VLetenky

Izrael s Wizz Air od 56 EUR

Mŕtve More
Typická atmosféra Mŕtveho mora, najnižšieho miesta Zeme (foto: Arian Zwegers/Flickr/CC BY 2.0)

Za poznávaním prírodných i kultúrnych krás Svätej zeme sa možno vypraviť pri využití ponuky leteckej spoločnosti Wizz Air (s odletom z budapeštianskeho leteckého prístavu).

Spiatočné letenky do Tel Avivu sa predávajú za 17980 HUF (alebo v prepočte cca 56 EUR) s odletom zo spomínanej Budapešti. Uvedená suma platí pri absolvovaní letu s “malou” príručnou batožinou, pričom členovia Wizz Discount Club (WDC) zaplatia iba 12180 HUF (asi 38 EUR). Dostupnosť leteniek za najnižšiu a o niečo vyššiu cenu nájdete vo veľmi obmedzenom množstve na vrchole zimy.

Príklad rezervácie spiatočnej letenky do “Holy Land” nech bude napr. odlet z Budapešti (BUD) dňa 29. januára s návratom z izraelského Tel Avivu (TLV) dňa 5. februára 2015.

Rezervácia letenky:
Budapešť – Tel Aviv za 17980 HUF bez WDC / 12180 HUF s WDC (29.01.-05.02.2015)

Izrael

Kozmopolitný Tel Aviv

V mysterióznej “Holy Land” Vás očakáva neveľké územie, kde na pomerne malom priestore odhalíte obrovský kopec ľahko prístupných cestovateľských pozoruhodností. V Tel Avive si nenechajte ujsť jeho najstaršiu časť, pôvabnú štvrť Jaffa s úzkymi uličkami. Vynikajúci výhľad na celú rozľahlú mestskú aglomeráciu si vychutnáte z Azrieli Towers v rovnomennom nákupnom stredisku. Nezabudnite sa samozrejme zastaviť na pohodových miestnych stredomorských plážach.

Historický Jeruzalem

V pôsobivom jeruzalemskom Starom meste a jeho blízkom okolím natrafíte doslova na každom kroku na niečo lákavé – mystický Chrám Božieho hrobu, biblickú Krížovú cestu (Via Dolorosa), svetoznámy Múr nárekov (Western Wall alebo Wailing Wall), kamenistú Olivovú horu, preslávenú Getsemanskú záhradu s fotogenickým kostolom Márie Magdalény a “Chrámom všetkých národov”.

Kontroverzný West Bank a fenomenálne Mŕtve more

Pri ceste do izraelského hlavného mesta Jeruzalem neobíďte ani neďaleký Betlehem či jedno z najstarších miest na svete vôbec – pyšné Jericho (situované už na “Západnom brehu”). Platnosť Archimedovho zákona si overte v tajomnom Mŕtvom mori (pri súčasnom čítaní dennej tlače) a nezabudnite si dožičiť magický východ slnka nad týmto najnižším miestom na zemskom povrchu z rozľahlej pevnosti Masada, týčiacej sa vysoko na dramatických skalných bralách nad “Dead Sea”.

Cestovateľskými pozoruhodnosťami nabitá severná časť Izraela alias Galilea

V severnej partii tohto blízkovýchodného štátu si istotne pozrite očarujúce Genezaretské (Galilejské) jazero s blízkym mestom Tiberias. “Kabalistov” by mohlo upútať mestečko Safed s veľmi príťažlivou horskou polohou. Vášnivých milovníkov biblických pamiatok zaiste “dostane” famózna hora Tábor (Har Tavor), “zmiešaný” (arabsko-židovský) Nazareth či dekadentný Armageddon (Har Meggido) – miesto údajnej budúcej “poslednej bitky” medzi armádami západu a východu. Južne od znamenitého Galilejského jazera naďabíte na výborné rímske artefakty v lokalite Beit She’an (nevynechajte ani neďaleký národný park – neskutočne prívetivý Gan Ha Shlosha).

Čarovné pobrežie Stredozemného mora

Z okúzľujúcich prímorských lokalít, položených pri pobreží Stredozemného mora, by Vás mohla očariť skalnatá Rosh Ha Nikra na “krajnom severe” (prekrásne travertínové bralá a jaskyne neďaleko libanonskej hranice), nádherná Nahariya s jej impozantnými plážami, gigantické stredoveké križiacke mesto Akko alebo moderná Haifa so svojimi vkusnými Perzskými záhradami. Približne na polceste medzi Haifou a Tel Avivom Vás prekvapí idylický národný park pod názvom Caesarea (Martitima), kde Vás čakajú nielen fragmenty stavieb prevažne z “rímskeho” obdobia (akvadukt a amfiteáter).

Unikátna Judea alias južná “polovica” Izraela

V južnom izraelskom regióne panuje drsná Negevská púšť (či presnejšie povedané skôr polopúšť) – pôvodne veľmi nehostinná oblasť, avšak postupom času sa darí ju celkom úspešne kultivovať. V tomto kúte Izraela rozhodne nebudete sklamaní mimoriadnym kráterom Maktéš Ramon, s okolitou krajinkou tak trošku vzdialene pripomínajúcou americký Grand Canyon (samozrejme hĺbka skvelého miestneho kaňonu nedosahuje ani zďaleka jedinečných “amerických” 1800 m).

Kúzelné Červené more

Počas väčšiny mesiacov v roku máte možnosť sa “počľapkať” v úžasnom Červenom mori, v príjemnom Eilate (na najjužnejšom výbežku Izraela). Okolie tohto geniálneho prímorského letoviska vytvára rozložitý horský masív, tiahnúci sa od egyptského Sinaja cez južnú partia Izraela a Jordánska až do geograficky síce blízkej, ale kultúrne veľmi vzdialenej Saudskej Arábie.

0