VLetenky

Guam v Mikronézii s Air France od 726 EUR

Dvanásť apoštolov
Grandiózna zátoka Tumon Bay na západnom pobreží súostrovia Guam (foto: Junpei Abe/Flickr)

Na návštevu excelentného ostrova Guam v ďalekej Oceánii nielen cestovateľských, leteckých či potápačských fajnšmekrov pozýva koncern Air France-KLM v spolupráci s partnerskými spoločnosťami z leteckej aliancie Sky Team ako ČSA Czech Airlines a Delta Air Lines (s odletom zo stovežatej Prahy).

Spiatočné letenky na americký Guam (v Mikronézii) sa dajú kúpiť za 3065 PLN (alebo v prepočte cca 726 EUR) s odletom zo spomínaného pražského letiska Václava Hlavla. Tarifné podmienky stanovujú odlety do 11. júna 2014 (okrem odletu 12.12.-31.12.2014/návratu 01.01.-11.01.2015), min. dobu pobytu 7 dní, max. dobu pobytu 1 mesiac a predaj do 17. novembra. Reálnu dostupnosť leteniek za najnižšiu a o niečo vyššiu cenu nájdete vo veľmi obmedzenom množstve v priebehu februára a marca 2015.

Príklad rezervácie obojsmernej letenky do Mikronézie nech bude napr. odlet z Prahy (PRG) dňa 11. marca s návratom z letiska Guam-Tamuning (GUM) dňa 27. marca 2015.

Rezervácia letenky:
Praha – Guam za 3065 PLN (11.03.-27.03.2015)
Praha – Guam za 731 EUR (rezervácia v NJ)
Praha – Guam za 745 EUR (rezervácia v SJ)

Guam

Pôvabný Guam, najrozľahlejší ostrov pacifickej Mikronézie, Vás čaká v jej západnej partii. Spolu s relatívne neveľmi vzdialeným taktiež americkým zámorským teritóriom Northern Mariana Islands tvoria Mariánske ostrovy. V tomto regióne nájdete aj najhlbšie miesto svetových oceánov, 10911 metrov hlbokú Mariánsku priekopu. Mimochodom, pomenovanie súostrovia pochádza od španielskej kráľovnej menom Mária Anna Habsburská (v angloamerickej literatúre ako Mariana of Austria).

Objavenie Mariánskych ostrovov na prvej ceste okolo sveta

Samotný Guam (a Mariánske ostrovy) pre Európu objavil v roku v roku 1521 Fernão de Magalhães, nebojácny portugalský moreplavec v službách Španielska. Z pôvodnej flotily piatich plavidiel, ktoré roku 1519 opustili Sevillu (smerom na západ) sa po uskutočnení cesty okolo sveta po troch rokoch vrátila do vlasti iba jedna loď s príznačným názvom Victoria (s len osemnástimi členmi pôvodnej posádky). Hlavný veliteľ výpravy Fernão de Magalhães zosnul po preplávaní Mariánskych ostrovov na Filipínach (1521) a velenie prebral Juan Sebastián Elcano (del Cano).

“Pokračujúci” lodivod El Cano (del Cano) sa stal v podstate prvým mužom, ktorému sa podarilo oboplávať zemeguľu – i keď podľa špekulácií ním mohol byť Magalhãesov sluha (H)enrique de Malaca (Awang), zajatý v oblasti Sumatry na predchádzajúcej výprave a na ďalšej pokračujúci až na filipínske Cebu (mimochodom druhým v poradí bol obávaný britský námorník Francis Drake so svojou mierne pirátskou loďou Zlatá laň – medzi Španielmi známy ako “El Draque”).

Od Španielska cez Nemecko a Japonsko až k USA

Neskôr sa Guam stáva pre španielske galéry dôležitou zastávkou na významných obchodných trasách cez majestátny Pacifik z Mexika (Acapulco) na Filipíny (Manila). Po španielsko-americkej vojne na konci 19. storočia Španielsko odstúpilo Guam Spojeným štátom a zvyšok predalo Nemecku, ktoré ho administratívne riadilo pod názvom Nemecká Nová Guinea.

Počas WWI zabralo Japonsko Severné Mariány a krátko po útoku na Pearl Harbour počas II. svetovej vojny odtiaľto napadlo aj susedný americký Guam. Po veľmi ťažkých bojoch sa Mariánske ostrovy opäť dostali pod kontrolu USA a zo severomariánskeho ostrova Tinian neskôr vzlietol smerom na japonskú Hirošimu smutne preslávený bombardér Boeing B-29 “Enola Gay”.

Prekrásne pláže a výborné podmienky na potápanie

Tak ako prakticky skoro celá oblasť Mikronézie, aj samotný Guam sa zaraďuje k veľmi vďačným cieľom pre priaznivcov potápania, ktorí tu majú veľkú kopu možností objaviť fantastický podmorský svet farebných koralov i vraky potopených plavidiel z vojnovej éry. Na svoje si však istotne prídu aj obdivovatelia nádherných plážových scenérií – skúste menej navštevovanú Ritidian Beach na severe alebo obľúbenú oblasť Tumon Bay v centrálnej časti. Núka sa aj príjemný výlet na malebný neďaleký ostrovček Cocos Island v blízkosti južného pobrežia Guamu.

Mikronézia Island Hopping

V prípade, že sa radíte medzi nadšených leteckých entuziastov (či zberačov nalietaných segmentov alebo míľ), skúste preslávený Island Hopping. Táto linka medzi havajským Honolulu a ďalšou americkou enklávou v Oceánii ostrovom Guam so zastávkami na Marshallových ostrovoch a v Mikronézii patrí k lahôdkam pre skutočných leteckých fajnšmekrov.

Let americkej spoločnosti United Airlines UA 172 na trase Guam (GUM) – Truk (TKK) – Pohnpei (PNI) – Kosrae (KSA) – Kwajalein (KWA) – Majuro (MAJ) – Honolulu (HNL) mieri na východ, zatiaľ čo let opačným smerom (z Havaja na Guam) operuje pod číslom UA 154. V minulosti (pred fúziou “Continental” a “United”) sa jednalo o linky Continental Micronesia CO 956/CO 957.

0