VLetenky

Izrael s Wizz Air za 59 EUR

Gan HaShlosha National Park
Grandiózny izraelský národný park Gan HaShlosha (foto: Zairon/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0)

Za spoznávaním prírodných i kultúrnych krás Svätej zeme sa máte možnosť vypraviť (na začiatku jesenného obdobia) pri využití ponuky leteckej spoločnosti Wizz Air (s odletom z Košíc).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky do izraelskej metropoly Tel Aviv sú v predaji za 59 EUR s odletom zo spomínaného košického leteckého prístavu.

Podmienky predaja:
Uvedená suma platí pri absolvovaní letu s “malou” príručnou batožinou, pričom členovia Wizz Discount Club (WDC) zaplatia len 43 EUR.

Dostupnosť tarifu:
Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve počas októbra 2017 predovšetkým v čase od konca septembra do polovice novembra 2017 (s predajom do 22. augusta, resp. do aktualizácie tarifu alebo do vyčerpania voľných termínov).

Príklad rezervácie:
Príklad rezervácie obojsmernej letenky do Izraela nech bude napr. odlet zo slovenských Košíc (KSC) dňa 29. septembra s návratom z izraelského Tel Avivu (TLV) dňa 14. októbra 2017.

Rezervácia letenky (pre dve osoby):
Košice – Tel Aviv za 59 EUR bez WDC / 43 EUR s WDC (29.09.-14.10.2017)

Izrael

Kozmopolitný Tel Aviv

V tajomnej “Holy Land” Vás čaká neveľké územie, kde na relatívne malom priestore objavíte obrovskú kopu ľahko prístupných cestovateľských špecialít. V Tel Avive si nenechajte ujsť jeho najstaršiu časť, príťažlivú štvrť Jaffa s úzkymi uličkami. Výborný výhľad na celú rozľahlú mestskú aglomeráciu si vychutnáte z Azrieli Towers v rovnomennom nákupnom stredisku. Nezabudnite sa samozrejme zastaviť na šarmantných miestnych stredomorských plážach.

Historický Jeruzalem

V impresívnom jeruzalemskom Starom meste a jeho blízkom okolím naďabíte doslova na každom kroku na niečo pútavé – mystický Chrám Božieho hrobu, biblickú Krížovú cestu (Via Dolorosa), preslávený Múr nárekov (Western Wall alebo Wailing Wall), kamenistú Olivovú horu, legendárnu Getsemanskú záhradu s fotogenickým kostolom Márie Magdalény a “Chrámom všetkých národov”.

Kontroverzný West Bank a geniálne Mŕtve more

Pri ceste do izraelského hlavného mesta Jeruzalem nevynechajte ani neďaleký Betlehem či jedno z najstarších miest na svete vôbec – pyšné Jericho (položené už na “Západnom brehu”). Platnosť Archimedovho zákona si overte v mysterióznom Mŕtvom mori (pri súčasnom čítaní dennej tlače) a nezabudnite si vychutnať dramatický východ slnka nad týmto najnižším miestom na zemskom povrchu z rozľahlej pevnosti Masada, týčiacej sa na magických skalných bralách nad “Dead Sea”.

Cestovateľskými pozoruhodnosťami nabitá severná časť Izraela alias Galilea

V severnej partii tohto blízkovýchodného štátu si určite pozrite okúzľujúce Genezaretské (Galilejské) jazero s blízkym mestom Tiberias. “Kabalistov” by mohlo upútať mestečko Safed so vskutku pôvabnou horskou polohou. Vášnivých milovníkov biblických pamiatok nepochybne “dostane” famózna hora Tábor (Har Tavor), “zmiešaný” (arabsko-židovský) Nazareth či apokalyptický Armageddon (Har Meggido) – miesto údajnej budúcej “poslednej bitky” medzi armádami západu a východu. Južne od famózneho Galilejského jazera natrafíte na vynikajúce rímske artefakty v lokalite Beit She’an (neobíďte ani neďaleký národný park – nesmierne pôvabný Gan Ha Shlosha).

Kúzelné pobrežie Stredozemného mora

Z očarujúcich prímorských lokalít, situovaných pri pobreží Stredozemného mora, by Vás mohla okúzliť skalnatá Rosh Ha Nikra na “krajnom severe” (nádherné travertínové bralá a jaskyne neďaleko libanonskej hranice), prekrásna Nahariya s jej majestátnymi plážami, gigantické stredoveké križiacke mesto Akko alebo moderná Haifa so svojimi vkusnými Perzskými záhradami. Zhruba na polceste medzi Haifou a Tel Avivom Vás prekvapí idylický národný park pod názvom Caesarea (Martitima), kde Vás očakávajú nielen fragmenty stavieb prevažne z “rímskeho” obdobia (akvadukt a amfiteáter).

Jedinečná Judea alias južná “polovica” Izraela

V južnom izraelskom regióne vládne drsná Negevská púšť (či presnejšie povedané skôr polopúšť) – pôvodne nehostinná oblasť, avšak postupom času sa darí ju vcelku úspešne kultivovať. V tomto kúte Izraela rozhodne nebudete sklamaní výnimočným kráterom Maktéš Ramon, s okolitou krajinkou tak trochu vzdialene pripomínajúcou americký Grand Canyon (samozrejme hĺbka úžasného miestneho kaňonu nedosahuje ani zďaleka unikátnych “amerických” 1800 m).

Elegantné Červené more

Počas väčšiny mesiacov v roku máte možnosť sa “počľapkať” v skvelom Červenom mori, v pohodovom Eilate (na najjužnejšom výbežku Izraela). Okolie tohto fenomenálneho prímorského letoviska tvorí rozložitý horský masív, tiahnúci sa od egyptského Sinaja cez juh Izraela a Jordánska až do geograficky síce blízkej, ale kultúrne vzdialenej Saudskej Arábie.

0