VLetenky

Jakutsk s Transaero od 347 EUR

Ojmjakon
Ojmjakon, jedno z najchladnejších miest modrej planéty (foto: Maarten Takens/Flickr/CC BY-SA 2.0)

Cestovatelia zameraní dobrodružnejšie, preferujúci viac krajiny nachádzajúce od nás smerom na východ, majú príležitosť odhaliť prírodné bohatstvo obrovitej Jakutskej republiky na ruskom “Ďalekom východe” pri využití ponuky leteckej spoločnosti Transaero (s odletom z Viedne).

Spiatočné letenky do Jakutska sa dajú kúpiť za 347 EUR s odletom zo spomínaného viedenského leteckého prístavu. Tarifné podmienky stanovujú max. dobu pobytu 3 mesiace a predaj do aktualizácie tarifu alebo do vyčerpania voľných termínov. Dostupnosť tarifu, resp. leteniek za najnižšiu a o niečo vyššiu cenu nájdete vo veľmi obmedzenom množstve najmä s odletmi na začiatku stredoeurópskej jesene (a za príplatok okolo 50 EUR aj počas letných mesiacov roku 2015).

Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky do Jakutskej republiky nech poslúži odlet z viedenského letiska (VIE) dňa 30. septembra s návratom z Jakutska (YKS) dňa 12. októbra 2015.

Rezervácia letenky:
Viedeň – Jakutsk za 347 EUR (30.09.-12.10.2015)
Viedeň – Jakutsk za 347 EUR (rezervácia v NJ)
Viedeň – Jakutsk za 354 EUR (rezervácia v NJ)

Jakutská republika (Sacha)

Gigantická Jakutská republika (Sacha), najrozľahlejšia zo všetkých administratívnych jednotiek v Rusku, pokrýva obrovské územie na ruskom Ďalekom Východe s rozlohou viac ako 3 milióny km², kde žije skoro milión obyvateľov. Táto enormná plocha sa svojou veľkosťou môže smelo prirovnať k indickému subkontinentu (či tretine Európy). Pôsobivý 270-tisícový Jakutsk, správne centrum celej oblasti, sa pokladá za najchladnejšie (veľko)mesto na svete. I keď v júli sa občas vyskytujú “tridsiatky”, priemerná najnižšia teplota v zimných mesiacoch sa pohybuje okolo -40 °C.

Do Jakutska sa dostanete po zemi “iba” desať mesiacov v roku

Dramatický Jakutsk sa rozprestiera na brehu mohutnej veľrieky Lena, širokej v týchto miestach okolo 2 km (počas pravidelných jarných záplav vplyvom topiaceho sa ľadu a snehu však dosahuje i šírku okolo 10 km). V tomto čase (v priebehu mája) sa do mesta vôbec nedostanete pozemnou dopravou, keďže lodnú prepravu po Lene (resp. z jedného brehu rieky na druhý) blokujú plávajúce ľadové kryhy.

Zlepší Amursko-jakutská magistrála prístup do Jakutska?

Kým v letných mesiacoch spája obe strany Leny lodná doprava, v zimnom období sa jazdí po jej zamrznutej hladine. Budovaná železničná Amursko-jakutská magistrála už dosiahla blízkosť mesta Jakutsk na druhom brehu Leny (Nižný Besťjach), avšak komplikovanou otázkou ostáva premostenie tohto veľtoku. Jakutsk a v postate celý región vrátane novej železničnej trate “stojí” totiž na permafroste.

Navštívite Múzeum mamutov alebo sa poplavíte po Lene?

Samotné hlavné mesto Jakutskej republiky upúta nielen svojimi mnohými múzeami. Pravdepodobne k najatraktívnejším z nich patrí “Múzeum mamutov”, kde nájdete zrejme najhodnotnejšiu pamiatku na týchto pravekých pamätníkov dávnych časov a doby ľadovej na celom svete. V letnom období máte šancu plaviť sa po Lene – k pútavému skalnému útvaru “Lenské stĺpy”, občasné plavby smerujú do Usť Kuť v Irkutskej oblasti (spojnica s Transsibírskou magistrálou) a pri troške šťastia sa možno dostať aj do prístavu Tiksi v okolí ústia Leny do Severného ľadového oceánu.

Do Jakutska Transsibom, Amursko-jakutskou magistrálou a obávanou cestou M-56

Ak by ste mali záujem spojiť návštevu Jakutska s Transibírskou magistrálou, ďalšou alternatívou môže byť absolvovanie jednej cesty do jakutskej metropoly letecky a opačný smer zrealizovať pozemnou dopravou na trase Moskva – Tynda (Transsib), Tynda – Tommot (Amursko-jakutská magistrála) a zvyšných zhruba 450 km Tommot – Jakutsk maršrutkou/taxi (plus loďou cez Lenu).

Fascinujúca “Road of The Bones” (Kolyma Highway)

Nepochybne k fantastickým cestovateľským cieľom a výzvam pre odvážnych sa radí tzv. Kolymská cesta, o ktorej výstavbu sa zaslúžili predovšetkým väzni zo stalinistických “pracovných” táborov – gulagov. Vyše 2200 km dlhá trasa, spájajúca kontinentálny Jakutsk s prímorským Magadanom na pobreží majestátneho Pacifiku, patrí k najväčším výzvam na svete nielen pre fanúšikov off road jazdenia (či už na motocykloch alebo 4WD). I keď celá “Kolyma Highway” patrí k veľmi náročným a nebezpečným, v minulosti ju úspešne pokorilo aj niekoľko českých a slovenských cestovateľov.

Výborná dokumentaristika aj na tému Kolymskej cesty

Excelentný dokument tak trošku aj na tému “Road of The Bones” alias Kolyma Highway sa podarilo nakrútiť (v r. 2004) hercom Ewan McGregor a Charlie Boorman v rámci ich cesty okolo sveta na motorkách pod názvom “Long Way Round”. Jednoznačnú pochvalu si zaslúži švajčiarsky kameraman a motocyklista v jednej osobe Claudio von Planta za vynikajúcu prácu kamery v ťažkých podmienkach.

Najchladnejšie lokality modrej planéty

Do tej istej kategórie náročnosti spadá Ojmjakon v oblasti Kolymskej cesty – najchladnejšie trvalo obývané miesto na celej našej planéte. Ojmjakon sa nachádza približne na polceste tohto náročného prechodu medzi Jakutskom a pacifickým prístavom Magadan. V roku 1924 tu bola nameraná teplota −71.2 °C, ktorú prekoná prakticky len preslávená ruská výskumná stanica Vostok v Antarktíde (−89,2 °C), situovaná pri skvelom “obávanom” zamrznutom jazere rovnakého názvu.

0