VLetenky

Izrael s Wizz Air od 59 EUR

Gan HaShlosha National Park
Elegantný izraelský národný park Gan HaShlosha (foto: Zairon/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0)

Za spoznávaním prírodných i kultúrnych krás Svätej zeme sa máte šancu vybrať (na začiatku jesenného obdobia) pri využití ponuky leteckej spoločnosti Wizz Air (s odletom z Košíc).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky do izraelskej metropoly Tel Aviv sa dajú kúpiť za 59 EUR s odletom zo spomínaného košického leteckého prístavu.

Podmienky predaja:
Uvedená suma platí pri absolvovaní letu s “malou” príručnou batožinou, pričom členovia Wizz Discount Club (WDC) zaplatia iba 43 EUR.

Dostupnosť tarifu:
Dostupnosť leteniek za najnižšiu a o niečo vyššiu cenu nájdete vo veľmi obmedzenom množstve počas októbra 2017 – s väčšou možnosťou výberu termínov pre členov WDC (s predajom do aktualizácie tarifu alebo do vyčerpania voľných termínov).

Príklad rezervácie:
Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky do Izraela nech poslúži odlet zo slovenských Košíc (KSC) dňa 6. októbra s návratom z izraelského Tel Avivu (TLV) dňa 27. októbra 2017.

Rezervácia letenky (pre dve osoby):
Košice – Tel Aviv za 59 EUR bez WDC / 43 EUR s WDC (06.10.-27.10.2017)

Izrael

Kozmopolitný Tel Aviv

V mysterióznej “Holy Land” Vás očakáva neveľké územie, kde na pomerne malom priestore odhalíte obrovský kopec ľahko prístupných cestovateľských pozoruhodností. V Tel Avive si nenechajte ujsť jeho najstaršiu časť, pôvabnú štvrť Jaffa s úzkymi uličkami. Vynikajúci výhľad na celú rozľahlú mestskú aglomeráciu si vychutnáte z Azrieli Towers v rovnomennom nákupnom stredisku. Nezabudnite sa samozrejme zastaviť na grandióznych miestnych stredomorských plážach.

Historický Jeruzalem

V pôsobivom jeruzalemskom Starom meste a jeho blízkom okolím natrafíte doslova na každom kroku na čosi lákavé – mystický Chrám Božieho hrobu, biblickú Krížovú cestu (Via Dolorosa), legendárny Múr nárekov (Western Wall alebo Wailing Wall), kamenistú Olivovú horu, preslávenú Getsemanskú záhradu s fotogenickým kostolom Márie Magdalény a “Chrámom všetkých národov”.

Kontroverzný West Bank a fenomenálne Mŕtve more

Pri ceste do izraelského hlavného mesta Jeruzalem neobíďte ani neďaleký Betlehem či jedno z najstarších miest na svete vôbec – pyšné Jericho (situované už na “Západnom brehu”). Platnosť Archimedovho zákona si overte v tajomnom Mŕtvom mori (pri súčasnom čítaní dennej tlače) a nezabudnite si vychutnať magický východ slnka nad týmto najnižším miestom na zemskom povrchu z rozľahlej pevnosti Masada, týčiacej sa na dramatických skalných bralách nad “Dead Sea”.

Cestovateľskými špecialitami nabitá severná časť Izraela alias Galilea

V severnej partii tohto blízkovýchodného štátu si istotne pozrite očarujúce Genezaretské (Galilejské) jazero s blízkym mestom Tiberias. “Kabalistov” by mohlo upútať mestečko Safed so vskutku príťažlivou horskou polohou. Vášnivých milovníkov biblických pamiatok nepochybne “dostane” znamenitá hora Tábor (Har Tavor), “zmiešaný” (arabsko-židovský) Nazareth či apokalyptický Armageddon (Har Meggido) – miesto údajnej budúcej “poslednej bitky” medzi armádami západu a východu. Južne od znamenitého Galilejského jazera naďabíte na výborné rímske artefakty v lokalite Beit She’an (nevynechajte ani neďaleký národný park – neskutočne príťažlivý Gan Ha Shlosha).

Čarovné pobrežie Stredozemného mora

Z okúzľujúcich prímorských lokalít, položených pri pobreží Stredozemného mora, by Vás mohla očariť skalnatá Rosh Ha Nikra na “krajnom severe” (prekrásne travertínové bralá a jaskyne neďaleko libanonskej hranice), nádherná Nahariya s jej impozantnými plážami, obrovité stredoveké križiacke mesto Akko alebo moderná Haifa so svojimi vkusnými Perzskými záhradami. Približne na polceste medzi Haifou a Tel Avivom Vás prekvapí idylický národný park s názvom Caesarea (Martitima), kde Vás čakajú nielen fragmenty stavieb prevažne z “rímskeho” obdobia (akvadukt a amfiteáter).

Unikátna Judea alias južná “polovica” Izraela

V južnom izraelskom regióne vládne drsná Negevská púšť (či presnejšie povedané skôr polopúšť) – pôvodne nehostinná oblasť, avšak postupom času sa darí ju celkom úspešne kultivovať. V tomto kúte Izraela rozhodne nebudete sklamaní mimoriadnym kráterom Maktéš Ramon, s okolitou krajinkou tak trošku vzdialene pripomínajúcou americký Grand Canyon (samozrejme hĺbka skvelého miestneho kaňonu nedosahuje ani zďaleka jedinečných “amerických” 1800 m).

Kúzelné Červené more

Počas väčšiny mesiacov v roku máte možnosť sa “počľapkať” v úžasnom Červenom mori, v príjemnom Eilate (na najjužnejšom výbežku Izraela). Okolie tohto geniálneho prímorského letoviska vytvára rozložitý horský masív, tiahnúci sa od egyptského Sinaja cez južnú časť Izraela a Jordánska až do geograficky síce blízkej, ale kultúrne vzdialenej Saudskej Arábie.

0