie letov Ryanair-u z Bratislavy a z Krakova (na to isté letisko) sú v globále o niečo horšie (ako aj ceny leteniek).

Yukon

Z pôvabného Whitehorse, administratívneho a kultúrneho centra spomínaného teritória na severozápade Kanady, máte šancu vyraziť za krásnou prírodou Yukonu do geniálneho národného parku Kluane National Park. V tejto fenomenálnej oblasti, ležiacej smerom na západ od Whitehorse, možno obdivovať nielen dramatické ľadovce či jedinečnú miestnu faunu a flóru. Nájdete tu aj najvyšší vrch Kanady a druhú najvyššiu horu Severnej Ameriky – pôsobivý vrchol Mount Logan (5959 m).

Fantastické Emerald Lake

Pokiaľ sa vyberiete z Whitehorse smerom na juh po South Klondike Highway (Carcross Highway), po necelej hodinke jazdy naďabíte (na km 117) na čarokrásne horské modrozelené jazero Emerald Lake, ktoré Vás svojou dramatickou farbou nepochybne ohúri. K veľmi atraktívnym svetelným efektom dochádza predovšetkým pri dopade slnečných lúčov na jazernú hladinu.

Fenomenálna kanadská púšť Carcross Desert

Pokračujúc od magického Emerald Lake ďalej smerom na juh narazíte v lokalite Carcross na fascinujúcu rovnomennú Carcross Desert, s rozlohou 2,6 km² často považovanú za najmenšiu púšť zemegule. Aj napriek polohe v zrážkovom tieni (s ročným úhrnom zrážok iba 50 mm) sa však nejedná o štandardnú púštnu “krajinku”, ale skôr o impresívne piesočnaté duny.

White Pass and Yukon Route

V teplejšom období možno absolvovať časť scénickej historickej White Pass and Yukon Railroad v rámci exkurzií, vybudovanej medzi Whitehorse a aljšským prístavným mestom Skagway v roku 1898 počas “Zlatej horúčky na Klondike”. Táto fascinujúca horská železnička, patriaca nepochybne k najkrajším v celej Severnej Amerike, upúta približne kilometrovým prevýšením na zhruba 40 kilometroch (so sklonom do 3,9%) a neuveriteľnými prírodnými scenériami v podobe majestátnych ľadovcov, padajúcich vodopádov, hlbokých priepastí, strmých skalnatých stien a mnohých tunelov i mostov. V súčasnosti má “tour” podobu autobusovej cesty z Whitehorse do Carcross alebo Fraser s pokračovaním vlakom do aljašského Skagway a návratom do Whitehorse opäť busom.

0