VLetenky

Izraelský Eilat s Ryanair od 58 EUR

Eilat
Sscenérie izraelského prímorského letoviska Eilat (foto: Ron Borkin@israeltourism /Flickr/CC BY 2.0)

Do Eilatu pri Červenom mori (alebo aj do susedného Jordánska/Aqaba) či do Egypta/Taba) máte šancu doputovať od (budúceho) zimného letového poriadku so spoločnosťou Ryanair aj z Bratislavy.

Spiatočné letenky do juhoizraelského mesta Eilat sa dajú kúpiť za 58 EUR s odletom zo spomínaného bratislavského letiska M.R. Štefánika.

Uvedená suma platí pri platbe debetnou kartou (napr. Visa Electron, pri “kreditkách” zaplatíte navyše poplatok 2%) a pri absolvovaní letu s príručnou batožinou (povolené 2 ks). Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým na konci novembra a na začiatku decembra 2016 (s predajom do aktualizácie tarifu alebo do vyčerpania voľných termínov).

Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky nech poslúži odlet z Bratislavy (BTS) dňa 27. novembra s návratom z Eilatu-Ovda Airport (VDA) dňa 4. decembra 2016.

Rezervácia letenky:
Bratislava – Eilat za 58 EUR (27.11.-04.12.2016)

Nová linka spoločnosti Ryanair z Bratislavy do Eilatu

Pravidelné spojenie bratislavského letiska (BTS) s izraelským leteckým prístavom Eilat-Ovda (OVD) pod taktovkou nízknákladovky Ryanair (FR) bude v prevádzke od 3. novembra 2016 s dvoma týždennými rotáciami (s odletmi oboma smermi vo štvrtok a v nedeľu).

Letový poriadok Bratislava – Eilat-Ovda (03.11.2016-23.03.2017)
BTS-VDA FR8303 07:05-11:50 B738 —4–7 (t.j. štvrtky a nedele)
VDA-BTS FR8304 12:15-15:05 B738 —4–7 (t.j. štvrtky a nedele)

Z uvedeného letového poriadku vyplýva, že Boeing B737-800 (B738) ultranízkonákladovky Ryanair (FR) by mal odlietať zo svojej bratislavskej bázy (BTS) a po štandardnom “turnaround” aerolínie (25 minút) na Eilat-Ovda (VDA) by mal zamieriť späť do Bratislavy.

Ako výhodu nového spojenia možno spomenúť v porovnaní s ďalšími stredoeurópskymi linkami Ryanair (FR) do Eilatu-Ovda (VDA) z Budapešti (BUD) či z Krakova (KRK), že letové dni nezahŕňajú šabat (t.j. čas od piatočného západu Slnka do sobotňajšieho západu) – obdobie s mimoriadne obmedzenou (na malé výnimky takmer vylúčenou) dopravou v krajine (netýka sa “West Bank”).

Eilat a Červené more

Pohodovo sa okúpať po väčšinu mesiacov v roku máte príležitosť v prekrásnom Červenom mori, v impresívnom Eilate položenom na najjužnejšom výbežku Izraela. Okolie tohto prívetivého prímorského letoviska vytvára majestátny horský masív, tiahnúci sa od egyptského Sinaja cez Izrael a Jordánsko až do geograficky síce vskutku blízkej, ale kultúrne nesmierne vzdialenej Saudskej Arábie.

Samotný Eilat sa radí k pomerne výhodným východiskovým bodom aj na cesty do susedného Jordánska či Egypta. Na jordánskom juhu určite neobíďte pôsobivé prímorské mesto Aqaba, tajomnú Wadí Rum či fantastické skalné mesto Petra. Na egyptskom Sinajskom polostrove Vás istotne príjemne prekvapia populárne prihraničné letovisko Taba, potápačský raj Dahab, znamenitá Nuweiba i dramatická hora Sinaj s impresívnym kláštorom svätej Kataríny.

Doprava z Ovda Airport do Eilatu (a viceversa)

Pozoruhodné Ovda Airport (VDA) Vás očakáva asi 60 km severne od Eilatu. Na medzinárodný letecký prístav v lokalite Ovda z eilatskej autobusovej stanice docestujete busom č. 392 spoločnosti Egged pokračujúcim do mesta Beer Ševa (nepremáva cez šabat) alebo autobusom č. 282 z hraničného priechodu Taba, resp. z Eilat Bus Station naväzujúcim na jednotlivé prílety a odlety (25 NIS/ow alebo 42,5 NIS/rtn). V centre samotného Eilatu síce naďabíte taktiež na letisko (ETH), ktoré však prevádzkuje iba vnútroštátne lety domácich aeroliniek do Tel Avivu.

0