VLetenky

Kanadský Nunavut s Air Canada od 1358 EUR

Baffin Island
Mount Thor (Auyuittuq National Park), Baffin Island (foto: Swampgoth/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0)

Najsevernejšie kanadské teritórium Nunavut spoznáte zásluhou spoločnosti Air Canada (Star Alliance) v spolupráci s partnerskými dopravcami (s odletom z Viedne).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky do severokanadskej provincie Nunavut (do Iqaluit) kúpite za 1358 EUR s odletom zo spomínaného viedenského leteckého prístavu.

Podmienky predaja:
Tarifné podmienky stanovujú odlety v období od 26. januára do 25. decembra 2023, min. dobu pobytu 6 dní, max. dobu pobytu 12 mesiacov a predaj do aktualizácie tarifu (alebo do vyčerpania voľných termínov) – pri cestovaní s príručnou batožinou.

Dostupnosť tarifu:
Dostupnosť leteniek za najnižšiu a o niečo vyššiu cenu nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým (s odletom) v priebehu marca 2023.

Príklad rezervácie:
Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky nech poslúži odlet z rakúskej Viedne (VIE) dňa 2. marca októbra s návratom z kanadského Iqaluit (YFB) dňa 14. marca 2023.

Rezervácia letenky:
Viedeň – Iqaluit za 1358 EUR (02.03.-14.03.2023)

VIE-YFB
Viedeň, Rakúsko – Iqaluit (Nunavut), Kanada (foto/mapa: NASA’s Earth Observatory/Visible Earth)

Nunavut (Kanada)

Severokanadský Nuanvut susedí (po zemi) s provinciami ako Northwest Territories na západe, Saskatchewan na juhozápade, Manitoba na juhu (kde vytvárajú tzv. „Four Corners“), ale aj s Newfoundland a Labrador (Killiniq Island) na juhovýchode či s Grónskom na severovýchode (Hans Island). Námornú hranicu zdieľa i s Québecom a Ontariom (v južnej partii). Geograficky sem možno (okrem severu pevninskej Kanady) priradiť aj prakticky celý Hudsonov záliv (Hudson Bay), Baffin Island, prevažnú časť Victoria Islands a najsevernejšie kanadské súostrovie Ellesmere Island.

Skvelý Iqaluit

Famózna miestna metropola Iqaluit, impresívne administratívno-politické centrum a súčasne najľudnatejšie sídlo znamenitej provincie Nunavut, Vás očakáva (južne od polárneho kruhu) na juhu najväčšieho kanadského ostrova Baffin Island. Možno ho považovať za najsevernejšie mesto Kanady (a zároveň za jediné ľudnatejšie sídlo bez pozemného spojenia s miestnou pevninou). Podnebie výraznou mierou ovplyvňuje studený morský Labradorský prúd.

Vhodné podmienky na pozorovanie Aurora borealis aj na turistiku

Vzhľadom na svoju geografickú polohu upúta prakticky celý Nunavut v chladnejších mesiacoch výhodnými podmienkami na pozorovanie severnej polárnej žiary alias fantastického fenoménu zvaného Aurora Borealis. V teplejšom období naopak oslovia lákavé možnosti na pešiu turistiku a trekking – neobíďte malebný národný park Auyuittuq National Park (Baffin Island) s atraktívnymi fjordmi a drsnými ľadovcami horského pásma Arctic Cordillera (Baffin Mountains).

Dotknete sa severu Kanady?

Kanadská (vojenská a vedecko-výskumná) základňa Alert (Ellesmere Island) sa môže so svojou polohou (82°28′ N) pochváliť statusom najsevernejšej celoročne obývanej lokality planéty (avšak bez civilného osídlenia). Na juhu spomenutého ostrova (v pohorí Arctic Cordillera) nájdete aj Grise Fiord, najsevernejšie miesto Kanady s trvalým civilným osídlením (maličká inuitská dedinka so 44 obyvateľmi v roku 2021). Ellesmere Island ukrýva aj národný park Quttinirpaaq National Park s najvyššou horou celej provincie – masívom Barbeau Peak (2616 m).

118 dní v zajatí ľadu – alebo z Ruska do Kanady po zemi cez Arktídu

Pri tejto príležitosti si nezaškodí pripomenúť jednu mimoriadnu akciu a to prechod z Ruska do Kanady po zemi, ktorý Reinhold Messner označil ako najväčší problém Arktídy. V roku 1998 to po zamrznutom Severnom ľadovom oceáne cez Severný pól čistým štýlom (bez leteckej podpory) dokázala štvorica slovensko-ruských polárnikov Peter Valušiak, Vladimír Čukov, Valerij Kochanov a kameraman Ivan Kuželivský (vynikajúca práca kamery v extrémnych podmienkach).

Nesmierne sugestívny a pútavý dokument z tejto 3500 km dlhej strastiplnej cesty naprieč ľadovou Arktídou (1800 km vzdušnou čiarou) z najsevernejšieho bodu ruského súostrovia Severná zem – Mys Arktičeskyj do kanadskej lokality Ward Hunt Island (asi 150 km severozápadne od vojenskej základne Alert) pripravil Pavol Barabáš s názvom „118 dní v zajatí ľadu“.

0