VLetenky

Izrael s Wizz Air od 72 EUR

Mŕtve More
Neopakovateľná atmosféra Mŕtveho mora (foto: Seetheholyland.net / Flickr / CC BY-SA 2.0)

Za odhaľovaním krás “Holy Land” sa máte šancu vydať (aj na “predĺžený víkend”) pri využití ponuky leteckej spoločnosti Wizz Air (s odletom z budapeštianskeho leteckého prístavu).

Spiatočné letenky do Tel Avivu sa predávajú za 21980 HUF (alebo v prepočte cca 72 EUR) s odletom zo spomínanej Budapešti. Uvedená suma platí pri absolvovaní letu s “malou” príručnou batožinou, pričom členovia Wizz Discount Club (WDC) zaplatia len 16180 HUF (asi 53 EUR). Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete najmä v priebehu februára 2015.

Príklad rezervácie spiatočnej letenky do “Svätej zeme” nech bude napr. odlet z Budapešti (BUD) dňa 30. januára (piatok) s návratom z izraelského Tel Avivu (TLV) dňa 2. februára 2015 (pondelok).

Rezervácia letenky:
Budapešť – Tel Aviv za 21980 HUF bez WDC / 16180 HUF s WDC (30.01.-02.02.2015)

Izrael

Kozmopolitný Tel Aviv

V tajuplnej “Holy Land” Vás čaká neveľké územie, kde na relatívne malom priestore objavíte obrovský kopec ľahko prístupných cestovateľských špecialít. V Tel Avive si nenechajte ujsť jeho najstaršiu časť, príťažlivú štvrť Jaffa s úzkymi uličkami. Výborný výhľad na celú rozľahlú mestskú aglomeráciu si vychutnáte z Azrieli Towers v rovnomennom nákupnom stredisku. Nezabudnite sa samozrejme zastaviť na príjemných miestnych stredomorských plážach.

Historický Jeruzalem

V impresívnom jeruzalemskom Starom meste a jeho blízkom okolím naďabíte doslova na každom kroku na niečo pútavé – mystický Chrám Božieho hrobu, biblickú Krížovú cestu (Via Dolorosa), preslávený Múr nárekov (Western Wall alebo Wailing Wall), kamenistú Olivovú horu, svetoznámu Getsemanskú záhradu s fotogenickým kostolom Márie Magdalény a “Chrámom všetkých národov”.

Kontroverzný West Bank a geniálne Mŕtve more

Pri ceste do izraelského hlavného mesta Jeruzalem nevynechajte ani neďaleký Betlehem či jedno z najstarších miest na svete vôbec – pyšné Jericho (položené už na “Západnom brehu”). Platnosť Archimedovho zákona si overte v tajuplnom Mŕtvom mori (pri súčasnom čítaní dennej tlače) a nezabudnite si dopriať dramatický východ slnka nad týmto najnižším miestom na zemskom povrchu z rozľahlej pevnosti Masada, týčiacej sa vysoko na magických skalných bralách nad “Dead Sea”.

Cestovateľskými špecialitami nabitá severná partia Izraela alias Galilea

V severnej časti tohto blízkovýchodného štátu si určite pozrite okúzľujúce Genezaretské (Galilejské) jazero s blízkym mestom Tiberias. “Kabalistov” by mohlo upútať mestečko Safed s veľmi pôvabnou horskou polohou. Vášnivých milovníkov biblických pamiatok určite “dostane” znamenitá hora Tábor (Har Tavor), “zmiešaný” (arabsko-židovský) Nazareth či apokalyptický Armageddon (Har Meggido) – miesto údajnej budúcej “poslednej bitky” medzi armádami západu a východu. Južne od famózneho Galilejského jazera naďabíte na vynikajúce rímske artefakty v lokalite Beit She’an (neobíďte ani neďaleký národný park – nesmierne prívetivý Gan Ha Shlosha).

Kúzelné pobrežie Stredozemného mora

Z očarujúcich prímorských lokalít, situovaných pri pobreží Stredozemného mora, by Vás mohla okúzliť skalnatá Rosh Ha Nikra na “krajnom severe” (nádherné travertínové bralá a jaskyne neďaleko libanonskej hranice), prekrásna Nahariya s jej majestátnymi plážami, gigantické stredoveké križiacke mesto Akko alebo moderná Haifa so svojimi vkusnými Perzskými záhradami. Zhruba na polceste medzi Haifou a Tel Avivom Vás prekvapí idylický národný park pod názvom Caesarea (Martitima), kde Vás očakávajú nielen fragmenty stavieb prevažne z “rímskeho” obdobia (akvadukt a amfiteáter).

Jedinečná Judea alias južná “polovica” Izraela

V južnom izraelskom regióne vládne drsná Negevská púšť (či presnejšie povedané skôr polopúšť) – pôvodne veľmi nehostinná oblasť, avšak postupom času sa darí ju vcelku úspešne kultivovať. V tomto kúte Izraela rozhodne nebudete sklamaní výnimočným kráterom Maktéš Ramon, s okolitou krajinkou tak trochu vzdialene pripomínajúcou americký Grand Canyon (samozrejme hĺbka úžasného miestneho kaňonu nedosahuje ani zďaleka unikátnych “amerických” 1800 m).

Čarovné Červené more

Počas väčšiny mesiacov v roku máte šancu sa “počľapkať” v skvelom Červenom mori, v pohodovom Eilate (na najjužnejšom výbežku Izraela). Okolie tohto fenomenálneho prímorského letoviska tvorí rozložitý horský masív, tiahnúci sa od egyptského Sinaja cez južnú časť Izraela a Jordánska až do geograficky síce blízkej, ale kultúrne veľmi vzdialenej Saudskej Arábie.

0