VLetenky

Kaliningrad s LOT Polish Airlines od 131 EUR

Kurská kosa
Duny polostrova Kurská kosa v Baltickom mori (foto: Kajakalas/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0)

Na návštevu pozoruhodného Kaliningradu máte šancu vyraziť v priebehu letných prázdnin na krídlach leteckej spoločnosti LOT Polish Airlines zo Star Alliance (s odletom z Košíc).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky do ruského Kaliningradu (pri Baltickom mori) sa predávajú za 131 EUR s odletom zo spomínaného košického leteckého prístavu.

Podmienky predaja:
Tarifné podmienky určujú odlety v období od 1. júla do 31. augusta 2017, min dobu pobytu 3 dni alebo sobotňajšiu noc, max. dobu pobytu 12 meiacov a predaj do 23. mája (resp. do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov) – pri cestovaní s príručnou batožinou.

Dostupnosť tarifu:
Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v priebehu uvedeného času platnosti tarifu (t.j. od začiatku júla do konca augusta 2017).

Príklad rezervácie:
Príkladom rezervácie obojsmernej letenky do Kaliningradskej oblasti môže byť odlet z Košíc (KSC) dňa 5. júla a návrat z Kaliningradu (KGD) dňa 10. júla 2017.

Rezervácia letenky:
Košice – Kaliningrad za 131 EUR (05.07.-10.07.2017)
Košice – Kaliningrad za 138 EUR (rezervácia v AJ)

Kaliningradská oblasť

Impresívny 430-tisícový Kaliningrad – administratívno-politické centrum rovnomennej (skoro miliónovej) ruskej exklávy s názvom Kaliningradská oblbasť, Vás čaká v pobaltskom regióne medzi severovýchodným Poľskom a Litvou. Medzi touto špeciálnou ekonomickou zónou a materským Ruskom sa nachádzajú spomenutá Litva, ako i východoeurópski susedia ako Lotyšsko a Bielorusko.

Od Prusov až k Rusom

Okolité územie osídlené baltským etnikom Prusmi bolo zabraté Rádom nemeckých rytierov a na mieste predchádzajúcej staropruskej usadlosti bola vybudovaná križiacka pevnosť, pričom od konca 13. storočia sa používal názov mesta Königsberg. V neskoršom období sa začína región označovať ako Východné Prusko a prebieha tu dokonca i korunovácia pruských kráľov. Po skončení druhej svetovej vojny väčšinu tohto teritória prebral do svojej moci Sovietsky zväz a po jeho rozpade na začiatku 90. rokov minulého storočia sa stal “osamotenou” ruskou exklávou v Pobaltí.

Stopy nielen po Immanuelovi Kantovi

Určite neobíďte výbornú gotickú Kaliningradskú katedrálu na Kantovom ostrove (Kneiphof), ktorý obteká rieka Pregola. Táto pútavá svätyňa sa radí svojím výzorom k relatívne ojedinelým stavbám v Rusku. V minulosti práve tu prebiehala korunovácia pruských vladárov. Naďabíte tu i na expozíciu venovanú filozofovi Immanuelovi Kantovi, hrdému miestnemu rodákovi (v jej blízkosti má aj svoju hrobku). Z pôvodného opevnenia sa zachovalo viacmenej len sedem mestských brán.

Mesto jantáru

Keďže celá oblasť sa zaraďuje k najväčším producentom jantáru na svete, narazíte tu na mnohé predajne, múzeá či “výrobne” venované tomuto vzácnemu minerálu (či šperkov z neho zhotovených). Prevažná väčšina ťažby tohto organického nerastu prebiehala v minulostí v okolí príznačne pomenovaného prímorského mestečka Jantarnyj na pôsobivom polostrove Sambia.

Fascinujúca “Kurská kosa” (UNESCO)

Smerom na sever od Kaliningradu natrafíte na polostrov (alebo skôr šiju) úzkeho pretiahnutého tvaru, fascinujúcu Kurskú kosu (s dĺžkou do 100 km a šírkou od 400 m do 4 km), ktorá delí Baltské more od Kurského zálivu v priestore medzi ruským Zelenogradskom a litovskou Klaipedou. Skvelé piesočnaté duny s priemernou výškou 35 m, príjemné piesočnaté pláže Baltického mora a pohodové borovicové porasty Vás určite milo prekvapia. Podobný prírodný fenomén sa dá nájsť i na juhozápad od Kaliningradu, kde Kaliningradský (Vislanský) záliv od Baltiku delí fantastická “Vislanská kosa”, vybiehajúca z poľského baltického pobrežia.

0