VLetenky

Kaliningrad s RusLine od 176 EUR

Vislandská kosa
Poľsko-ruský polostrov Vislanská kosa v Baltickom mori (foto: Manolo Gómez/Flickr/CC BY 2.0)

Na návštevu pozoruhodnej Kaliningradskej oblasti máte príležitosť vyraziť priamymi letmi zo stovežatej Prahy na palube miestnej leteckej spoločnosti RusLine.

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky do ruského Kaliningradu (pri Baltickom mori) sú v predaji za 176 EUR s odletom zo spomínaného pražského letiska Václava Havla.

Podmienky predaja:
Tarifné podmienky stanovujú cesty v období od 31. októbra 2017 do 22. marca 2018, max. dobu pobytu 3 mesiace a predaj do aktualizácie tarifu (alebo do vyčerpania voľných termínov).

Dostupnosť tarifu:
Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v priebehu uvedeného času platnosti tarifu (vrátane obdobia “zimných sviatkov”).

Príklad rezervácie:
Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky do Kaliningradskej oblasti nech poslúži odlet z Prahy (PRG) dňa 16. novembra a návrat z Kaliningradu (KGD) dňa 23. novembra 2017.

Rezervácia letenky:
Praha – Kaliningrad za 176 EUR (16.11.-23.11.2017)

Kaliningradská oblasť

Pôsobivý 430-tisícový Kaliningrad – administratívno-politické centrum rovnomennej (takmer miliónovej) ruskej exklávy pod názvom Kaliningradská oblasť, Vás očakáva v pobaltskom regióne medzi severovýchodným Poľskom a Litvou. Medzi touto špeciálnou ekonomickou zónou a materským Ruskom sa nachádzajú spomenutá Litva, ako aj východoeurópski susedia ako Lotyšsko a Bielorusko.

Od Prusov až k Rusom

Okolité územie osídlené baltským etnikom Prusmi bolo zabrané Rádom nemeckých rytierov a na mieste predchádzajúcej staropruskej usadlosti bola postavená križiacka pevnosť, pričom od konca 13. storočia sa používalo pomenovanie mesta Königsberg. V neskoršom období sa začal región označovať ako Východné Prusko a prebehla tu dokonca aj korunovácia pruských kráľov. Po skončení druhej svetovej vojny väčšinu tohto teritória prebral do svojej moci Sovietsky zväz a po jeho rozpade na začiatku 90. rokov minulého storočia sa stal “osamelou” ruskou exklávou v Pobaltí.

Stopy nielen po Immanuelovi Kantovi

Istotne nevynechajte vynikajúcu gotickú Kaliningradskú katedrálu na Kantovom ostrove (Kneiphof), ktorý obteká rieka Pregola. Táto lákavá svätyňa sa zaraďuje svojím výzorom k pomerne ojedinelým stavbám v Rusku. V minulosti práve tu prebiehala korunovácia pruských vládcov. Natrafíte tu aj na expozíciu venovanú filozofovi Immanuelovi Kantovi, hrdému miestnemu rodákovi (v jej blízkosti má i svoju hrobku). Z pôvodného opevnenia sa zachovalo viacmenej iba sedem mestských brán.

Mesto jantáru

Keďže celá oblasť sa radí k najväčším producentom jantáru na svete, naďabíte tu na mnohé predajne, múzeá či “výrobne” venované tomuto vzácnemu minerálu (či šperkov z neho zhotovených). Prevažná väčšina ťažby tohto organického nerastu prebiehala v minulostí v okolí príznačne nazvaného prímorského mestečka Jantarnyj na impresívnom polostrove Sambia.

Fantastická “Kurská kosa” (UNESCO)

Smerom na sever od Kaliningradu narazíte na polostrov (alebo skôr šiju) úzkeho pretiahnutého tvaru, fascinujúcu Kurskú kosu (s dĺžkou do 100 km a šírkou od 400 m do 4 km), ktorá oddeľuje Baltské more od Kurského zálivu v priestore medzi ruským Zelenogradskom a litovskou Klaipedou. Úžasné piesočnaté duny s priemernou výškou 35 m, pohodové piesočnaté pláže Baltického mora a príjemné borovicové porasty Vás istotne milo prekvapia. Podobný prírodný fenomén možno nájsť aj na juhozápad od Kaliningradu, kde Kaliningradský (Vislanský) záliv od Baltiku delí grandiózna “Vislanská kosa”, vybiehajúca z poľského baltického pobrežia.

0