VLetenky

Irán s Austrian Airlines od 282 EUR

Bāq e Eram
Perzské záhrady “Bāq e Eram” v Širáze‎ (foto: Mostafameraji/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0)

Najkrajšie mestá Iránu máte príležitosť objaviť aj v období letných prázdnin pri využití priamych letov spoločnosti Austrian Airlines (Star Alliance) z Viedne.

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky do iránskeho Širázu sa predávajú za 282 EUR s odletom zo spomínaného viedenského leteckého prístavu. Do Isfahánu doletíte za 289 EUR.

Podmienky predaja:
Tarifné podmienky stanovujú min. dobu pobytu 4 dni alebo sobotňajšiu noc, max. dobu pobytu 12 dní a predaj do aktualizácie tarifu (alebo do vyčerpania voľných termínov).

Dostupnosť tarifu:
Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete (s odletom) v čase od polovice apríla 2018 do polovice februára 2019 (vrátane letných a zimných prázdnin).

Príklad rezervácie:
Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky nech poslúži odlet z Viedne (VIE) dňa 9. júla s návratom zo Širázu (SYZ) dňa 24. júla 2018.

Iným príkladom rezervácie spiatočnej letenky môže byť odlet z Viedne (VIE) dňa 9. júla s návratom z Isfahánu (IFN) dňa 24. júla 2018.

Rezervácia letenky:
Viedeň – Širáz za 282 EUR (09.07.-24.07.2018)
Viedeň – Isfahán za 289 EUR (09.07.-24.07.2018)

VIE-SYZ
Viedeň, Rakúsko – Širáz, Irán (foto/mapa: NASA’s Earth Observatory/Visible Earth)

Irán

Aj keď pôsobivý Irán sa zaraďoval v nedávnej minulosti k veľmi častým cestovateľským cieľom hlavne pre “overlanderov” na pozemnej trase z Turecka do Indie, súčasná situácia ohľadom udeľovania iránskych víz v našich končinách nahráva i leteckej návšteve Iránu – a to najmä v dobe, keď sú vydávané na medzinárodných iránskych letiskách tzv. “Visa on Arrival” (vízum pri príchode do krajiny).

Elegantné horské scenérie aj strediská zimných športov

Ak máte namierené prevažne do širšieho okolia Teheránu a zároveň sa radíte k milovníkom fantastických horských scenérií, skúste najvyššiu horu krajiny i celého Blízkeho východu – impozantný masív Damavand (5610 m). Táto impresívna hora sopečného pôvodu, položená v neďalekom pohorí Elborz, patrí napriek svojej relatívne väčšej nadmorskej výške k pomerne ľahko dostupným vrcholom. V zimných mesiacoch máte samozrejme vhodnú príležitosť si v tejto oblasti schuti zalyžovať. Skúste lyžiarske stredisko Dizin (2650-3600 m), situované zhruba 50 km severne od Teheránu.

Dramatický Isfahán

Fascinujúci Isfahán, tretie najľudnatejšie sídlo Iránu (po Teheráne a Mašhade), Vás očakáva približne 400 km južne od iránskej metropoly Teherán. V staroveku spadal Isfahán do legendárnej ríše Elam a v novovekých dejinách bol aj sídlom perzských panovníkov. Pochváliť sa môže skvelým gigantickým námestím Naqsh-e Jahan (mimochodom jedným z najrozľahlejších na svete) s úžasnými ukážkami perzskej safávidskej architektúry v podobe nádherných mešít (Masjed-e Imam či Masjed-e Sheikh Lotf-ollah) a vyšperkovaných palácov (Ali Qapu), ale neskutočne príťažlivými budú aj impozantné mosty (Pol-e Khaju či Si-o-se Pol) cez rieku Zayande, vytekajúcu z pohoria Zagros (Kuh-e Dinar 4409 m).

Starobylé mestá aj pohodové ostrovy v Perzskom zálive

V historickom Iráne, potomkovi starodávnej Perzskej ríše, na Vás doslova skoro na každom kroku dýcha naozaj obrovský kus histórie. V širšej oblasti okolo Isfahánu máte možnosť podniknúť “malý” poznávací okruh do miest ako Yazd, Śiráz a zároveň uvidieť i monumentálne ruiny v Perzepolise. Za prehliadku však stoja i fotogenické ostrovy v Perzskom zálive ako Kish či Qeshm.

0