VLetenky

Jakutsk s Transaero od 392 EUR

Parhelium
„Parhelium“ v lokalite Khandyga na Kolymskej ceste (foto: Maarten Takens/Flickr/CC BY-SA 2.0)

Obrovitá Jakutská republika na ruskom Ďalekom východe čaká predovšetkým dobrodružnejšie orientovaných cestovateľov pri využití ponuky leteckej spoločnosti Transaero (s odletom z Nemecka).

Spiatočné letenky do Jakutska sa dajú kúpiť za 439 USD (alebo v prepočte cca 392 EUR) s odletom z nemeckého Berlína. Tarifné podmienky stanovujú max. dobu pobytu 2 mesiace a predaj do aktualizácie tarifu (alebo do vyčerpania voľných termínov). Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve najmä počas septembra a októbra 2015.

Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky do Jakutskej republiky nech poslúži odlet z Berlína (TXL) dňa 18. septembra s návratom z Jakutska (YKS) dňa 25. septembra 2015.

Rezervácia letenky:
Berlín – Jakutsk za 439 USD (18.09.-25.09.2015)

Doprava do Berlína

Ako sa dopraviť do nemeckého hlavného mesta letecky?

Jedným z mnohých spôsobov, ako pomerne ekonomicky doputovať do Berlína z našich končín, budú priame (spiatočné) lety Easy Jetu z maďarskej Budapešti. Alternatívou môžu byť spoje(nia) leteckej spoločnosti Air Berlin z Krakova (2-3 lety denne), z Viedne (5x za deň) či z Budapešti (dva lety denne).

Ako docestovať do nemeckej metropoly po zemi?

Ďalšími variantami bude železničná doprava z Bratislavy v cene od 29 EUR/smer (za túto cenu nočné vlaky na webe Deutsche Bahn) alebo pravidelné linky autobusovej spoločnosti Orangeways zo slovenského hlavného mesta (od 9730 HUF/cca 31 EUR one-way). Ak disponujete dostatočnými časovými možnosťami, skúste sa zastaviť v grandióznom “tropickom letovisku” Tropical Islands (ležiacom v neveľkej vzdialenosti od nemeckého hlavného mesta Berlín).

Jakutská republika (Sacha)

Gigantická Jakutská republika (Sacha), najrozľahlejšia zo všetkých administratívnych jednotiek v Rusku, pokrýva obrovské územie na ruskom Ďalekom Východe s rozlohou vyše 3 milióny km², kde žije takmer milión obyvateľov. Táto enormná plocha sa svojou veľkosťou môže prirovnať k indickému subkontinentu (či tretine Európy). Impresívny 270-tisícový Jakutsk, správne centrum celej oblasti, sa považuje za najchladnejšie (veľko)mesto na svete. Aj keď v júli sa občas vyskytujú “tridsiatky”, priemerná najnižšia teplota v zimných mesiacoch sa pohybuje okolo -40 °C.

Do Jakutska sa dostanete po zemi „len“ desať mesiacov v roku

Magický Jakutsk sa rozkladá na brehu mohutnej veľrieky Lena, širokej v týchto miestach okolo 2 km (počas pravidelných jarných záplav vplyvom topiaceho sa ľadu a snehu však dosahuje aj šírku okolo 10 km). V tomto čase (v priebehu mája) sa do mesta vôbec nedostanete pozemnou dopravou, keďže lodnú prepravu po Lene (resp. z jedného brehu rieky na druhý) zablokujú plávajúce ľadové kryhy.

Zlepší Amursko-jakutská magistrála prístup do Jakutska?

Zatiaľ čo v letných mesiacoch spája obe strany Leny lodná doprava, v zimnom období sa jazdí po jej zamrznutej hladine. Budovaná železničná Amursko-jakutská magistrála už dosiahla blízkosť mesta Jakutsk na druhom brehu Leny (Nižný Bestjach), avšak komplikovanou otázkou zostáva premostenie tohto veľtoku. Jakutsk a prakticky celý región vrátane novej železničnej trate “stojí” totiž na permafroste.

Navštívite Múzeum mamutov alebo sa poplavíte po Lene?

Samotné hlavné mesto Jakutskej republiky upúta nielen svojimi rozličnými múzeami. Zrejme k najpútavejším z nich sa zaraďuje “Múzeum mamutov”, kde nájdete pravdepodobne najhodnotnejšiu pamiatku na týchto pravekých pamätníkov dávnych časov a doby ľadovej na celom svete. V letnom období máte možnosť plaviť sa po Lene – k atraktívnemu skalnému útvaru “Lenské stĺpy”, občasné plavby smerujú do Usť Kuť v Irkutskej oblasti (spojnica s Transsibírskou magistrálou) a pri troche šťastia sa dá dostať až do prístavu Tiksi v okolí ústia Leny do Severného ľadového oceánu.

Do Jakutska Transsibom, Amursko-jakutskou magistrálou a obávanou cestou M-56

Pokiaľ by ste mali záujem spojiť návštevu Jakutska s Transibírskou magistrálou, ďalšou variantou môže byť absolvovanie jednej cesty do jakutskej metropoly letecky a opačný smer uskutočniť pozemnou dopravou na trase Moskva – Tynda (Transsib), Tynda – Tommot (Amursko-jakutská magistrála) a zvyšných približne 450 km Tommot – Jakutsk maršrutkou/taxi (plus loďou cez Lenu).

Fantastická „Road of The Bones“ (Kolyma Highway)

Nepochybne k fascinujúcim cestovateľským cieľom a výzvam pre odvážnych sa radí tzv. Kolymská cesta, o ktorej výstavbu sa zaslúžili predovšetkým väzni zo stalinistických “pracovných” táborov – gulagov. Viac ako 2200 km dlhá trasa, spájajúca pevninský Jakutsk s prímorským Magadanom na pobreží impozantného Pacifiku, patrí k najväčším výzvam na svete nielen pre priaznivcov off road jazdenia (či už na motocykloch alebo 4WD). Aj keď celá „Kolyma Highway“ má status komplikovaného „podniku“, v minulosti ju úspešne zdolalo i niekoľko českých a slovenských cestovateľov.

Excelentná dokumentaristika aj na tému Kolymskej cesty

Vynikajúci dokument tak trochu i na tému „Road of The Bones“ alias Kolyma Highway sa podarilo nakrútiť (v r. 2004) hercom Ewan McGregor a Charlie Boorman v rámci ich cesty okolo sveta na motorkách s názvom „Long Way Round“. Jednoznačnú pochvalu si zaslúži švajčiarsky kameraman a motocyklista v jednej osobe Claudio von Planta za výbornú prácu kamery v ťažkých podmienkach.

Najchladnejšie lokality našej planéty

Do rovnakej kategórie náročnosti spadá Ojmjakon v oblasti Kolymskej cesty – najchladnejšie trvalo obývané miesto na celej modrej planéte. Ojmjakon sa nachádza zhruba na polceste tohto náročného prechodu medzi Jakutskom a pacifickým prístavom Magadan. V roku 1924 tu bola nameraná teplota −71.2 °C, ktorú prekoná v podstate iba legendárna ruská výskumná stanica Vostok v Antarktíde (−89,2 °C), položená pri úžasnom “obávanom” zamrznutom jazere toho istého názvu.

0