VLetenky

Helsinki s Norwegian Air Shuttle od 77 EUR

Helsinki
Grandiózna “morská pevnosť” Suomenlinna južne od Helsínk (foto: Migro/Wikimedia Commons)

Famóznu fínsku metropolu máte príležitosť vzhliadnuť (aj počas predĺžených víkendov v teplejšom období) i vďaka priamym linkám Norwegian Air Shuttle (s odletom z Prahy a z Budapešti).

Spiatočné letenky Helsín sú v predaji za 77 EUR s odletom zo spomínaného pražského letiska Václava Havla. V cene 81 EUR do Helsínk doletíte aj z budapeštianskeho leteckého prístavu. Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve do konca júna 2015 (s predajom do aktualizácie tarifu alebo do vyčerpania voľných termínov).

Príklad rezervácie obojsmernej letenky do fínskej metropoly nech bude napr. odlet zo stovežatej Prahy (PRG) dňa 26. júna (piatok) s návratom z Helsínk (HEL) dňa 29. júna 2015 (pondelok).

Alternatívou rezervácie spiatočnej letenky môže byť odlet z Budapešti (BUD) dňa 7. mája (štvrtok) s návratom z fínskych Helsínk (HEL) dňa 10. mája 2015 (nedeľa).

Rezervácia letenky:
Praha – Helsinki za 77 EUR (26.06.-29.06.2015)
Budapešť – Helsinki za 81 EUR (07.05.-10.05.2015)

Helsinki a Fínsko

Znamenité 600-tisícové Helsinki Vás čakajú v centrálnej partii južného pobrežia Fínska. Okrem návštevy neďalekého estónskeho Talinnu (ideálne celkom frekventovaným lodným spojením) sa ako vcelku výhodná varianta ponúka prehliadka všetkých troch najľudnatejších fínskych miest v rámci trojuholníka Helsinki – Tampere – Turku – Helsinki, či výlet do excelentného severského Laponska.

Skvelé Helsinki

K najpôsobivejším miestam samotných Helsínk sa radia prekrásne katedrály Tuomiokirkko a Uspenski, pôvabný prístav a v letných mesiacoch aj pohodové prímorské pláže. Po náročnom dni strávenom poznávaním helsinských cestovateľských pozoruhodností si skúste odpočinúť v reštaurácii Zetor, kde sa Vám bude páčiť najmä ak obľubujete traktory českej výroby (tvoriace interiér pubu) a excentrickú rockovú muziku (podnik spoluvlastnia členovia fínskej kapely Leningrad Cowboys).

Lákavé Tampere

Viac ako 200-tisícové Tampere – druhé najväčšie fínske sídlo (hneď za Helsinkami a pred Turku), Vás čaká v južnej časti tejto výbornej škandinávskej krajiny, približne 170 km severne od fínskej metropoly (1,5 až 2 hod pozemnou dopravou). Vzdialenosť medzi Helsinkami a Tampere relatívne ľahko prekonáte s fínskym nízkonákladovým autobusovým dopravcom Onnibus, keď ceny pri nákupe v dostatočnom časovom predstihu začínajú na pár EUR (platia iba online). Rovnakú sumu s touto miestnou dopravnou spoločnosťou zaplatíte aj za cestu z Helsínk do Turku.

Vynikajúce Turku

Ceny jednosmerných cestovných lístkov dopravcu Onnibus na trase Tampere – Turku začínajú takisto na niekoľko EUR, takže celý okruh (resp. “triangel”) Vás pri plánovaní v predstihu vyjde neveľkú sumu. Prístavné mesto Turku (podľa ľudnatosti fínska trojka), nájdete na pobreží impresívneho Baltického mora, cca 200 km na západ od spomínaných Helsínk. Nevynechajte mestský zámok z obdobia stredoveku (Turun linna) a hudobné múzeum “Sibelius Museum” s unikátnou zbierkou hudobných nástrojov (pomenovanom po preslávenom fínskom hudobnom skladateľovi J. Sibeliovi).

0