VLetenky

Južný Peloponéz so Smart Wings od 177 EUR

Peloponéz
Novodobá Sparta a Taygetos (2404 m) v pozadí (foto: Karounos/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0)

Ponuka leteckej spoločnosti Travel Service/Smart Wings do južnej partie Peloponézskeho polostrova upúta okrem dostupnosti počas obdobia letných prázdnin aj odletom z Bratislavy.

Spiatočné letenky na neskutočne fotogenický Peloponéz (na juhu “kontinentálneho Grécka) kúpite za 177 EUR s odletom zo spomínaného bratislavského letiska M.R. Štefánika. V najnižšej cenovej hladine máte k dispozícii v obmedzenom množstve letenky v dobe od júla do septembra 2015 (s predajom do aktualizácie tarifu alebo do vyčerpania voľných termínov).

Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky nech poslúži odlet z bratislavského leteckého prístavu (BTS) dňa 31. júla (piatok) a návratom z Kalamata (KLX) dňa 11. augusta 2015 (utorok).

Rezervácia letenky:
Bratislava – Kalamata za 177 EUR (31.07.-11.08.2015)
Bratislava – Kalamata za 186 EUR (rezervácia v NJ)

Bratislava – Kalamata za 186 EUR (rezervácia v SJ)
Bratislava – Kalamata za 4927 CZK (rezervácia v ČJ)

Peloponéz

Z Kalamata do “gréckeho Gibraltáru”

Z celkom pohodového prímorského mesta Kalamata v južnej časti fantastického Peloponézskeho polostrova sa skúste vydať do úžasného mestečka Monemvasia s prezývkou “Gibraltár Východu”, kde Vás príjemne prekvapí nielen impozantný hrad (alebo presnejšie skôr jeho zrúcaniny) na magickej skale, vytvárajúcej dramatický ostrov v blízkosti morského pobrežia.

Za históriou do neďalekej Sparty fantastickými horskými cestičkami

Pokiaľ zvolíte cestovanie po zemi (smerom na východ), po asi 60 km dorazíte do mesta Sparti, vybudovanom v regióne Lakónia na mieste rovnomenného sídla legendárneho starovekého štátu Sparta (vybudovanom kráľom Lakedaimónom a pomenovanom po jeho manželke Sparta). V tomto prípade si vychutnáte jednu z najkrajších gréckych ciest, vedúcou mnohými serpentínami (so skalnými tunelmi a prevismi) cez horské sedlo Langada (1524 m) v masíve Taygetos (Profitis Ilias – 2404 m).

Po stopách gréckej mytológie v horskej skupinka Taygetos

Priaznivci horských scenérii by nemali vynechať výstup na najvyšší vrch pohoria, nazvanom po biblickom prorokovi Eliášovi. Fyzicky zdatným cestovateľom so skúsenosťami s vysokohorskou turistikou sa núka neznačkovaná trasa po hlavnom hrebeni horskej skupiny Taygetos. Názov pohoria pochádza od nymfy Taygeté (jednej z Plejád doprevádzajúcich bohyňu Artemis) – ktorá bola dcéry Titana Atlasa a Pléiony (s bohom Diom mala neskôr syna Lakedaimóna, ktorý založil Spartu).

Lákavé Mykény a fotogenický Korintský prieplav na severu Peloponézu

O niečo severnejšie upútajú ruiny presláveného starogréckeho mesta Mykény. Na severovýchodnom konci polostrova nájdete výborný Korint s rovnomenným Korintským kanálom (s dĺžkou 6 km, šírkou 21 m a maximálnou výškou 63 m) – umelo vytvoreným prieplavom deliacom Peloponéz od zvyšku pevninského Grécka a spájajúcim Íonske more s Egejským morom.

0