VLetenky

Irán s Alitaliou od 248 EUR

Shiraz Garden
Perzské záhrady “Bāq e Eram” v historickom meste Shiraz‎ (foto: dynamosquito/Flickr/CC BY-SA 2.0)

Dramatický Irán (ten ozajstný a iný ako ho poznáte z médií) máte možnosť “objaviť” aj vďaka ponuke spoločnosti Alitalia z leteckej aliancie Sky Team (s odletom z viedenského letiska).

Spiatočné letenky do iránskej metropoly Teherán sa predávajú za 179 GBP (alebo v prepočte cca 248 EUR) s odletom zo spomínanej Viedne. Tarifné podmienky stanovujú cesty do 30. júna 2015, min. dobu pobytu sobotňajšiu noc, max. dobu pobytu 1 mesiac a predaj do 23. marca (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov). Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve s odletmi v čase od polovice apríla do polky júna 2015.

Príkladom rezervácie obojsmernej letenky do Iránu môže byť odlet z rakúskej Viedne (VIE) dňa 9. mája s návratom z iránskeho Teheránu (IKA) dňa 24. mája 2015.

Rezervácia letenky:
Viedeň – Teherán za 179 GBP (09.05.-24.05.2015)
Viedeň – Teherán za 263 EUR (rezervácia v SJ)
Viedeň – Teherán za 7210 CZK (rezervácia v ČJ)

Irán

I keď impresívny Irán patril v nedávnej minulosti k veľmi častým cestovateľským cieľom najmä pre “overlanderov” na pozemnej trase z Turecka do Indie, súčasná situácia ohľadom udeľovania iránskych víz v našom regióne nahráva i leteckej návšteve Iránu – a to hlavne v dobe, keď sú vydávané na medzinárodných iránskych letiskách tzv. “Visa on Arrival” (víza pri príchode do krajiny).

Elegantné horské scenérie i strediská zimných športov

Pokiaľ máte namierené prevažne do širšieho okolia Teheránu a súčasne sa zaraďujete k milovníkom fascinujúcich horských scenérií, skúste najvyššiu horu krajiny i celého Blízkeho východu – majestátny masív Damavand (5610 m). Táto pôsobivá hora sopečného pôvodu, situovaná v neďalekom pohorí Elborz, patrí napriek svojej relatívne väčšej nadmorskej výške k pomerne ľahko dostupným vrcholom. V zimných mesiacoch máte samozrejme výhodnú príležitosť si v tejto oblasti schuti zalyžovať. Skúste lyžiarske stredisko Dizin (2650-3600 m), položené približne 50 km na sever od Teheránu.

Magický Isfahán

Fantastický Isfahán, tretie najľudnatejšie sídlo Iránu (po Teheráne a Mašhade), Vás čaká zhruba 400 km na juh od iránskej metropoly Teherán. V staroveku patril Isfahán do legendárnej ríše Elam a v novovekých dejinách bol i sídlom perzských panovníkov. Popýšiť sa môže úžasným obrovitým námestím Naqsh-e Jahan (mimochodom jedným z najrozľahlejších na svete) so skvelými ukážkami perzskej safávidskej architektúry v podobe prekrásnych mešít (Masjed-e Imam či Masjed-e Sheikh Lotf-ollah) a vyšperkovaných palácov (Ali Qapu), ale nesmierne pôvabnými budú i majestátne mosty (Pol-e Khaju či Si-o-se Pol) cez rieku Zayande, vytekajúcu z pohoria Zagros (Kuh-e Dinar 4409 m).

Starobylé mestá aj príjemné ostrovy v Perzskom zálive

V historickom Iráne, potomkovi starodávnej Perzskej ríše, na Vás doslova takmer na každom kroku dýcha naozaj obrovský kusisko histórie. V širšej oblasti okolo Isfahánu máte šancu si urobiť “malý” poznávací okruh do miest ako Yazd, Shiraz a súčasne spoznať aj gigantické ruiny v Perzepolise. Za prehliadku však v každom prípade stoja i fotogenické ostrovy v Perzskom zálive ako Kish či Qeshm.

0