VLetenky

Irán s Ukraine International Airlines od 241 EUR

Shiraz Garden
Perzské záhrady Bāq e Eram v historickom meste Shiraz‎ (foto: Arad/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0)

Magický Irán (ten skutočný a iný ako ho poznáte z médií) máte príležitosť odhaliť aj v lete pri využití ponuky leteckej spoločnosti Ukraine International Airlines (s odletom z viedenského letiska).

Spiatočné letenky do iránskej metropoly Teherán kúpite za 177 GBP (alebo v prepočte cca 241 EUR) s odletom zo spomínanej Viedne. Tarifné podmienky určujú odlety okrem blackoutu 15.12.-31.12.2015, max. dobu pobytu 1 mesiac a predaj do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov. Reálnu dostupnosť tarifu, resp. leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete s výnimkou odletov počas obdobia letných a zimných prázdnin v čase od júna 2015 až do mája 2016.

Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky do Iránu nech poslúži odlet z rakúskej Viedne (VIE) dňa 25. júna s návratom z iránskeho Teheránu (IKA) dňa 5. júla 2015.

Rezervácia letenky:
Viedeň – Teherán za 177 GBP (25.06.-05.07.2015)
Viedeň – Teherán za 257 EUR (rezervácia v NJ)

Irán

Aj keď pôsobivý Irán sa zaraďoval v nedávnej minulosti k veľmi častým cestovateľským cieľom hlavne pre “overlanderov” na pozemnej trase z Turecka do Indie, súčasná situácia ohľadom udeľovania iránskych víz v našich končinách nahráva aj leteckej návšteve Iránu – a to najmä v dobe, keď sú vydávané na medzinárodných iránskych letiskách tzv. “Visa on Arrival” (vízum pri príchode do krajiny).

Elegantné horské scenérie i strediská zimných športov

Ak máte namierené prevažne do širšieho okolia Teheránu a zároveň sa radíte k milovníkom fantastických horských scenérií, skúste najvyššiu horu krajiny aj celého Blízkeho východu – impozantný masív Damavand (5610 m). Táto impresívna hora sopečného pôvodu, položená v neďalekom pohorí Elborz, patrí napriek svojej relatívne väčšej nadmorskej výške k pomerne ľahko dostupným vrcholom. V zimných mesiacoch máte samozrejme vhodnú príležitosť si v tejto oblasti schuti zalyžovať. Skúste lyžiarske stredisko Dizin (2650-3600 m), situované zhruba 50 km severne od Teheránu.

Dramatický Isfahán

Fascinujúci Isfahán, tretie najľudnatejšie sídlo Iránu (po Teheráne a Mašhade), Vás očakáva približne 400 km južne od iránskej metropoly Teherán. V staroveku spadal Isfahán do preslávenej ríše Elam a v novovekých dejinách bol aj sídlom perzských panovníkov. Pochváliť sa môže skvelým gigantickým námestím Naqsh-e Jahan (mimochodom jedným z najrozľahlejších na svete) s úžasnými ukážkami perzskej safávidskej architektúry v podobe nádherných mešít (Masjed-e Imam či Masjed-e Sheikh Lotf-ollah) a vyšperkovaných palácov (Ali Qapu), ale neskutočne príťažlivými budú aj impozantné mosty (Pol-e Khaju či Si-o-se Pol) cez rieku Zayande, vytekajúcu z pohoria Zagros (Kuh-e Dinar 4409 m).

Starobylé mestá aj pohodové ostrovy v Perzskom zálive

V historickom Iráne, potomkovi starodávnej Perzskej ríše, na Vás doslova skoro na každom kroku dýcha naozaj obrovský kus histórie. V širšej oblasti okolo Isfahánu máte možnosť zrealizovať “malý” poznávací okruh do miest ako Yazd, Shiraz a zároveň spoznať aj monumentálne ruiny v Perzepolise. Za prehliadku však v každom prípade stoja aj fotogenické ostrovy v Perzskom zálive ako Kish či Qeshm.

0