VLetenky

Izrael s El Al od 89 EUR

Tel Aviv
Historická Jaffa – najstarší “kúsok” kozmopolitného Tel Avivu (foto: amira_a/Flickr/CC BY 2.0)

Odpoveď na pozvánku leteckej spoločnosti Wizz Air na spoznávanie tajomstiev “Svätej zeme” si prichystala miestna aerolinka El Al v podaní svojej nízkonákladovej dcéry Up (s odletom z Budapešti).

Spiatočné letenky do Tel Avivu sa predávajú za 89 EUR s odletom zo spomínaného budapeštianskeho letiska. Tarifné podmienky stanovujú odlety do 24. marca 2015, max. dobu pobytu 12 mesiacov a predaj do aktualizácie tarifu (alebo do vyčerpania voľných termínov). Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve hlavne počas februára 2015.

Ako príklad rezervácie obojsmenej letenky do Holy Land nech poslúži odlet z Budapešti (BUD) dňa 12. februára s návratom z izraelského Tel Avivu (TLV) dňa 17. februára 2015.

Rezervácia letenky:
Budapešť – Tel Aviv za 89 EUR (12.02.-17.02.2015)
Budapešť – Tel Aviv za 89 EUR (rezervácia v NJ)
Budapešť – Tel Aviv za 90 EUR (rezervácia v SJ)
Budapešť – Tel Aviv za 2461 CZK (rezervácia v ČJ)

Izrael

Kozmopolitný Tel Aviv

V mysterióznej “Svätej zemi” Vás očakáva neveľké územie, kde na pomerne malom priestore odhalíte obrovské množstvo ľahko prístupných cestovateľských pozoruhodností. V Tel Avive si nenechajte ujsť jeho najstaršiu partiu, pôvabnú štvrť Jaffa s úzkymi uličkami. Vynikajúci výhľad na celú rozľahlú mestskú aglomeráciu si vychutnáte z Azrieli Towers v rovnomennom nákupnom stredisku. Nezabudnite sa samozrejme zastaviť na pohodových miestnych stredomorských plážach.

Historický Jeruzalem

V pôsobivom jeruzalemskom Starom meste a jeho blízkom okolím natrafíte doslova na každom kroku na čosi pútavé – mystický Chrám Božieho hrobu, biblickú Krížovú cestu (Via Dolorosa), svetoznámy Múr nárekov (Western Wall alebo Wailing Wall), kamenistú Olivovú horu, legendárnu Getsemanskú záhradu s fotogenickým kostolom Márie Magdalény a “Chrámom všetkých národov”.

Kontroverzný West Bank a fenomenálne Mŕtve more

Pri ceste do izraelského hlavného mesta Jeruzalem neobíďte ani neďaleký Betlehem či jedno z najstarších miest na svete vôbec – pyšné Jericho (situované už na “Západnom brehu”). Platnosť Archimedovho zákona si overte v tajomnom Mŕtvom mori (pri súčasnom čítaní dennej tlače) a nezabudnite si dožičiť magický východ slnka nad týmto najnižším miestom na zemskom povrchu z rozľahlej pevnosti Masada, týčiacej sa vysoko na dramatických skalných bralách nad “Dead Sea”.

Cestovateľskými špecialitami nabitý sever Izraela alias Galilea

V severnej “polke” tohto blízkovýchodného štátu istotne vzhliadnite očarujúce Genezaretské (Galilejské) jazero s blízkym mestom Tiberias. “Kabalistov” by mohlo upútať mestečko Safed s veľmi príťažlivou horskou polohou. Vášnivých milovníkov biblických pamiatok istotne “dostane” famózna hora Tábor (Har Tavor), “zmiešaný” (arabsko-židovský) Nazareth či dekadentný Armageddon (Har Meggido) – miesto údajnej budúcej “poslednej bitky” medzi armádami západu a východu. Južne od znamenitého Galilejského jazera natrafíte na excelentné rímske artefakty v lokalite Beit She’an (nevynechajte ani neďaleký národný park – neskutočne prívetivý Gan Ha Shlosha).

Čarovné pobrežie Stredozemného mora

Z okúzľujúcich prímorských lokalít, položených pri pobreží Stredozemného mora, by Vás mohla očariť skalnatá Rosh Ha Nikra na “krajnom severe” (prekrásne travertínové bralá a jaskyne neďaleko libanonskej hranice), nádherná Nahariya s jej impozantnými plážami, obrovité stredoveké križiacke mesto Akko alebo moderná Haifa so svojimi vkusnými Perzskými záhradami. Približne na polceste medzi Haifou a Tel Avivom Vás prekvapí idylický národný park pod názvom Caesarea (Martitima), kde Vás čakajú nielen fragmenty stavieb prevažne z “rímskeho” obdobia (akvadukt a amfiteáter).

Unikátna Judea alias južná “polovica” Izraela

V južnom izraelskom regióne vládne drsná Negevská púšť (či presnejšie povedané skôr polopúšť) – pôvodne veľmi nehostinná oblasť, avšak postupom času sa darí ju celkom úspešne kultivovať. V tomto kúte Izraela rozhodne nebudete sklamaní mimoriadnym kráterom Maktéš Ramon, s okolitou krajinkou tak trošku vzdialene pripomínajúcou americký Grand Canyon (samozrejme hĺbka skvelého miestneho kaňonu nedosahuje ani zďaleka jedinečných “amerických” 1800 m).

Kúzelné Červené more

Počas väčšiny mesiacov v roku máte možnosť sa “počľapkať” v úžasnom Červenom mori, v príjemnom Eilate (na najjužnejšom výbežku Izraela). Okolie tohto geniálneho prímorského letoviska vytvára rozložitý horský masív, tiahnúci sa od egyptského Sinaja cez južný cíp Izraela a Jordánska až do geograficky síce blízkej, ale kultúrne veľmi vzdialenej Saudskej Arábie.

0