VLetenky

Izrael s Wizz Air od 54 EUR

Mŕtve More
Tradičná atmosféra Mŕtveho mora, najnižšieho miesta Zeme (foto: Christian Haugen/Flickr/CC BY 2.0)

Za poznávaním prírodných aj kultúrnych krás “Holy Land” sa máte možnosť vydať pri využití promo akcie spoločnosti Wizz Air (s odletom z budapeštianskeho leteckého prístavu).

Spiatočné letenky do Tel Avivu sa predávajú za 16490 HUF (alebo v prepočte cca 54 EUR) s odletom zo spomínanej Budapešti. Hlavnou podmienkou dosiahnutia avizovanej ceny bude kúpa (minimálne) dvoch obojsmerných leteniek, kedy druhý cestovateľ dostáva letenku prakticky (viacmenej) zdarma.

Uvedená suma platí pri absolvovaní letu s “malou” príručnou batožinou, pričom členovia Wizz Discount Club (WDC) zaplatia len 13390 HUF/osobu (asi 44 EUR pri nákupe dvoch leteniek). Dostupnosť tarifu, resp. leteniek za najnižšiu a o čosi vyššiu cenu nájdete vo veľmi obmedzenom množstve najmä v druhej polovici januára 2016 (s predajom v priebehu 19. mája).

Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky nech poslúži odlet z Budapešti (BUD) dňa 25. januára s návratom z Tel Avivu (TLV) dňa 31. januára 2016 (za 16490 HUF/osoba bez WDC – cca 54 EUR).

Rezervácia letenky (pre dve osoby):
Budapešť – Tel Aviv za 32980 HUF bez WDC / 26780 HUF s WDC (25.01.-31.01.2016)

Izrael

Kozmopolitný Tel Aviv

V tajuplnej “Holy Land” Vás čaká neveľké územie, kde na relatívne malom priestore objavíte obrovskú kopu ľahko prístupných cestovateľských špecialít. V Tel Avive si nenechajte ujsť jeho najstaršiu časť, príťažlivú štvrť Jaffa s úzkymi uličkami. Výborný výhľad na celú rozľahlú mestskú aglomeráciu si vychutnáte z Azrieli Towers v rovnomennom nákupnom stredisku. Nezabudnite sa samozrejme zastaviť na príjemných miestnych stredomorských plážach.

Historický Jeruzalem

V impresívnom jeruzalemskom Starom meste a jeho blízkom okolím naďabíte doslova na každom kroku na čosi pútavé – mystický Chrám Božieho hrobu, biblickú Krížovú cestu (Via Dolorosa), preslávený Múr nárekov (Western Wall alebo Wailing Wall), kamenistú Olivovú horu, svetoznámu Getsemanskú záhradu s fotogenickým kostolom Márie Magdalény a “Chrámom všetkých národov”.

Kontroverzný West Bank a geniálne Mŕtve more

Pri ceste do izraelského hlavného mesta Jeruzalem nevynechajte ani neďaleký Betlehem či jedno z najstarších miest na svete vôbec – pyšné Jericho (položené už na “Západnom brehu”). Platnosť Archimedovho zákona si overte v mysterióznom Mŕtvom mori (pri súčasnom čítaní dennej tlače) a nezabudnite si vychutnať dranmatický východ slnka nad týmto najnižším miestom na zemskom povrchu z rozľahlej pevnosti Masada, týčiacej sa na magických skalných bralách nad “Dead Sea”.

Cestovateľskými pozoruhodnosťami nabitá severná partia Izraela alias Galilea

V severnej časti tohto blízkovýchodného štátu si určite pozrite okúzľujúce Genezaretské (Galilejské) jazero s blízkym mestom Tiberias. “Kabalistov” by mohlo upútať mestečko Safed so vskutku pôvabnou horskou polohou. Vášnivých milovníkov biblických pamiatok zaiste “dostane” znamenitá hora Tábor (Har Tavor), “zmiešaný” (arabsko-židovský) Nazareth či apokalyptický Armageddon (Har Meggido) – miesto údajnej budúcej “poslednej bitky” medzi armádami západu a východu. Južne od famózneho Galilejského jazera natrafíte na vynikajúce rímske artefakty v lokalite Beit She’an (nevynechajte ani neďaleký národný park – nesmierne pôvabný Gan Ha Shlosha).

Kúzelné pobrežie Stredozemného mora

Z očarujúcich prímorských lokalít, situovaných pri pobreží Stredozemného mora, by Vás mohla okúzliť skalnatá Rosh Ha Nikra na “krajnom severe” (nádherné travertínové bralá a jaskyne neďaleko libanonskej hranice), prekrásna Nahariya s jej majestátnymi plážami, gigantické stredoveké križiacke mesto Akko alebo moderná Haifa so svojimi vkusnými Perzskými záhradami. Zhruba na polceste medzi Haifou a Tel Avivom Vás prekvapí idylický národný park pod názvom Caesarea (Martitima), kde Vás očakávajú nielen fragmenty stavieb prevažne z “rímskeho” obdobia (akvadukt a amfiteáter).

Jedinečná Judea alias južná “polovica” Izraela

V južnom izraelskom regióne vládne drsná Negevská púšť (či presnejšie povedané skôr polopúšť) – pôvodne nehostinná oblasť, avšak postupom času sa darí ju vcelku úspešne kultivovať. V tomto kúte Izraela rozhodne nebudete sklamaní výnimočným kráterom Maktéš Ramon, s okolitou krajinkou tak trochu vzdialene pripomínajúcou americký Grand Canyon (samozrejme hĺbka úžasného miestneho kaňonu nedosahuje ani zďaleka unikátnych “amerických” 1800 m).

Čarovné Červené more

Počas väčšiny mesiacov v roku máte príležitosť sa “počľapkať” v skvelom Červenom mori, v pohodovom Eilate (na najjužnejšom výbežku Izraela). Okolie tohto fenomenálneho prímorského letoviska tvorí rozložitý horský masív, tiahnúci sa od egyptského Sinaja cez južnú časť Izraela a Jordánska až do geograficky síce blízkej, ale kultúrne nesmierne vzdialenej Saudskej Arábie.

0