VLetenky

Jakutsk s S7 Airlines od 361 EUR

Lena
Lena dosahuje pri Jakutsku šírku 2 km – počas záplav až 10 km (foto: James St. John/Flickr/CC BY 2.0)

Obrovitá Jakutská republika na Ďalekom východe láka predovšetkým dobrodružnejšie ladených cestovateľov vďaka ponuke spoločnosti S7 Airlines z leteckej aliancie Oneworld (s odletom z Viedne).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky do ruského mesta Jakutsk kúpite za 361 EUR s odletom zo spomínaného viedenského leteckého prístavu. Za jednosmerné letenky na trase Viedeň – Jakutsk zaplatíte 204 EUR (alebo prípadne 180 EUR pri ceste opačným smerom, t.j. Jakutsk – Viedeň).

Podmienky predaja:
Tarifné podmienky určujú odlety od 26. marca do 28. októbra 2017, max. dobu pobytu 295 dní (resp. do konca letného letového poriadku) a predaj do aktualizácie tarifu (alebo do vyčerpania termínov).

Dostupnosť tarifu:
Dostupnosť leteniek za najnižšiu a o čosi vyššiu cenu nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým (s odletom) od mája do októbra 2017 (s výnimkou letných prázdnin).

Príklad rezervácie:
Príkladom rezervácie obojsmernej letenky do Jakutskej republiky môže byť odlet z Viedne (VIE) dňa 14. júna s návratom z Jakutska (YKS) dňa 23. júna 2017.

Rezervácia (spiatočnej) letenky:
Viedeň – Jakutsk za 361 EUR (14.06.-23.06.2017 / priamy odkaz v AJ)
Viedeň – Jakutsk za 382 EUR (14.06.-23.06.2017 / manuálne zadanie v SJ)

Rezervácia (jednosmernej) letenky:
Viedeň – Jakutsk za 204 EUR (14.06.2017 / priamy odkaz v AJ)
Jakutsk – Viedeň za 180 EUR (23.06.2017 / manuálne zadanie v SJ)
Pozn.: Využiteľnosť pri pozemnej ceste do/z Jakutska (Transsib, Amursko-jakutská magistrála, M-56)

Jakutská republika (Sacha)

Gigantická Jakutská republika (Sacha), najrozľahlejšia zo všetkých administratívnych jednotiek v Rusku, pokrýva obrovské územie na ruskom Ďalekom Východe s rozlohou viac ako 3 milióny km², kde žije skoro milión obyvateľov. Táto enormná plocha sa svojou veľkosťou môže prirovnať k indickému subkontinentu (či tretine Európy). Pôsobivý 270-tisícový Jakutsk, správne centrum celej oblasti, sa pokladá za najchladnejšie (veľko)mesto na svete. I keď v júli sa občas vyskytujú “tridsiatky”, priemerná najnižšia teplota v zimných mesiacoch sa pohybuje okolo -40 °C.

Do Jakutska sa dostanete po zemi “iba” desať mesiacov v roku

Dramatický Jakutsk sa rozprestiera na brehu mohutnej veľrieky Lena, širokej v týchto miestach okolo 2 km (počas pravidelných jarných záplav vplyvom topiaceho sa ľadu a snehu však dosahuje i šírku okolo 10 km). V tomto čase (počas mája) sa do mesta vôbec nedostanete pozemnou dopravou, keďže lodnú prepravu po Lene (resp. z jedného brehu rieky na druhý) zablokujú plávajúce ľadové kryhy.

Zlepší Amursko-jakutská magistrála prístup do Jakutska?

Kým v letných mesiacoch spája obe strany Leny lodná doprava, v zimnom čase sa jazdí po jej zamrznutej hladine. Budovaná železničná Amursko-jakutská magistrála už dosiahla blízkosť mesta Jakutsk na druhom brehu Leny (Nižný Bestjach), avšak komplikovanou otázkou ostáva jej premostenie. Jakutsk a celý región vrátane novej železničnej trate “stojí” totiž na permafroste.

Navštívite Múzeum mamutov alebo sa poplavíte po Lene?

Samotné hlavné mesto Jakutskej republiky upúta nielen svojimi rôznymi múzeami. Pravdepodobne k najpútavejším z nich sa radí “Múzeum mamutov”, kde nájdete zrejme najhodnotnejšiu pamiatku na týchto pravekých pamätníkov dávnych časov a doby ľadovej na celom svete. V letnom období sa možno plaviť po Lene – k atraktívnemu skalnému útvaru “Lenské stĺpy”, občasné plavby smerujú do Usť Kuť v Irkutskej oblasti (spojnica s Transsibírskou magistrálou) a pri troške šťastia sa dá dostať až do prístavu Tiksi v okolí ústia Leny do Severného ľadového oceánu.

Do Jakutska Transsibom, Amursko-jakutskou magistrálou a obávanou cestou M-56

Ak by ste mali záujem spojiť návštevu Jakutska s Transibírskou magistrálou, ďalšou alternatívou môže byť absolvovanie jednej cesty do jakutskej metropoly letecky a opačný smer zrealizovať pozemnou dopravou na trase Moskva – Tynda (Transsib), Tynda – Tommot (Amursko-jakutská magistrála) a zvyšných približne 450 km Tommot – Jakutsk maršrutkou/taxi (plus loďou cez Lenu).

Fascinujúca “Road of The Bones” (Kolyma Highway)

Nepochybne k fantastickým cestovateľským cieľom a výzvam pre odvážnych sa radí tzv. Kolymská cesta, o ktorej výstavbu sa zaslúžili najmä väzni zo stalinistických “pracovných” táborov – gulagov. Vyše 2200 km dlhá trasa, spájajúca kontinentálny Jakutsk s prímorským Magadanom na pobreží majestátnym Pacifiku, patrí k najväčším výzvam planéty (nielen pre fanúšikov off road jazdenia – či už na motocykloch alebo 4WD). I keď celá “Kolyma Highway” má status komplikovaného “podniku”, v minulosti ju úspešne pokorilo aj niekoľko českých a slovenských cestovateľov.

Excelentná dokumentaristika aj na tému Kolymskej cesty

Výborný dokument tak trošku aj na tému “Road of The Bones” alias Kolyma Highway sa podarilo nakrútiť (v roku 2004) hercom Ewan McGregor a Charlie Boorman v rámci ich cesty okolo sveta na motorkách pod názvom “Long Way Round”. Jednoznačnú pochvalu si zaslúži švajčiarsky kameraman a motocyklista v jednej osobe Claudio von Planta za vynikajúcu prácu kamery v zložitých podmienkach.

Najchladnejšie lokality modrej planéty

Do tej istej kategórie náročnosti spadá Ojmjakon v oblasti Kolymskej cesty – najchladnejšie trvalo obývané miesto na celej našej planéte. Ojmjakon sa nachádza približne na polceste tohto náročného prechodu medzi Jakutskom a pacifickým prístavom Magadan. V roku 1924 tu bola zaznamenaná teplota −71,2 °C, ktorú prekoná prakticky len preslávená ruská výskumná stanica Vostok v Antarktíde (−89,2 °C), situovaná pri záhadnom “obávanom” zamrznutom jazere rovnakého názvu.

0